8. tydzień ciąży

8 tydzień ciąży to intensywy rozwój układu nerwowego dziecka, a ono zaczyna już się już poruszać. Możesz mieć zgagę, a twoje piersi zaczynają się powiększać.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

8 tydzień to koniec 2 miesiąca ciąży. Do końca 1 trymestru pozostały jeszcze 4 tygodnie, a do porodu 32 tygodnie. Na pierwszy rzut oka w wyglądzie nic się nie zmieniło, ale w ciele dokonuje się rewolucja. Zamiast spodziewanego brzucha coraz większe stają się piersi. Twoje dziecko intensywnie się rozwija! Sprawdź, co się zmieniło od ostatniego tygodnia.

Wielkość płodu w 8 tygodniu ciąży

8 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?

W 8 tygodniu pęcherzyk ciążowy ma 3-5 mm średnicy, a zarodek mierzy 15-18 mm długości. Oznacza to, że twój synek lub córeczka jet wielkości dużej maliny. Pojawiają się stopy i kciuki, powstają zawiązki narządów wewnętrznych. Bardzo szybko rosną jelita dziecka i ponieważ przestają mieścić się w brzuchu, zostają wypchnięte poza niego – lekarze mówią na to fizjologiczna przepuklina pępkowa (omphalocele fizjologiczne). To całkiem normalne, później wrócą na swoje miejsce. Tułów dziecka wydłuża się i łatwo go odróżnić od reszty ciała. Przede wszystkim dłuższe są nogi i ramiona (dolne kończyny dziecka na razie są krótsze, potem te proporcje się zmienią). Tworzy się chrzęstny szkielet dziecka, kręgosłup i żebra są na razie cienkie jak nitki.

Jak rozwija się dziecko w 8 tygodniu ciąży?

Na twarzy widać już oczy, koniuszek nosa, formują się uszy. Podczas pierwszego badania USG możesz zobaczyć swoje dziecko. Wyraźnie widać też, jak bije jego maleńkie serce (robi to z zawrotną prędkością 150 uderzeń na minutę, to dwa razy szybciej od twojego.) W 8 tygodniu ciąży rozpoczyna się też proces unerwiania ucha wewnętrznego u dziecka. W okolicach szyi, po obu stronach, pojawia się maleńki krążek. Oznacza to, że ucho wewnętrzne odpowiedzialne za słuch i zmysł równowagi jest rozwinięte. Właśnie teraz zaczynają także rosnąć powieki dziecka. Maluszek zaczyna wykonywać spontaniczne ruchy, jednak jeszcze musisz poczekać zanim je poczujesz.

Pod koniec 2. miesiąca twoje dziecko:
 • znacznie urosło – mierzy teraz ok. 1,5 cm długości
 • jest kompletnym,  choć niedoskonałym i miniaturowym człowiekiem
 • ma własną grupę krwi i niepowtarzalne linie papilarne na dłoniach i stopach
 • wciąż jest w ruchu – pływa w wodach płodowych.

Co zmienia się u ciebie?

Choć jeszcze nie widać, że jesteś w ciąży, możesz już czuć dyskomfort w dolnej części brzucha. Jeżeli jesteś statystyczną mamą, to najpewniej walczysz z porannymi nudnościami i wymiotami.

Objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 8 tygodniu ciąży:

 • poranne mdłości
 • piersi stają się większe i pełniejsze
 • na piersiach widać niebieskie żyłki
 • otoczki brodawek stają się ciemniejsze
 • częściej korzystasz z toalety
 • doskwiera zgaga i zaparcia
 • pojawia się nadwrażliwość na zapachy.
W 8 tygodniu ciąży może pojawić się plamienie. Gdy jest skąpe i nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy to prawdopodobnie nie dzieje się nic złego. Jednak za każdym razem należy udać się na kontrolę lekarską.

Jak zapobiegać zgadze w ciąży?

Niektórym kobietom też już na tak wczesnym etapie zaczyna dokuczać zgaga w ciąży. Staraj się jadać lekkie i niezbyt późne kolacje, pilnuj spożywania 5 małych posiłków dziennie i odpoczywaj w takiej pozycji, by przełyk znajdował się wyżej niż żołądek (spanie z „wysoką” poduszką). 
sposoby na zgagę w ciąży

Jak rośnie brzuch w 8 tygodniu ciąży?

Nie spodziewaj się jeszcze ciążowego brzuszka – jedyne zaokrąglenia, jakie możesz zauważyć w 8. tygodniu, wynikają z działania progesteronu (ciążowego hormonu), który zmniejsza perystaltykę jelit i powoduje wzdęcia – typową ciążową dolegliwość. Co ciekawe, kobiety spodziewają się brzuszka w środkowej części brzucha, tymczasem na początku – już niedługo! – zaokrąglenie pojawi się niżej, nad spojeniem łonowym – bo tam znajduje się dziecko.

O tym pamiętaj w 8 tygodniu ciąży

 • Przyjmuj kwas foliowy - to ważne dla dziecka przez cały czas trwania ciąży. Niedobór tej witaminy w czasie ciąży może prowadzić do wad rozwojowych układu nerwowego u płodu, takich jak: bezmózgowie, przepuklina mózgowo-rdzeniowa, rozszczep kręgosłupa.
 • Wykonaj USG - Podczas pierwszej ciążowej wizyty u ginekologa powinnaś otrzymać skierowanie na podstawowe badania (niektóre, np. USG, trzeba wykonać w określonym terminie). Lekarz powinien także założyć kartę ciąży i ustalić plan wizyt. Będziecie się widywać często, więc ważne, byś miała do niego zaufanie. Oczywiście zawsze możesz zmienić położnika, lepiej jednak nie robić tego co miesiąc. Jeśli w najbliższym tygodniu udasz się na USG, to zostanie wykonywane  przez pochwę. 
Czy USG jest bezpieczne?
Brak jest dowodów naukowych o szkodliwości badania USG na rozwijający się płód. Korzyści i informacje, których ono dostarcza lekarzom, są nie do przecenienia. Mówi się jedynie o efekcie nieznacznego wzrostu temperatury w tkankach poddawanych działaniu ultradźwięków. Dlatego badanie we wczesnej ciąży powinno trwać krótko. Poza tym fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są całkowicie bezpieczne dla płodu i mamy. Badanie jest nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania (np. wbrew obiegowym opiniom nie trzeba mieć przed USG pełnego pęcherza).

Pamiętaj o tym, by zbierać wspomnienia z tego cudownego okresu. Rób dużo zdjęć i przechowuj je w albumach lub ozdobnych kartach ciąży, prowadź pamiętnik ciążowy i karty wspomnień.

Co cię może niepokoić w 8 tygodniu ciąży?

 • Niedokrwistość - Przyczyną anemii w czasie ciąży jest wzrost objętości osocza krwi w organizmie przyszłej mamy, co wiąże się z rozrzedzeniem się krwi. Wartość hemoglobiny poniżej 11 g/dl oznacza, że masz anemię. Zadbaj, żeby w twojej diecie znalazły się pokarmy bogate w żelazo i kwas foliowy.
   
 • Przeziębienie w ciąży - Ciąża zmienia nieco układ odpornościowy, przez co możesz być teraz bardziej narażona na różne infekcje. Nawet zwykłe przeziębienie w ciąży może być niebezpieczne – nie lekceważ go! Infekcje są szczególnie groźne dla dziecka w 1. trymestrze ciąży (kiedy kształtują się narządy ciała dziecka) i 3. trymestrze ciąży, kiedy infekcja może zostać przeniesiona na rodzące się dziecko. Poważne infekcje stanowią również zagrożenie dla dalszego przebiegu ciąży.

Ciąża mnoga tydzień po tygodniu

Dolegliwości przy ciąży bliźniaczej są z reguły mocniej odczuwane niż w ciąży pojedynczej. W pierwszych miesiącach silniej mogą dokuczać poranne nudności i wymioty. Warto wiedzieć, że dla dokładnej kontroli rozwoju bliźniąt wykonuje się więcej badań USG. W przypadku bliźniąt dwujajowych mniej więcej raz w miesiącu. Przy jednojajowych – co dwa tygodnie, bo częściej dochodzi do powikłań.

Częste pytania w 8 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (10 ocen)

6.0

Popularne tematy