8. tydzień ciąży

8 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju układu nerwowego zarodka. Być może twój brzuch lekko się już uwypuklił i odczuwasz pierwsze ciążowe dolegliwości. Na szczęście wraz z końcem 8 tygodnia ryzyko poronienia wyraźnie spada. Warto już zrobić pierwsze USG.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
8 tydzień ciąży
fot. Fotolia

8 tydzień ciąży – który to miesiąc?

8 tydzień ciąży to koniec drugiego miesiąca. Do końca pierwszego trymestru pozostały jeszcze 4 tygodnie, a do porodu 32. To bliżej niż myślisz. Możesz sprawdzić, kiedy dokładnie nastąpi poród – przybliżoną datę obliczysz w kalkulatorze porodu.

8 tydzień ciąży to 6 tydzień liczony od zapłodnienia. Dla porządku lepiej jednak obliczać wiek ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. To najwygodniejszy sposób, którym będzie posługiwał się lekarz.

Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy na pewno jesteś w 8 tygodniu ciąży, skorzystaj ze specjalnego kalkulatora tygodnia ciąży. W razie wątpliwości o wieku twojej ciąży poinformuje cię lekarz.

USG w 8 tygodniu ciąży

W 8 tygodniu ciąży warto wykonać dopochwowe USG. Trudno o lepszy moment, to czas, gdy będziesz już mogła zobaczyć swoje dziecko.

Co widać na USG w 8 tygodniu ciąży? Na ekranie monitora widoczny będzie już kształt płodu, ale nie przypomina on jeszcze niemowlęcia, które powitasz na świecie za 7 miesięcy. Wyraźnie usłyszysz też, jak bije jego maleńkie serce (robi to z zawrotną prędkością 150 uderzeń na minutę, dwa razy szybciej niż twoje!). 

Pomiar CRL (długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu) – od czubka głowy po pośladki – w 8 tygodniu ciąży pokazuje, że twoje dziecko rozmiarem przypomina dużą malinę.

zdjęcie usg 8 tydzień ciąży
Zarodek widoczny na zdjęciu USG w 8 tygodniu ciąży, fot. AdobeStock
 
Brak jest dowodów naukowych potwierdzających szkodliwość badania USG lub zły wpływ ultrasonografu na rozwijający się płód. Mówi się jedynie o efekcie nieznacznego wzrostu temperatury w tkankach poddawanych działaniu ultradźwięków. Dlatego badanie we wczesnej ciąży powinno trwać krótko. Poza tym fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są całkowicie bezpieczne dla płodu i mamy. Badanie USG jest nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania (np. wbrew obiegowym opiniom nie trzeba mieć przed USG pełnego pęcherza). A korzyści i informacje, których badanie dostarcza lekarzom, są nie do przecenienia.

Podczas pierwszej ciążowej wizyty u ginekologa powinnaś otrzymać również skierowanie na podstawowe badania. Lekarz założy ci kartę ciąży i ustali plan wizyt. Będziecie się widywać często, więc ważne, by był to specjalista, do którego masz zaufanie.
 

8 tydzień ciąży – jak wygląda brzuch?

Brzuch w 8 tygodniu ciąży nadal jest płaski. Dno macicy znajduje się teraz na wysokości spojenia łonowego, więc macica jest za nim całkowicie schowana.

Choć ciąży jeszcze nie widać dla osób postronnych, możesz czuć, że dół brzucha jest „jakiś inny”. Lekkie zaokrąglenie, które może pojawić się u niektórych ciężarnych na tym etapie ciąży wynika z działania progesteronu (ciążowego hormonu), który zmniejsza perystaltykę jelit i powoduje wzdęcia – typową ciążową dolegliwość.

Kobiety w ciąży zwykle spodziewają się uwypuklenia w środkowej części brzucha, tymczasem na początku – już niedługo! – zaokrąglenie pojawi się niżej, nad spojeniem łonowym – bo tam znajduje się dziecko.
brzuch w 8 tygodniu ciążyRys. Adobe Stock

W 8 tygodniu ciąży możesz odczuwać mały dyskomfort i ból w podbrzuszu. Lekkie dolegliwości nie powinny cię niepokoić, bo zazwyczaj oznaczają:

 • ból więzadeł
 • wzdęcia i zaparcia
 • nacisk na pęcherz

Wygląd dziecka w 8 tygodniu ciąży

Wielkość zarodka w 8 tygodniu ciąży nie przekracza 2 cm i zwykle mieści się w przedziale 15-18 mm. Pęcherzyk ciążowy ma 20-30 mm średnicy. Wielkość płodu jest więc ciągle bardzo mała – wymiarami i kształtem dziecko przypomina duże ziarno fasoli, z ta różnicą, że można już zauważyć kształtujące się kończyny.

W 8 tygodniu ciąży płód ma zdecydowanie dłuższe nogi i ramiona (dolne kończyny na razie są krótsze, ale potem te proporcje się zmienią). 
Na twarzy widać już oczy, koniuszek nosa, formują się uszy. Właśnie teraz zaczynają rosnąć powieki dziecka. Maluszek wykonuje spontaniczne ruchy, musisz jednak poczekać jeszcze kilka tygodni, zanim je poczujesz.

Rozwój płodu w 8 tygodniu ciąży

W 8 tygodniu ciąży wykształcają się stopy i kciuki, powstają także zawiązki narządów wewnętrznych. Bardzo szybko rosną jelita dziecka i ponieważ przestają mieścić się w brzuchu, zostają wypchnięte poza jego obręb – lekarze nazywają to fizjologiczną przepukliną pępkową (omphalocele fizjologiczne). To całkiem normalne zjawisko, później jelita wrócą na swoje miejsce.

Tułów dziecka wydłuża się i w 8 tygodniu ciąży łatwo już go odróżnić od reszty ciała. Tworzy się chrzęstny szkielet dziecka, kręgosłup i żebra są na razie cienkie jak nitki. Rozpoczyna się też proces unerwiania ucha wewnętrznego. W okolicach szyi, po obu stronach, pojawia się maleńki krążek. To znak, że ucho wewnętrzne odpowiedzialne za słuch i zmysł równowagi jest rozwinięte.

Pod koniec 8 tygodnia ciąży twoje dziecko:

 • znacznie urosło – mierzy teraz ok. 1,5 cm długości,
 • jest kompletnym, choć niedoskonałym i miniaturowym człowiekiem,
 • ma własną grupę krwi i niepowtarzalne linie papilarne na dłoniach i stopach,
 • wciąż jest w ruchu – pływa w wodach płodowych.

8 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

Jeżeli jesteś statystyczną mamą, twoje samopoczucie w 8 tygodniu ciąży nie jest idealne. Najpewniej walczysz z takimi objawami jak poranne nudności i wymioty. 

Zmiany w organizmie mamy w 8 tygodniu ciąży:

 • piersi stają się większe i pełniejsze,
 • na biuście widać niebieskie żyłki,
 • otoczki brodawek stają się ciemniejsze,
 • częściej korzystasz z toalety,
 • doskwierają ci zaparcia,
 • pojawia się nadwrażliwość na zapachy.

Czujesz się świetnie i właściwie nie zauważasz u siebie nic nietypowego poza większymi piersiami i częstszymi wizytami w toalecie? U niektórych kobiet w 8 tygodniu brak objawów jest normą. Już niebawem większy brzuch pokaże, że naprawdę nosisz w nim dziecko.

W 8 tygodniu ciąży maleje ryzyko poronienia. Wczesne poronienie przed 12 tygodniem ciąży zwykle przechodzi niezauważenie, towarzyszy mu jedynie obfite krwawienie mylone z miesiączką oraz ból brzucha. Pamiętaj jednak, że w 8 tygodniu ciąży może pojawić się plamienie. Gdy jest skąpe i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, prawdopodobnie nie dzieje się nic złego. Jednak za każdym razem, gdy zauważysz plamienie bądź krwawienie, proś o poradę lekarza.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli:
 • krwawienie w ciąży jest obfite
 • krew ma kolor brunatny lub czekoladowy
 • krwawieniu towarzyszy silny ból brzucha.

Niektórym kobietom wcześnie zaczyna dokuczać zgaga w ciąży. Mogą odczuwać ją nawet w 8 tygodniu. Staraj się jadać lekkie i niezbyt późne kolacje, pilnuj spożywania 5 małych posiłków dziennie i odpoczywaj w pozycji, w której przełyk znajduje się wyżej niż żołądek (śpij z „wysoką” poduszką). 

sposoby na zgagę w ciąży

Film


8 tydzień ciąży bliźniaczej

W ciąży bliźniaczej dolegliwości będziesz odczuwać mocniej niż w ciąży pojedynczej. W 8 tygodniu silniej mogą dokuczać ci poranne nudności i wymioty.

Dla dokładnej kontroli rozwoju bliźniąt wykonuje się więcej badań USG. W przypadku bliźniąt dwujajowych lekarz musi zrobić USG mniej więcej raz w miesiącu. Przy bliźniętach jednojajowych będzie je wykonywał co dwa tygodnie, bo częściej dochodzi do powikłań. Nie przejmuj się jednak na zapas. Pilnuj terminów wizyt lekarskich, a z pewnością wszystko potoczy się dobrze!

Zobacz także:

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (10 ocen)

6.0

Popularne tematy