wcześniak w obiektywie Zuzy Krajewskiej Pampers Preemie Protection 5.jpg
fot. Zuza Krajewska

Zuza Krajewska fotografuje polskie wcześniaki [ZDJĘCIA]

Fotografie dzieci urodzonych przed 36 tygodniem ciąży zostały zrobione na oddziałach intensywnej terapii noworodka. Są niezwykle wzruszające.
Karolina Stępniewska
wcześniak w obiektywie Zuzy Krajewskiej Pampers Preemie Protection 5.jpg
fot. Zuza Krajewska
Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, przypadającego na 17 listopada, marka Pampers, produkująca pieluszki dla wcześniaków, nawiązała współpracę z fotografką Zuzą Krajewską, prywatnie także mamą przedwcześnie urodzonego dziecka. Seria zdjęć maluszków, które urodziły się przed 36 tygodniem ciąży, ukazuje emocje i szpitalną codzienność wcześniaków i ich rodzin. Chwytają za serce!

„Najmniejsi” – wcześniaki w obiektywie Zuzy Krajewskiej

Oto kilka zdjęć Zuzy Krajewskiej z cyklu „Najmniejsi”. Powstały przy wsparciu Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Medycznego Żelazna oraz Klubiku Dziecięcego Pląskowo:
wcześniak fot. Zuza Krajewska
zdjęcie wcześniaka z mamą fot. Zuza Krajewska
Najmniejsi - seria zdjęć wcześniaków dla Pampers fot. Zuza Krajewska
Wcześniak w obiektywie Zuzy Krajewskiej dla marki Pampers
opieka nad wcześniakiem w obiektywie Zuzy Krajewskiej

„Kiedy dostałam propozycję realizacji tego projektu, to szczerze mówiąc, byłam przerażona” – przyznaje fotografka. - „Powrót w ten świat wydawał mi się bardzo trudny. Okazał się jednak piękny i łagodny. Może przez mamy, które spotkałam. Spokojne, cierpliwe, uczciwie mówiące o emocjach. Kochające swoje dzieci mimo wszelkich trudności. Może przez personel szpitala, który tak czule traktował te dzieci. Może przez mądrość pań ordynator. Wszyscy, których spotkałam w tym projekcie, mieli jeden cel. Uratować, wyleczyć, odchować, nakarmić, nauczyć miłości, mieć. Dziecko”.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Pomoc dla wcześniaków

Z danych Instytutu Matki i Dziecka wynika, że w Polsce rodzi się co roku około 7 proc. wcześniaków, z tego prawie 1,5 proc. to tzw. skrajne wcześniaki – dzieciątka ważące mniej niż 1500 g. Dzieci urodzone przed terminem wymagają bardzo specjalistycznej opieki. Marka Pampers wraz z pielęgniarkami z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka (OITN) zaprojektowała specjalne pieluszki Pampers Preemie Protection dla tych maluchów. Marka przekazuje je bezpłatnie oddziałom neonatologicznym o 3. stopniu referencyjności. Do tej pory Pampers przekazał ponad milion pieluszek dla wcześniaków. Zobacz, jakie są maleńkie:
pieluszka dla wcześniaka Pampers Preemie Protection
Też możesz pomóc! Za każdą paczkę pieluszek Pampers kupioną w sklepie Carrefour od 29 października do 7 grudnia, marka Pampers przekaże 1 zł Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom. Możesz też bezpośrednio wesprzeć Fundację.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy