zmęczona mama
Fotolia
Aktualności

5 macierzyńskich kłamstw, w które w końcu musisz przestać wierzyć! 

Często macierzyństwo zamiast dawać nam poczucie siły, jest dla nas źródłem stresu i frustracji. Boimy się, że nie jesteśmy odpowiednio dobrymi mamami, że za mało kochamy nasze dzieci, że źle je wychowujemy... Skąd biorą się te strachy? Najczęściej z tych 5 kłamliwych zdań, w które wierzy prawie każda z nas! 

Kiedyś pisałam o tym, że 13 malutkich, niewinnych i cudownych kłamstewek pomogło mi przetrwać pierwsze miesiące macierzyństwa. Tamte kłamstewka będę z absolutnie czystym sumieniem powtarzać każdej młodej mamie i namawiać, by w nie uwierzyła.
Są jednak i takie kłamstwa, w które, chcąc nie chcąc, wierzymy i przez to same sobie podcinamy skrzydła! To kłamstwa, które gdzieś kiedyś zasłyszałyśmy albo które ktoś kiedyś nam wmówił...

Kłamstwo nr 5
Uśmiech dziecka wynagradza nieprzespane noce

To bardzo słodkie i piękne, ale też bardzo groźne kłamstwo. Właśnie z takich utartych i zbyt łatwo powtarzanych zwrotów składa się przekonanie, że dobra matka wszystko zniesie i wszystko przetrzyma, bo przecież – jest matką. 

Prawda jest taka, że jakkolwiek uśmiech malucha może dodać nam energii i poprawić humor, to jednak po nieprzespanej nocy nie odejmie ci fizycznego zmęczenia. Nie dajcie sobie wmówić, że macierzyństwo jest łatwe, że na wszystko zadziała dziecięcy uśmiech. Jest wspaniałe, ale wiąże się też z wieloma ograniczeniami i wyrzeczeniami. Trzeba je zaakceptować, ale nie zaprzeczajmy, że czasem bywa trudno. Zamiast myśleć "Coś ze mną jest nie tak, skoro uśmiech mojego dziecka mnie dzisiaj nie cieszy" lepiej pomyśleć: "Akceptuję to, że często w najbliższych miesiącach czy latach  będę  niewyspana, ale nie wierzę, że zamiast snu wystarczą mi uśmiechy maleństwa". 

Kłamstwo nr 4
Dziecko jest najważniejsze

Dziecko jest bezradne i bez naszej opieki, czułości i troskliwości zginie, dlatego często musimy jego potrzeby postawić na pierwszym miejscu. Ale to nie znaczy, że jest najważniejsze! W rodzinie wszyscy powinni być tak samo ważni. Robienie z dziecka małego księcia lub księżniczki, które zawsze musi być już, teraz, zaraz obsłużone nie przyniesie nikomu nic dobrego.

Nie chodzi mi o to, żeby nagle teraz zacząć lekceważyć emocje i potrzeby malucha, ale jako mama 12- i 9-latki widzę w szkolnej szatni zbyt dużo roszczeniowych dzieci, które do swoich rodziców odnoszą się jak do służących. I jestem przekonana, że ta ich postawa musiała się wcześniej kształtować latami…

Kłamstwo nr 3
Dziecko wzmacnia rodzinę

Według psychologów jest dokładnie odwrotnie: pierwsze trzy lata po porodzie to okres kryzysowy dla związku. Kryzysowy – czyli taki, kiedy w bólu i znoju wykuwa się nowa rzeczywistość. Ból i znój w waszym przypadku mogą oznaczać: kłótnie, awantury, płacze, ciche dni – takie rzeczy są trudne, ale zdarzają  się nawet w najlepszych związkach. 
Czytaj także: Co to jest kryzys pierwszego dziecka?

Kłamstwo nr 2
Moje macierzyńskie błędy zaważą na życiu dziecka

Jasne – są i takie błędy, które naprawdę mogą zaważyć na życiu dziecka. Alkoholizm rodziców czy przemoc domowa mogą zniszczyć w dziecku nie tylko jego poczucie własnej wartości, lecz także np. skazać je na samotność w dorosłym życiu (istnieją badania, że umiejętność miłości, zaufania, otwierania się na innych nabywamy w pierwszych latach życia). 

  • To, że wczoraj nakrzyczałaś na dziecko, nie zaważy na jego życiu.
  • To, że jutro posadzisz je na godzinę przed telewizorem, żeby samej spokojnie się napić kawy, nie zaważy na jego życiu. 
  • To, że tydzień temu zamiast zdrowej zupy jarzynowej, dałaś mu na obiad drożdżówkę, nie zaważy na jego życiu.
  • To, że go dziś nie wykąpiesz, bo ci się nie będzie chciało, nie zaważy na jego życiu. 

Często same siebie – niepotrzebnie! – nakręcamy do granic możliwości, ryzykując, że w którymś momencie naprawdę pęknie nam sprężyna.
Jedną z niewielu rzeczy, których żałuję z wczesnego okresu mojego macierzyństwa jest to, że za bardzo się starałam. Za bardzo skupiałam się na tym, żeby wszystko było idealnie – a za mało na tym, żeby było przyjemnie, nie tylko dla moich dzieci, ale i dla mnie.

Kłamstwo nr 1
Inne matki są lepszymi matkami niż ja

Nie są lepsze. Ani nie są gorsze. Każda z nas ma za sobą swoje wygrane i przegrane wojny, swoje sukcesy i porażki, o których wstydzi się mówić (albo które wyparła je z pamięci). Większość z mam cieszy się z bycia mamą, ale założę się, że co druga przynajmniej raz zadała sobie pytanie: "Po co mi to było?!". I miała do tego prawo!
Wiem, jak trudno skończyć z porównywaniem – jednak dla własnego dobra trzeba nad tym popracować! Nie czarujmy się: zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie od ciebie lepszy, mądrzejszy, fajniejszy albo ładniejszy. Zawsze znajdzie się też dziecko, które będzie będzie w czymś lepsze od twojego dziecka. Ale – i co z tego? Czy to znaczy, że przez to twoja wartość (albo wartość twojego dziecka) jest mniejsza? Sama przecież wiesz, że nie – więc po to to całe beznadziejne porównanie?

Czytaj także:

Jak być szczęśliwym? Psycholog wyjaśnia, jakie są 4 kluczowe filary szczęścia [WIDEO]

prezenty na dzień dziecka
fotolia.com
Mama
Mamo, kup mi kajak na Dzień Dziecka! Felieton
… i konsolę i busolę. Lista życzeń wydłuża się z godziny na godzinę. Mogę albo kupić i zbankrutować albo nie kupić i rozczarować. Ratunku!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Odkąd mój syn zorientował się, o co chodzi w Dniu Dziecka , mam przechlapane. Całkowicie i równo przechlapane. Mniej więcej od stycznia raz na jakiś czas zaskakuje mnie pytaniem: „Mamo, kupisz mi kajak na Dzień Dziecka?”. W styczniu odpowiadam, że oczywiście. Niestety, zapominam uwzględnić jeden szczegół – mój syn ma słoniową pamięć. Co prawda, nie używa jej po to, żeby nauczyć się w końcu, w jakiej kolejności idą miesiące („mamo, a kiedy jest Dzień Dziecka?”). Za to listę wszystkich obiecanych prezentów ma w małym paluszku. Lista prezentów od A do Z Mniej więcej w połowie maja sytuacja robi się naprawdę groźna. Syn orientuje się w końcu, że dzień dziecka tuż-tuż i wytacza najcięższe działa. Przychodzi raniutko do mojej sypialni i bez zbędnych wstępów (np.: „Dzień dobry, kochana mamo, jak ci się spało?”) strzela: „A pamiętasz, że mi obiecałaś kajak na dzień dziecka?”. Nic nie pamiętam! Nic takiego nie miało miejsca! Zanim zdążę usiąść, on przedstawia kompletną listę żądań. Okazuje się, że od stycznia do maja zgodziłam się kupić mu na dzień dziecka nie tylko kajak, ale także bardzo wiele zestawów klocków lego, rolki , konsolę, nowy tornister (bardziej kwadratowy – czy ktoś wie, o co chodzi?), a także zabrać go do Legolandu, dokąd pojechał kiedyś kolega Julian i równocześnie na południe Niemiec, gdzie wyemigrowała sąsiadka Majka .  Matka vs. dzień dziecka Czy ja jestem głupia? Albo lepiej nie mówcie… Muszę się z tego wszystkiego jakoś wyplątać i mam dwa wyjścia z sytuacji – albo w...

czy brakuje nam czasu dla siebie
Fotolia
Mama
Pochwała samotności: dlaczego powinnyśmy mieć czas tylko dla siebie?
Kiedy ostatnio byłaś sama? Miałaś czas na (nie)myślenie? Współczesny tryb życia wziął nas w niewolę, zmieńmy to!

Brakuje nam samotności. Brzmi przewrotnie? A jednak. Nie mamy czasu na złapanie oddechu, chwilę ciszy, samotny spacer i moment refleksji. To źle, bo po jakimś czasie zaczyna nam tego brakować. Wymagania, którym musi sprostać rodzic małego dziecka są wysokie, a cena, którą przychodzi nam za to zapłacić jest nieuchronna, choć czasami oddalona w czasie: stres, depresja , frustracja, brak cierpliwości i złość – to wszystko efekt niezaspokojonych potrzeb własnych. Tak bardzo skupiamy się na zaspokajaniu potrzeb najbliższych, że dla siebie nie znajdujemy już czasu. To zemści się kiedyś i na nas, i na naszych dzieciach, ponieważ sfrustrowany i zmęczony rodzic nie jest najlepszym towarzyszem dla dziecka. Samotność jest potrzebna rodzicom Nie wolno nam zapominać o własnych potrzebach. Dbanie o siebie powinniśmy traktować tak samo priorytetowo, jak dbanie o dzieci.  Jeśli to właśnie dziecko jest dla ciebie najważniejsze na świecie – świetnie, nie traktuj jednak nawoływania do zadbania o siebie jako pochwały egoizmu. Tu chodzi właśnie o dzieci – żeby przez długie lata miały szczęśliwą i spełnioną w życiu mamę . Nawet jeśli teraz jesteś w 100 proc. szczęśliwa i nie pragniesz tylko spędzać czas z dzieckiem, jeśli już teraz nie znajdziesz dla siebie chociaż 5 minut dziennie, możesz być niemal pewna, że w pewnym momencie - może to być nawet za kilka lat) - poczujesz, że czegoś ci brakuje, że coś nie jest tak, jak być powinno. To dlatego ważne jest, żeby od samego początku macierzyństwa pamiętać też o sobie. I poświęcać czas dziecku, wiadomo. Jak Polacy spędzają czas z dziećmi? Współcześni rodzice są bardziej zaangażowani w zabawę , skupieni na dziecku i jego potrzebach, co niejako wiąże się z brakiem czasu dla siebie, o ile odpowiednio się nie zorganizujemy. A jak spędzamy czas z dziećmi? Dwadzieścia lat temu polscy rodzice najczęściej...

Kinga Ślużyńska - life coach, psycholog, psychoterapeuta
Anna Maria Zagórska
Mama
Psycholog o macierzyństwie: „Perfekcyjnie nie będzie”
„Może ja jestem jakaś gorsza, niewystarczająca?” – pomyślałaś tak kiedyś? Przeczytaj rozmowę z psychologiem o tym, jak się nie zagubić w roli matki.

Dlaczego my, mamy, jesteśmy zmęczone, ciągle w biegu, nie mamy chwili na złapanie oddechu? „Chcemy wszystko robić jednocześnie. To nas gubi. Byłoby nam dużo łatwiej, gdybyśmy nie miały wobec siebie tak wielkich oczekiwań i robiły różne rzeczy w swoim tempie” – mówi Kinga Ślużyńska, psycholog, life coach, psychoterapeuta . A czy można inaczej? Sprawdź. My, matki, żyjemy chyba tylko dzięki kawie. W ciągłym biegu! Jak my dajemy sobie w ogóle radę? Czasem mam wrażenie, że ostatkiem sił, szczególnie wtedy, gdy kobieta ma na sobie obowiązków za 2-3 etaty. Ogrom zadań, które kobiety na siebie biorą, bywa porażający. Potem ledwo się z tym wyrabiają, pracują w weekendy, siedzą po nocach, kosztem np. snu, randki z mężem czy wypoczynku.  Znak naszych czasów, czy tak było zawsze? Nasze matki też tak goniły ostatkiem sił? Wydaje mi się, że kiedyś mieliśmy większą pomoc rodziny, mieszkaliśmy bliżej siebie, częściej korzystaliśmy z pomocy babci, sąsiadów, koleżanek, nie było komputerów, smartfonów, nie zabieraliśmy pracy do domu. Ale czy kiedyś kobiety miały lżej i były bardziej wypoczęte? Trudno powiedzieć. W dzisiejszym świecie jest na pewno więcej oczekiwań, jakie my kobiety chcemy spełniać np. określonego wzorca macierzyństwa, perfekcyjnej pani domu.  Chcemy dobrze pełnić swoje role, a nawet kilka na raz i to na 100 proc. Rozmawiając z kobietami słyszę, jak bardzo chcą robić karierę, być dobrą żoną, doskonałą matką... One nie tylko chcą pracować, chcą robić coś wyjątkowego, z pasją, mieć osiągnięcia. I jeszcze chcą to jednocześnie godzić z opieką nad małymi dziećmi. Niestety nie da się wszystkiego robić na raz, na 100 proc. i jeszcze być przy tym wypoczętą. To, że tak wiele od siebie oczekujemy, budzi dużo napięcia– już od tego można poczuć się zmęczonym!  Skąd bierze się ta presja? Z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj