gdzie na weekend z dzieckiem
fot. Adobe Stock

Gdzie na weekend z dzieckiem? Atrakcyjne miejsca dla dzieci w Polsce

Gdzie wybrać się na weekend z dzieckiem, aby zobaczyć coś wyjątkowego i aktywnie spędzić czas? Mamy dla was kilkanaście rodzinnych atrakcji w Polsce, które podbiją serca najmłodszych, a w dorosłych obudzą dziecko.
gdzie na weekend z dzieckiem
fot. Adobe Stock
Możliwości spędzenia ciekawego weekendu z dziećmi w Polsce jest wiele – od wodnych atrakcji, przez wstęp do świata baśni, bajek i fantazji (czyli to, co dzieciaki lubią najbardziej!) aż po arcyciekawe przygody techniczne i historyczne w jednym. Wśród wielu inspiracji na weekendowy wyjazd z dziećmi na pewno wybierzecie coś odpowiedniego dla siebie. W wielu z tych atrakcji można płacić bonem turystycznym. Gdzie w takim razie pojechać na weekend z dzieckiem? Podpowiadamy!

Spis treści:

Gdzie pojechać na weekend z dziećmi?

W Polsce nie brakuje miejsc, do których możesz pojechać z dziećmi na weekend. Przy wyborze musisz zastanowić się przede wszystkim, czy dana atrakcja jest odpowiednia dla dziecka w twoim wieku. Weź pod uwagę także preferencje malca. Jeśli dziecko jest małym odkrywcą, na pewno przypadnie mu do gustu Centrum Nauki Kopernik, a jeśli jest aktywne, pokocha Park Julinek. Mało które dziecko (i to bez względu na wiek) nie będzie zadowolne z wizyty w ZOO. Jedno jest pewne: jest w czym wybierać!

Gdzie wybrać się na weekend z niemowlakiem?

Jeśli planujesz weekendowy wyjazd z niemowlakiem, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach – na długie wojaże przyjdzie jeszcze czas. Przede wszystkim wybierz miejsce usytuowane blisko domu lub hotelu – tak, by w miarę szybko do niego wrócić, jeśli np. zabraknie ci czystych pieluszek czy malec będzie niespokojny. Warto wybrać miejsce, do którego nie trzeba zbyt długo jechać samochodem (długa podróż może być dla niemowlaka bardzo męcząca!). Może w twojej miejscowości albo w okolicy jest ogród zoologiczny, piękny park albo ogród, do którego możecie się wybrać na weekend?

Atrakcyjne miejsca dla dzieci

Atrakcyjne miejsca dla dzieci na weekend to bez wątpienia te związne z wodą i zwierzętami.

Afrykarium Wrocław
 
Naszym numerem 1 na liście miejsc do zobaczenia podczas weekendu z dziećmi jest niewątpliwie Afrykarium we Wrocławiu! 15 000 000 litrów wody w 21 basenach i akwariach, w których mieszka około 250 gatunków ryb, to jedyne takie miejsce w Polsce!  Jeśli jeszcze was tam nie było – nie zwlekajcie! W tym ogromnym oceanarium zobaczycie na żywo hipopotamy, pingwiny, krokodyle, płaszczki, rekiny, a nawet manaty – ponad 200 różnych zwierząt wodnych z Afryki. Jest też rafa koralowa. Wszystkie te zwierzęta i wodny świat można podziwiać z bliska lub na tarasie widokowym. Szczegółowe informacje wraz z cenami znajdziecie na zoo.wroclaw.pl/pl/afrykarium.
 

Hydropolis – Centrum Edukacji Ekologicznej

Spędzając weekend z dziećmi we Wrocławiu, można przy okazji zwiedzić także Hydropolis. Miejsce to jest przeznaczone dla dzieci od 3. roku życia. Dominują tu technologie multimedialne, interaktywne instalacje czy modele zwierząt! Specjalne informacyjne ekrany dotykowe ukazują wodę z różnych fascynujących perspektyw. Wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku czystej wody o powierzchni 4 tys. m². Więcej informacji znajdziesz na stronie www.hydropolis.pl.

Park od Poland

Park of Poland gwarantuje świetną wodną zabawę najmłodszym oraz relaksujący wypoczynek dorosłym. Park of Poland przygotował dla dzieci mnóstwo atrakcji od różnorodnych zjeżdżalni po baseny i wodne dżungle! Rodzice zaś znajdą tu odprężające SPA z tematycznymi barami oraz licznymi restauracjami. Dla każdego coś dobrego! Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie www.parkofpoland.com.

Fajne miejsce na weekend z dzieckiem

Fajne miejsce na weekend z dzieckiem to również niezwykłe ogrody, parki rozrywki i baśniowe krainy. 

Magiczne Ogrody w Janowcu nad Wisłą

Magiczne Ogrody w Janowcu to doskonały pomysł na weekend z dziećmi w Polsce. Wizyta w tym magicznym miejscu zapewni niezwykłą przygodę nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Wśród lasów, łąk i lessowych wąwozów znajduje się baśniowa kraina. To wielki ogród sensoryczny zbudowany w oparciu o oryginalną historię. Wśród drzew, kwitnących krzewów i kwiatów można spotkać niesamowite stwory, m. in. skrzaty Bulwiaki, wróżki Smużki, psotliwe Mordole i dzielne strzegące ogrodu Krasnoludy. Jeśli lubicie klimat baśni i fantasy to miejsce będzie idealne.

Kilkuhektarowy ogród mieści w sobie place zabaw, miejsca wypoczynku i tajemnic. Wszystko jest tak zaplanowane, aby wspierać rozwój zmysłów i wyobraźni dziecka. Ogród jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami i niewidomych. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: www.magiczneogrody.com.

Inwałd Park: Świat Marzeń, Dinolandia, Warownia, Mini ZOO, Ogród JP II

Inwałd Park to aż 5 tematycznych parków rozrywki. Spotkacie tu dinozaury, odbędziecie podróż dookoła świata, wyruszycie w podróż do średniowiecznej przeszłości oraz zwiedzicie niesamowicie ukwiecony Ogród Jana Pawła II. Są też zwierzęta takie jak kangury czy strusie emu! Szczegółowe informacje znajdziecie na inwaldpark.pl.

Farma Iluzji Mościska

Na Farmie Iluzji w Mościskach wstąpicie do świata magii. Za sprawą Magicznego Domku, który się porusza,  Lewitującego kranu, Latającej Chaty Tajemnic czy Tunelu Zapomnienia – ten weekend z dziećmi pozostanie wam na długo w pamięci! Edukacja i rozrywka zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Na dużym terenie jest mnóstwo placów zabaw, boisk, a także ścianka wspinaczkowa. Można też swobodnie piknikować, grillować czy palić ogniska. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: farmaizluzji.pl.

Energylandia

Rodzinny Park Rozrywki w Zatorze Energylandia to chyba najpopularniejsze miejsce na mapie miejsc do odwiedzenia z dzieckiem. Energylandia jest największym parkiem rozrywki w Polsce, oferującym kilkadziesiąt atrakcji, które znajdują się na obszarze aż 35 hektarów. Atrakcje Energylandii są przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Wybór jest ogromny – od Bajkolandii, gdzie maluchy spotykają się z postaciami z ulubionych bajek, przez strefę ekstremalną, w której do dyspozycji są największe w Polsce rollercoastery po Water park naśladujący wyspę pełną wodnych atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a emocje na pewno długo zostaną w pamięci! Więcej informacji na stronie: energylandia.pl.

Ciekawe miejsca na weekend z dzieckiem

Jeśli poszukujesz ciekawych miejsc na weekend z dzieckiem, rozważ te związane z historią i techniką.

Kopalnia Guido Zabrze

Kopalnia Guido w Zabrzu to historyczna kopalnia węgla, która powstała w 1828 roku. Jakie atrakcje tam na was czekają? Oryginalny szyb górniczy z 1931 roku, którym można zjechać na dół. W kopalni można zobaczyć także chodniki z XIX wieku, 100-letnią stajnię czy kombajny. Można także zrobić sobie przejażdżkę jedyną w Europie podwieszaną kolejką górniczą. Co ciekawe, na 320 metrach pod ziemią działa też „Teatr na Poziomie” oraz „Pub 320”. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: kopalniaguido.pl.

EC1 Łodź – Miasto Kultury

Centrum Nauki i Techniki w Łodzi to miejsce niezwykłe. Popularne EC1 jest unikatowym kompleksem pełniącym funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. Jest to miejsce adresowane przede wszystkim do nieco starszych dzieci oraz dorosłych. Niemniej jednak dzięki szerokiej ofercie atrakcji takich jak planetarium, sferyczne kino 3D czy Centrum Komiksu i Narracji przyciągnie i zainteresuje niejednego malca. Centrum Nauki i Techniki w Łodzi to miejsce, które pozwoli mądrze i inspirująco spędzić wolny czas zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie www.ec1lodz.pl.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Warto je odwiedzić co najmniej z kilku powodów. ECS podczas organizowanych wydarzeń promuje wartości takie jak demokracja, otwarte i solidarne społeczeństwo, a także kultura dialogu. Zajęcia dla najmłodszych w ciekawy sposób tłumaczą dzieciom, dlaczego wartości te są ważne i potrzebne. Wycieczka do ECS-u i lekcja z niej wyniesiona może być dla malca niezapomnianym i jednym z ważniejszych doświadczeń w życiu! Szczegółowe informacje o wydarzeniach znajdziecie na stronie www.ecs.gda.pl.

Atrakcje dla dzieci

Szukając atrakcji dla dzieci, możesz odwiedzić jedno z bardzo ciekawych muzeów albo postawić na miejsca związane z rekreacją. Wszystko zależy od tego, czy czcesz, aby twoje dziecko poszerzyło swoją wiedzę, czy ma spędzić weekend na sportowo i aktywnie.

Se-Ma-For – Muzeum Animacji – Łódź

W Muzeum Animacji Se-Ma-For nie tylko dzieci będą dobrze się bawić, ale także i dorośli. Na bajkowym szlaku spotkacie dobrych znajomych: Misia Uszatka, Colargola oraz Pingwina Pik-Poka. Najmłodsi z radością uściskają ulubionego Parauszka i Przyjaciół z Naszego Lasu. Jeśli maluchy jeszcze nie poznały tych postaci i bajek, warto im je przybliżyć. Są też warsztaty, na których można się nauczyć samodzielnego tworzenia krótkich animowanych filmów!

Europejskie Centrum Bajki Pacanów

W Centrum Bajki spotkacie nie tylko Koziołka Matołka, ale i inne postaci z bajek z całego świata. Jest też kino i teatr, odbywają się również warsztaty, a dookoła roztacza się park rozrywki. Znajdziecie tam amfiteatr, park linowy, grotę solną, mini zoo, liczne stanowiska multimedialne, a także cztery ogrody edukacyjne: komiksu, baśni i bajek, legend i opowieści. Informacje na: centrumbajki.pl.

Centrum Nauki Kopernik
 

Centrum Nauki Kopernik to największe centrum nauki w Polsce. Celem tego miejsca jest rozwijanie w dzieciach zainteresowania nauką poprzez eksperymentowanie i niecodzienne podejście do przyswajania wiedzy. W CNK znajdują się planetarium, liczne laboratoria oraz zróżnicowane tematycznie wystawy. Każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie.

Centrum to zachęca dzieci do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nurtujące kwestie. Kto wie, może po wizycie w CNK twoje dziecko odkryje w sobie pasję do nauki? Szczegóły o wystawach, piknikach naukowych oraz innych wydarzeniach znajdziecie na stronie www.kopernik.org.pl.

Centrum Nauki Leoanardo da Vinci

Centrum Nauki Leonardo da Vinci jest miejscem, które ma za zadanie zainteresować dzieci naukami przyrodniczymi. Centrum mieści się w Chęcinach (w woj.świętokrzyskim) i oferuje liczne wystawy o charakterze multimedialno-mechatronicznym tj. „Człowiek – niezwykła maszyna", która podejmuje zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka czy „Człowiek – trybik w machinie przyrody", która dotyczy zagadnień ekologiczno-przyrodniczych. Ponadto prowadzone są tam także warsztaty naukowe dla dzieci i młodzieży, które odbywają się w pełni wyposażonych laboratoriach, a także pokazy naukowe. Wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci to świetny pomysł na weekend z dzieckiem. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie www.cndavinci.pl.

Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Centrum Nauki Eksperyment łączy naukę i zabawę w atrakcyjną formę spędzania czasu. Wizyta w Experymencie pozwala zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom na efektywne przyswajanie wiedzy. Pomaga także zrozumieć otaczające je procesy i pobudza ciekawość świata. Dzieci mogą tu na własną rękę przeprowadzić eksperymenty, poznając prawa zachodzące w przyrodzie. Nie od dziś wiadomo, że najlepszą formą nauki dla dzieci jest zabawa! Nie wahaj się i przyjedź z dzieckiem do Gdyni – fascynujące doświadczenia gwarantowane! Szczegóły na stronie www.experyment.gdynia.pl.

Havelianum w Gdańsku


Havelianum w Gdańsku, to miejsce, w którym Dzień Dziecka trwa przez cały rok! Najmłodsi znajdą tu wszystko, o czym marzą! Do dyspozycji są Kreatywne Place Zabaw, Galerie Ruchu, Laboratorium Pana Kleksa czy Wystawy Podróżujące! Rozrywka łączy się tu z zachętą do poznawania świata i praw nim rządzących – jest więc doskonałą okazją do świetnej, rodzinnej zabawy. Szczegóły na www.hevelianum.pl.

Świat Labiryntów Bliziny

Świat Labirytnów Bliziny to wyjątkowe miejsce na mapie placówek wartych zobaczenia podczas weekendu z dziećmi w Polsce. W świecie labiryntów można się bawić w małych labiryntach – ze słomy, linowych, typu góra-dół, wśród desek, wśród opon czy też w labiryntach matematycznych. Jest także wielki labirynt drewniany o powierzchni ok. 1300 m² oraz wielki labirynt w polu kukurydzy o powierzchni ok. 3 ha. W muzeum labiryntów można także podziwiać historię powstania labiryntów. Szczegółowe informacje znajdziesz na: www.swiatlabiryntow.pl.

Malta Ski Poznań

Na Malta Ski w Poznaniu można bawić się całą rodziną. Znajdziecie tam letni tor saneczkowy o długości 530 m, a także kolejkę górską o długości 500 m, która pędzi z prędkością do 40 km/h. Są też bezpłatne place zabaw – z ciekawymi automatami dla dzieci, w tym lubiane przez najmłodszych minikoparki, a także elektroniczne gry terenowe, przyrządy do ćwiczeń dla dorosłych, urządzenia sprawnościowe, huśtawki, liny wspinaczkowe czy miejsca zabaw dla najmłodszych dzieci. Więcej informacji znajdziecie na: maltaski.pl.

Park Rozrywki w Julinku

Park Julinek łączy w sobie sztukę, rozrywkę i dobrą zabawę wśród natury. Park znajduje się na terenie dawnej Bazy Cyrkowej (zaledwie 30 km od Warszawy) i oferuje połączenie wypoczynku w naturze z beztroską zabawą dla całej rodziny. Dostępny jest tu szereg atrakcji dla dużych i małych. Do dyspozycji jest największy na Mazowszu park linowy, kraina dmuchańców, pole do mini golfa, ścianka wspinaczkowa czy ekologiczny plac zabaw.

W każdy weekend przestrzeń parku staje się miejscem występów cyrkowych i teatralnych. Artyści znani z telewizyjnych talent-show, cyrkowcy i aktorzy zapewniają rozrywkę na najwyższym poziomie. W Julinku działa także wypożyczalnia rowerów i sprzętu sportowego, park jest więc znakomitym punktem startowym dla spacerów i wycieczek po okolicy. Park oferuje również swoim gościom bezpłatny wstęp na dobrze utrzymane boiska do piłki nożnej, siatkówki i badmintona. Raj dla amatorów sportowych aktywności! Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie www.julinek.com.pl.
Jeśli chcesz wybrać się z dzieckiem na weekend, pamiętaj, aby zachować wszelkie środki ostrożności – utrzymujcie dystans społeczny, myjcie dokładnie ręce i starannie je dezynfekujcie. To zminimalizuje ryzyko zarażenia się COVID-19.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jedziesz z dzieckiem? Te zasady są dla ciebie święte! [WIDEO]
Gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w samochodzie? O czym warto pamiętać, a czego nie powinno się robić podczas podróży z dzieckiem? – radzi ekspert Filip Raszewski, trener doskonalenia techniki jazdy w ŠKODA Auto Szkoła.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy