8. tydzień

W 8. tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, a ono zaczyna już się już poruszać. Możesz mieć zgagę, a twoje piersi zaczynają się właśnie powiększać.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc?

8. tydzień to koniec 2 miesiąca ciąży. Do końca 1 trymestru pozostały jeszcze 4 tygodnie, a do porodu 32 tygodnie. Na pierwszy rzut oka w wyglądzie nic się nie zmieniło, ale w ciele dokonuje się rewolucja. Zamiast spodziewanego brzucha coraz większe stają się piersi. Twoje dziecko intensywnie się rozwija! Sprawdź, co się zmieniło od ostatniego tygodnia.

Wielkość płodu

W 8. tygodniu pęcherzyk ciążowy ma 3-5 mm średnicy, a zarodek mierzy 15-18 mm długości. Oznacza to, że twój synek lub córeczka jet wielkości dużej maliny. Pojawiają się stopy i kciuki, powstają zawiązki narządów wewnętrznych. Bardzo szybko rosną jelita dziecka i ponieważ przestają mieścić się w brzuchu, zostają wypchnięte poza niego – lekarze mówią na to fizjologiczna przepuklina pępkowa (omphalocele fizjologiczne). To całkiem normalne, później wrócą na swoje miejsce. Tułów dziecka wydłuża się i łatwo go odróżnić od reszty ciała. Przede wszystkim dłuższe są nogi i ramiona (dolne kończyny dziecka na razie są krótsze, potem te proporcje się zmienią). Tworzy się chrzęstny szkielet dziecka, kręgosłup i żebra są na razie cienkie jak nitki.

Jak rozwija się dziecko?

Na twarzy widać już oczy, koniuszek nosa, formują się uszy. Podczas pierwszego badania USG możesz zobaczyć swoje dziecko. Wyraźnie widać też, jak bije jego maleńkie serce (robi to z zawrotną prędkością 150 uderzeń na minutę, to dwa razy szybciej od twojego.) W 8. tygodniu ciąży rozpoczyna się też proces unerwiania ucha wewnętrznego u dziecka. W okolicach szyi, po obu stronach, pojawia się maleńki krążek. Oznacza to, że ucho wewnętrzne odpowiedzialne za słuch i zmysł równowagi jest rozwinięte. Właśnie teraz zaczynają także rosnąć powieki dziecka. Maluszek zaczyna wykonywać spontaniczne ruchy, jednak jeszcze musisz poczekać zanim je poczujesz.

Pod koniec 2. miesiąca twoje dziecko:
 • znacznie urosło – mierzy teraz ok. 1,5 cm długości
 • jest kompletnym,  choć niedoskonałym i miniaturowym człowiekiem
 • ma własną grupę krwi i niepowtarzalne linie papilarne na dłoniach i stopach
 • wciąż jest w ruchu – pływa w wodach płodowych.

Ciąża mnoga tydzień po tygodniu

Dolegliwości przy ciąży bliźniaczej są z reguły mocniej odczuwane niż w ciąży pojedynczej. W pierwszych miesiącach silniej mogą dokuczać poranne nudności i wymioty. Warto wiedzieć, że dla dokładnej kontroli rozwoju bliźniąt wykonuje się więcej badań USG. W przypadku bliźniąt dwujajowych mniej więcej raz w miesiącu. Przy jednojajowych – co dwa tygodnie, bo częściej dochodzi do powikłań.

Co zmienia się u ciebie?

Choć jeszcze nie widać, że jesteś w ciąży, możesz już czuć dyskomfort w dolnej części brzucha. Jeżeli jesteś statystyczną mamą, to najpewniej walczysz z porannymi nudnościami i wymiotami.

Objawy ciąży i dolegliwości, które możesz odczuwać w 6 tygodniu:

 • poranne mdłości
 • piersi stają się większe i pełniejsze
 • na piersiach widać niebieskie żyłki
 • otoczki brodawek stają się ciemniejsze
 • częściej korzystasz z toalety
 • doskwiera zgaga i zaparcia
 • pojawia się nadwrażliwość na zapachy.
W 8 tygodniu ciąży może pojawić się plamienie. Gdy jest skąpe i nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy to prawdopodobnie nie dzieje się nic złego. Jednak za każdym razem należy udać się na kontrolę lekarską.

Jak zapobiegać zgadze w ciąży?

Niektórym kobietom też już na tak wczesnym etapie zaczyna dokuczać zgaga w ciąży. Staraj się jadać lekkie i niezbyt późne kolacje, pilnuj spożywania 5 małych posiłków dziennie i odpoczywaj w takiej pozycji, by przełyk znajdował się wyżej niż żołądek (spanie z „wysoką” poduszką). 
Jak zapobiegać zgadze w ciąży?

Jak rośnie brzuch?

Nie spodziewaj się jeszcze ciążowego brzuszka – jedyne zaokrąglenia, jakie możesz zauważyć w 8. tygodniu, wynikają z działania progesteronu (ciążowego hormonu), który zmniejsza perystaltykę jelit i powoduje wzdęcia – typową ciążową dolegliwość. Co ciekawe, kobiety spodziewają się brzuszka w środkowej części brzucha, tymczasem na początku – już niedługo! – zaokrąglenie pojawi się niżej, nad spojeniem łonowym – bo tam znajduje się dziecko.

O tym pamiętaj!

 • Przyjmuj kwas foliowy - to ważne dla dziecka przez cały czas trwania ciąży. Niedobór tej witaminy w czasie ciąży może prowadzić do wad rozwojowych układu nerwowego u płodu, takich jak: bezmózgowie, przepuklina mózgowo-rdzeniowa, rozszczep kręgosłupa.
 • Wykonaj USG - Podczas pierwszej ciążowej wizyty u ginekologa powinnaś otrzymać skierowanie na podstawowe badania (niektóre, np. USG, trzeba wykonać w określonym terminie). Lekarz powinien także założyć kartę ciąży i ustalić plan wizyt. Będziecie się widywać często, więc ważne, byś miała do niego zaufanie. Oczywiście zawsze możesz zmienić położnika, lepiej jednak nie robić tego co miesiąc. Jeśli w najbliższym tygodniu udasz się na USG, to zostanie wykonywane  przez pochwę. 
Czy USG jest bezpieczne?
Brak jest dowodów naukowych o szkodliwości badania USG na rozwijający się płód. Korzyści i informacje, których ono dostarcza lekarzom, są nie do przecenienia. Mówi się jedynie o efekcie nieznacznego wzrostu temperatury w tkankach poddawanych działaniu ultradźwięków. Dlatego badanie we wczesnej ciąży powinno trwać krótko. Poza tym fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są całkowicie bezpieczne dla płodu i mamy. Badanie jest nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania (np. wbrew obiegowym opiniom nie trzeba mieć przed USG pełnego pęcherza).

Co cię może niepokoić

 • Niedokrwistość - Przyczyną anemii w czasie ciąży jest wzrost objętości osocza krwi w organizmie przyszłej mamy, co wiąże się z rozrzedzeniem się krwi. Wartość hemoglobiny poniżej 11 g/dl oznacza, że masz anemię. Zadbaj, żeby w twojej diecie znalazły się pokarmy bogate w żelazo i kwas foliowy.
   
 • Przeziębienie w ciąży - Ciąża zmienia nieco układ odpornościowy, przez co możesz być teraz bardziej narażona na różne infekcje. Nawet zwykłe przeziębienie w ciąży może być niebezpieczne – nie lekceważ go! Infekcje są szczególnie groźne dla dziecka w 1. trymestrze ciąży (kiedy kształtują się narządy ciała dziecka) i 3. trymestrze ciąży, kiedy infekcja może zostać przeniesiona na rodzące się dziecko. Poważne infekcje stanowią również zagrożenie dla dalszego przebiegu ciąży.
 

Częste pytania na tym etapie ciąży

Konsultant:
dr n. med. Mariusz Sadowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (9 ocen)

6.0
Doładuj
Przeładuj