Kontrole wydatków 500 plus
fot. fotolia

500 plus: Jedzenie i ubrania zamiast pieniędzy

Wypłaty gotówki zamieniono na jedzenie, ubrania i książki. Dlaczego tak się dzieje? Rodzice nie poradzili sobie z przypływem gotówki.
Marta Kabulska
Kontrole wydatków 500 plus
fot. fotolia
26 dzieci z trzech podkarpackich gmin zamiast pieniędzy w ramach 500 plus dostaje jedzenie, ubrania, książki. Ich rodzice nie poradzili sobie z nagłym przypływem gotówki - informuje "Gazeta Wyborcza". 

- Mamy wakacje, wielu przypadków zaniedbań wobec dzieci prawdopodobnie jeszcze nie zdiagnozowano. Od września może być więcej sygnałów od szkół - powiedziała gazecie Małgorzata Dankowska, dyrektor wydziału polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Wypłaty gotówki w ramach programu 500 plus mogą zostać wstrzymane i zamienione na zakup rzeczy niezbędnych dla dzieci, gdy urzędnicy stwierdzą, że pieniądze są wydawane niezgodnie z przeznaczeniem. Najczęściej dzieje się tak, gdy w rodzinie jest alkoholizm, dzieci są zaniedbywanie, a rodzice niezaradni życiowo. Aby uniknąć marnotrawienia pieniędzy, urzędnicy w takich przypadkach podejmują decyzję o zamianie świadczenia. 

Od 1 kwietnia do 1 lipca prowadzono 254 sprawy dotyczące zmiany formy wypłaty świadczenia wychowawczego z pieniężnej na rzeczową - podaje biuro promocji i mediów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W sumie w całym kraju takie rozwiązanie zastosowano wobec 0,01% dzieci objętych programem "Rodzina 500 +".

Urzędniczka zachęca do zgłaszania przypadków marnowania pieniędzy z programu 500 plus: „Jeśli sąsiedzi lub bliscy zauważą, że pieniądze z programu 500+ nie są wydawane na dzieci, powinni zgłaszać takie przypadki do ośrodków pomocy społecznej. Wszystkie zgłoszenia są sprawdzane. Zdarzyło się np. że rodzice, których uczciwość została podana w wątpliwość, udowodnili, że składają pieniądze z 500+ na specjalne konto założone dla dziecka”.

Lucyna Kaplińska, kierownik sekcji świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nisku uspokaja rodziców, podkreślając, że decyzje o zamianie sposobu wypłaty świadczenia podejmowane są wyłącznie "w najbardziej drastycznych przypadkach", gdyż "każdy ma prawo samodzielnie decydować, co zrobi z pieniędzmi z programu 500 plus".

A wy, na co wydajecie pieniądze z 500 plus? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz też:
Ruszają kontrole sprawdzające, na co rodzice wydają pieniądze!
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!
Oceń artykuł

Ocena 3 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy