wcześniak w obiektywie Zuzy Krajewskiej Pampers Preemie Protection 5.jpg
fot. Zuza Krajewska

Zuza Krajewska fotografuje polskie wcześniaki [ZDJĘCIA]

Fotografie dzieci urodzonych przed 36 tygodniem ciąży zostały zrobione na oddziałach intensywnej terapii noworodka. Są niezwykle wzruszające.
Karolina Stępniewska
wcześniak w obiektywie Zuzy Krajewskiej Pampers Preemie Protection 5.jpg
fot. Zuza Krajewska
Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, przypadającego na 17 listopada, marka Pampers, produkująca pieluszki dla wcześniaków, nawiązała współpracę z fotografką Zuzą Krajewską, prywatnie także mamą przedwcześnie urodzonego dziecka. Seria zdjęć maluszków, które urodziły się przed 36 tygodniem ciąży, ukazuje emocje i szpitalną codzienność wcześniaków i ich rodzin. Chwytają za serce!

„Najmniejsi” – wcześniaki w obiektywie Zuzy Krajewskiej

Oto kilka zdjęć Zuzy Krajewskiej z cyklu „Najmniejsi”. Powstały przy wsparciu Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Medycznego Żelazna oraz Klubiku Dziecięcego Pląskowo:
wcześniak fot. Zuza Krajewska
zdjęcie wcześniaka z mamą fot. Zuza Krajewska
Najmniejsi - seria zdjęć wcześniaków dla Pampers fot. Zuza Krajewska
Wcześniak w obiektywie Zuzy Krajewskiej dla marki Pampers
opieka nad wcześniakiem w obiektywie Zuzy Krajewskiej

„Kiedy dostałam propozycję realizacji tego projektu, to szczerze mówiąc, byłam przerażona” – przyznaje fotografka. - „Powrót w ten świat wydawał mi się bardzo trudny. Okazał się jednak piękny i łagodny. Może przez mamy, które spotkałam. Spokojne, cierpliwe, uczciwie mówiące o emocjach. Kochające swoje dzieci mimo wszelkich trudności. Może przez personel szpitala, który tak czule traktował te dzieci. Może przez mądrość pań ordynator. Wszyscy, których spotkałam w tym projekcie, mieli jeden cel. Uratować, wyleczyć, odchować, nakarmić, nauczyć miłości, mieć. Dziecko”.
Redakcja poleca: Obecność mamy to lek dla wcześniaka – mówi. prof. Dobrzańska z CZD
Wcześniak bardzo potrzebuje bliskości i czułości mamy – mówi. prof. Anna Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki bliskości mamy wcześniaki rozwijają się lepiej i szybciej przychodzą do zdrowia.

Pomoc dla wcześniaków

Z danych Instytutu Matki i Dziecka wynika, że w Polsce rodzi się co roku około 7 proc. wcześniaków, z tego prawie 1,5 proc. to tzw. skrajne wcześniaki – dzieciątka ważące mniej niż 1500 g. Dzieci urodzone przed terminem wymagają bardzo specjalistycznej opieki. Marka Pampers wraz z pielęgniarkami z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka (OITN) zaprojektowała specjalne pieluszki Pampers Preemie Protection dla tych maluchów. Marka przekazuje je bezpłatnie oddziałom neonatologicznym o 3. stopniu referencyjności. Do tej pory Pampers przekazał ponad milion pieluszek dla wcześniaków. Zobacz, jakie są maleńkie:
pieluszka dla wcześniaka Pampers Preemie Protection
Też możesz pomóc! Za każdą paczkę pieluszek Pampers kupioną w sklepie Carrefour od 29 października do 7 grudnia, marka Pampers przekaże 1 zł Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom. Możesz też bezpośrednio wesprzeć Fundację.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy