42 tydzień ciąży – noworodek
Adobe Stock

42 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

42 tydzień ciąży to rzadkość. W 42 tygodniu ciąży bywają kobiety, których termin porodu został źle obliczony na początku ciąży. Lekarz w badaniu KTG sprawdzi stan dziecka i jeśli nie masz skurczy ani rozwarcia, może on zdecydować o wywołaniu porodu.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:

Jeśli jesteś w 42 tygodniu ciąży, poród może zacząć się w każdym momencie. Jeśli nie dojdzie do samoczynnej akcji porodowej, będzie wywoływany, ponieważ zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia ciąża powinna zostać rozwiązana przed ukończeniem 42 tygodnia ciąży. 

42 tydzień ciąży – który to miesiąc?

42 tydzień to właściwie dziesiąty miesiąc ciąży. Być może na początku źle obliczono termin porodu (np. wskutek nieregularnego miesiączkowania lub podanej jedynie w przybliżeniu daty ostatniej miesiączki). Pamiętając, że tylko 5 proc. dzieci rodzi się w terminie, zaufaj swojemu dziecku i lekarzowi – oni najlepiej wiedzą, kiedy poród powinien się rozpocząć.

Uwaga, ciąża będzie przenoszona, dopiero gdy skończy się 42 tydzień, a ty nadal nie urodzisz.

Jak wygląda dziecko w 42 tygodniu ciąży?

Dziecko w 42 tygodniu ciąży jest już gotowe, by żyć samodzielnie. Osiągnęło już wymiary noworodka (średnio to ok. 56 cm i ok. 3600 g), ale wciąż rośnie i rozwija się. Jeśli ciąża będzie przenoszona, dziecko może mieć po porodzie następujące cechy:

  • pomarszczona skóra na opuszkach palców dłoni i stóp (tzw. ręce praczki), która wygląda jak nasze ręce po zbyt długiej kąpieli;
  • sucha, łuszcząca się skóra bez ochronnej warstwy mazi płodowej;
  • dłuższe paznokcie i włosy niż u dzieci urodzonych w terminie;
  • większa masa urodzeniowa i długość ciała niż u maluchów, które przyszły na świat ok. 40 tygodnia ciąży;
  • aktywność i czujność, otwarte oczy – przecież twój maluch jest starszy i mądrzejszy niż przeciętny noworodek!

Lekarz będzie na bieżąco kontrolował dobrostan dziecka (m.in. przez codzienne badania KTG), a w razie jego pogorszenia podejmie decyzję o ewentualnym porodzie indukowanym

Dziecko w 42 tygodniu ciąży wygląda dokładnie tak jak noworodek. Taki widok czeka cię już lada dzień na porodówce!

42 tydzień ciąży – ruchy dziecka

W 42 tygodniu ciąży bardzo ważne jest liczenie ruchów płodu. Możesz to robić na dwa sposoby:

Aby policzyć ruchy dziecka przed porodem:

  • Zanotuj czas rozpoczęcia liczenia ruchów dziecka
  • ...oraz czas zakończenia liczenia ruchów.
  • Wpisz liczbę ruchów, jakie odczułaś w tym czasie (w ciągu godziny powinnaś odczuć co najmniej 4, liczą się nawet te najsłabsze!).

Inną metodą jest liczenie ruchów dziecka według Cardiff: 

  • odczekaj, aż poczujesz 10 kolejnych ruchów dziecka;
  • zapisz czas, jaki upłynął od 1. do 10. ruchu.

Wyniki przedstaw lekarzowi. 

42 tydzień ciąży – dolegliwości

W 42 tygodniu ciąży możesz czuć się znużona i zmęczona, ponieważ termin porodu minął i nadal nic się nie dzieje. Na dodatek dokuczają ci naprawdę nieznośne dolegliwości:

Z drugiej strony jednak w 42 tygodniu ciąży łatwiej ci oddychać – dziecko obniżyło się w macicy. 

42 tydzień ciąży – brak skurczy i rozwarcia

Jeżeli w 42 tygodniu ciąży nie rozpoczęły się skurcze porodowe i lekarz stwierdzi brak rozwarcia, zdecyduje, czy czas zakończyć ciążę przez cięcie cesarskie, czy na razie będzie tylko regularnie sprawdzał stan zdrowia dziecka.

Ale uwaga, codzienne badania KTG (tętna płodu) mogą zostać zamienione na pobyt w szpitalu – tydzień po terminie porodu przyszłe mamy są najczęściej umieszczane na oddziale patologii ciąży, gdzie są pod stałą obserwacją lekarzy i położnych. Przeprowadza się m.in. test dynamiczny wydolności łożyska (tzw. test oksytocynowy). Polega on na tym, że ciężarna otrzymuje niewielką dawkę oksytocyny, która ma wywołać namiastkę czynności skurczowej. W tym czasie badane jest tętno płodu i gotowość macicy do skurczów. Lekarz ocenia też rozwarcie szyjki macicy.

Procedury w szpitalu po 42 tygodniu ciąży:

42. tydzień ciąży – po terminie
Elena Wojnowska

Na spacery, ale też w domu, kiedy maluch potrzebuje bliskości, a ty wolnych rąk, przydadzą się chusty do noszenia lub nosidełka. Te mają bardzo dobre opinie:

Łożysko w 42 tygodniu ciąży

Czasami zdarza się, że po 42 tygodniach ciąży łożysko nie spełnia już dobrze swojej funkcji dotleniania i dokarmiania dziecka. Lekarze mówią wtedy o problemach z łożyskiem i starzejącym się lub niewydolnym łożysku. Można to stwierdzić za pomocą badania USG – pozwala ono określić, jak duże są w łożysku złogi wapnia i włóknika. Nie jest to stan patologiczny, świadczy jedynie o tym, że ciąża jest znacznie przenoszona i czas ją zakończyć.

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA