GRY
 
 

9 wesołych zabaw z dzieckiem na czas podróży

Jeśli twoje dziecko słodko zasypia, ledwie wyruszycie w podróż, jesteś szczęściarą! Jednak większość dzieci nudzi się strasznie podczas jazdy. Są jednak sposoby, by podróż upłynęła szybciej i bez marudzenia dziecka. Zobacz nasze propozycje.

samochód, podróż z dzieckiem
fot. fotolia

Coraz więcej podróżujemy z naszymi dziećmi, także zimą: na narty, do rodziny, na ferie i święta. Pakujemy się do auta, pociągu, samolotu i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie... najmłodszy pasażer, który zwykle niemiłosiernie się nudzi. Marudzi, wierci się, chce siusiu, jeść, pić. Brak ci pomysłów, czym zająć dziecko? Oto nasze propozycje na zabawy podczas podróży – wspólnie przegonimy nudę!

ZOBACZ TEŻ: Rodzinne wyjazdy - jak zaplanować wyjazd z małym dzieckiem

1. Rzucanie zaklęcia

Wyznacz dwa słowa, które pozwolą rzucić i zdjąć zaklęcie, np. banan i rosół (im bardziej absurdalne, tym lepiej). Rozmawiacie jakby nigdy nic, gdy nagle ty – jako koordynator – głośno mówisz: "Banan". Uczestnicy zabawy muszą wtedy powtórzyć ostatnie słowo, które wypowiedzieli. Robią to, dopóki ich nie odczarujesz. Czar pryska, gdy powiesz: "Rosół". Magiczną moc możesz przekazać innym rozmówcom, którzy wymyślają swoje zaklęcia. Efekt? Mnóstwo śmiechu!
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

2. Zgadywanki

Wybierz lub poproś tatę czy dziecko, aby wybrał (w myślach) widoczny dla wszystkich przedmiot. Pozostali zgadują, co to jest. Wskazówką jest kolor, kształt, np. "Widzę coś, co jest zielone, podłużne". Sznurowadło? Drzewo za oknem? Kto odgadł, wymyśla kolejną zagadkę.

ZOBACZ TEŻ: 10 rzeczy niezbędnych dla dziecka w aucie

3. Historia pełna napięcia

To zabawa raczej dla starszych przedszkolaków. Ty zaczynasz. Opowiadasz historię niesamowitą, straszną. W kulminacyjnym momencie przerywasz opowieść. Podejmuje ją kolejny uczestnik zabawy – najlepiej szybko i bez zastanowienia. Potem znów się zmieniacie. Można się w to bawić nawet tylko w dwie osoby!

4. Lustereczko

Jedna osoba jest odbiciem drugiej, czyli "lusterkiem". Naśladuje miny, gesty, powtarza słowa drugiej osoby. Do czasu, gdy osoba naśladowana zdejmie z niej zaklęcie.

ZOBACZ TEŻ: Bezpieczeństwo w czasie podróży
 

5. Słowo w słowo

Prostszy wariant: wybieracie literkę i wymyślacie wyrazy zaczynające się na nią. Trudniejszy – obiektów o odpowiednio się zaczynających nazwach wypatrujecie za oknem auta czy pociągu. Najtrudniejszy – trzeba wymyślić słowo zaczynające się na tę literę, na którą kończy się wyraz poprzedniej osoby. A dla najmłodszych przedszkolaków – wariant z kolorami, czyli kto pierwszy dojrzy za oknem jak najwięcej obiektów (samochody, domy itp.) w ustalonym wspólnie kolorze.


Ocena (4 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj