Smutna dziewczynka leży na kolanach mamy siedzącej na ławce
Fotolia
Aktualności

5 problemów, które twoje dziecko może samo rozwiązać. Nie pomagaj mu w tym!

Często pomagasz dziecku, by ochronić go przed porażką i cierpieniem. Bądź wsparciem i okaż zrozumienie – z niektórymi problemami maluch poradzi sobie sam.

To naturalne, że rodzice chcą chronić swoje dzieci przed bólem i cierpieniem. Są jednak takie problemy, które dziecko powinno rozwiązać samo. Słowa "Zrobię to za ciebie" albo "Ja o to zadbam" są komunikatem, że dziecko sobie samo nie poradzi.

Nuda

Ile razy w ciągu dnia słyszysz "Mamo, nudzi mi się"? Prawdopodobnie rzucasz wtedy wszystko i wymyślasz swojemu dziecku zajęcie. Kiedy maluch narzeka i jest znudzony, pozwól mu samemu znaleźć zabawę. Nuda powinna pobudzać kreatywność, nie odbieraj tego swojemu dziecku.

Wybory

Niezależnie od tego, czego dotyczy wybór (smak lodów czy zajęcia dodatkowe), wybranie jednej opcji oznacza porzucenie innych. Czasem to przerażające, ale dla dziecka to świetna nauka. Samodzielne podejmowanie decyzji pozwala dzieciom ocenić, na czym tak naprawdę im zależy. Jeśli wybór okaże się "zły", to lekcja radzenia sobie z porażką i znalezienia innego rozwiązania następnym razem.

Przegrywanie

Jeśli ktoś wygrywa, ktoś inny musi przegrać. Naucz dziecko, że zarówno wygrana, jak i przegrana, są tymczasowe. Jeśli za wszelką cenę będziesz chronić malca przed przegraną, zacznie myśleć, że lepiej oszukiwać albo w ogóle nie uczestniczyć w żadnych grach czy zawodach. Kiedy pozwalasz dziecku przegrywać, uczysz go radzenia sobie z porażką i próbowania po raz kolejny.

Zapominanie o obowiązkach szkolnych

Gdy dziecko zapomni o zadaniu domowym albo ważnym projekcie, będzie to dla niego prawdziwą lekcją. Maluch zobaczy, że świat nie kończy się na obowiązkach, jednak następnym razem lepiej się przygotuje, żeby uniknąć takich błędów w przyszłości.

Kłótnie z przyjaciółmi

Kłótnie to część każdej relacji, także dziecięcej przyjaźni. Nauka rozwiązywania konfliktów dzięki kompromisom, przyznaniu się do błędu albo wybaczeniu i zapomnieniu przyda się maluchowi w dorosłym życiu.

Czasem najlepszą rzeczą jest pozwolić dziecku powalczyć z jakąś trudnością. Dzięki temu, maluch uwierzy w swoje umiejętności i będzie bardziej pewny siebie. Jeśli mu się nie uda, trudno. W końcu człowiek uczy się na błędach!

Jak to wygląda w waszych domach? Pozwalacie dzieciom podejmować decyzje i radzić sobie samodzielnie z tego typu problemami?

Czytaj także: Co zrobić, żeby dziecko odnosiło sukcesy?

źródło: psychologytoday.com

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

wspólna zabawa, nauka przegrywania
Fotolia
Wychowanie
Jak nauczyć dziecko przegrywania?
Nikt nie lubi przegrywać, prawda? Jednak w życiu będziemy doświadczać zarówno porażki, jak i zwycięstwa. Tego pierwszego warto nauczyć się jak najwcześniej. Od czego zacząć? Beata Chrzanowska, psycholożka, radzi mamie trzyipółlatka.

Staszek ma trzy i pół roku i ogromne trudności z akceptacją tego, że przegrał w grze. Kiedy nie wygra, robi dziką awanturę. Rozwala klocki, zabiera części gier i do tego płacze. Jak nauczyć go przegrywać? – pyta Wioleta. Trzyipółlatki jeszcze nie mają dostatecznie wykształconej gotowości do tego, aby godzić się z porażką. Co nie znaczy, że nie warto już uczyć dziecko tego, jak znosić niepowodzeń czy nie poddawać się. To ważne umiejętności. Jeszcze za mały na przegraną Gotowość do znoszenia przegranej pojawia się dopiero w połowie okresu przedszkolnego, tak więc Staś jest jeszcze zbyt młody, aby ze spokojem przyjmować, że coś mu się nie udało. Ponadto tak małe dzieci wierzą, że uda im się wszystko, nie potrafią realnie oszacować swoich zdolności i umiejętności.  Dlatego właśnie w tej chwili warto uczyć dziecko, jak zachować się po przegranej. Nauka właściwego zachowania po przegranej Niech maluch wie, że – mimo doznanej przykrości – warto podać rękę, uśmiechnąć się, powiedzieć, że następnym razem się uda. Najlepiej samemu to pokazać, tzn. przegrać kilka razy i po swojej porażce zachować się w sposób właściwy (czasem nawet przesadnie podkreślając to, że mimo smutku podajemy rękę i gratulujemy zwycięzcy). Potem, gdy Staś przegra, poprosić go o taką samą reakcję. I znowu dać dziecku wygrać kilka czy kilkanaście razy i po własnej przegranej zachowywać się w taki sposób, jakiego oczekujemy od dziecka. ZOBACZ TEŻ: Test kompetencji dla trzylatka – do druku

Wychowanie
Tylko nie mów o mnie „nieśmiały”!
Często sami hodujemy w dziecku nieśmiałość. Jak tego uniknąć, by wychować pewne siebie i radosne dziecko?

Z nieśmiałych dzieci nie muszą wyrosnąć nieśmiali dorośli. Zamiast więc szukać lekarstwa na nieśmiałość, pomóż swojemu maluchowi poczuć się pewnie wśród innych ludzi. Człowiekowi pełnemu zahamowań trudno dziś odnieść zawodowy sukces. Liczy się przebojowość i pewność siebie. Tylko rozpychając się łokciami można dostać się do dobrej szkoły, znaleźć ciekawą pracę, a potem utrzymać się na stanowisku czy zdobyć awans. Zrozumiałe więc, że rodzice martwią się, widząc jak ich pociecha samotnie przygląda się radosnej zabawie innych dzieci. Spokojnie, to minie Nie ma nic dziwnego w tym, że dwu-, trzy- a nawet czterolatek wykazuje oznaki nieśmiałości. Na tym etapie rozwoju jest ona zupełnie naturalna i nie powinna zbytnio martwić rodziców. Większość dzieci „wyrośnie” z niej zanim pójdzie do szkoły. Nie dziw się, że Twoje dziecko woli bawić się samo lub najwyżej obok kolegi nie nawiązując z nim jednak kontaktu – to zupełnie typowe dla przedszkolaków i młodszych dzieci. Podobnie jak rola obserwatora, którą często przyjmują maluchy. Nie powinnaś się też martwić, że twój energiczny w domu smyk, w przedszkolu staje się nieśmiały i wstydliwy. Przecież przedszkole to obce miejsce, w którym wszystko wygląda inaczej niż w domu. Maluchy w różny sposób przystosowują się do tego i tylko nieliczne wybierają bycie w centrum uwagi. Z czasem nawet te, które przez kilka pierwszych miesięcy wolały bawić się samotnie w kąciku, wychodzą z cienia i nawiązują znajomości. Nieśmiałe „z natury” Jednak u około 20 proc. najmłodszych nieśmiałość jest raczej wrodzona niż rozwojowa, a to oznacza, że nigdy nie da się jej całkiem przezwyciężyć. By stwierdzić, czy Twoje dziecko jest nieśmiałe „z natury” czy też zachowuje się typowo dla swojego wieku, spróbuj sięgnąć pamięcią wstecz, gdy Twoja pociecha była...

Jak mądrze odpowiadać na pytania dziecka
Fotolia
Aktualności
5 powodów, dla których twoje dziecko powinno częściej słyszeć od ciebie "tak"
A gdyby tak "nie" zamienić na "tak"?

Mogę dziś iść do przedszkola w piżamie? Nie. Kupisz mi tę zabawkę? Nie. Mogę zjeść lody przed obiadem? Nie. Nie ukrywajmy – rodzice często mówią dzieciom "nie". W większości przypadków rodzice słusznie nie zgadzają się na pomysły czy sugestie dziecka. W końcu rolą rodzica jest uczyć , uświadamiać i chronić. Rodzicielskie "nie" zawiera w sobie wszystkie te elementy wychowania dziecka.  Rodzice boją się wypowiedzenia słowa "tak" i wynikających z tego konsekwencji – utraty kontroli nad dzieckiem, rozpieszczenia , narażenia bezpieczeństwa malucha. Są jednak sposoby, by powiedzieć "tak" w mądry sposób. Jaki? Zamiast mówienia "nie" powiedz "tak, ale..." i wytłumacz, jakie będą konsekwencje podjęcia takiej decyzji. Dlaczego warto to zrobić? Nauka podejmowania decyzji Odpowiedź "tak, ale" lub "tak, pod warunkiem..." to najlepszy sposób, żeby nauczyć malucha samodzielnego podejmowania decyzji. Pokazujesz mu różne opcje i dajesz mu wybór. Uczysz go, że może mieć to, o co prosi, ale wtedy będzie musiał zrezygnować z czegoś innego. W niektórych sytuacjach, po rozmowie z tobą, malec sam dojdzie do wniosku, że wcale nie chce robić tego, o co cię prosił (np. nie chce ogolić pieska, bo pieskowi byłoby wtedy zimno i mógłby sprawić mu tym ból, a nikt nie lubi, kiedy go coś boli). Konsekwencje Maluch nie tylko samodzielnie podejmie decyzję, polegając na twoich wskazówkach, ale będzie musiał liczyć się z konsekwencjami tego wyboru. Jeśli zdecyduje, że chce tę konkretną zabawkę zamiast ulubionej gazety, którą zbiera od kilku miesięcy, powinnaś uszanować jego decyzję. Wzmocnienie więzi Rodzic powinien być nie tylko rodzicem, ale także przyjacielem i partnerem w dyskusji. Traktowanie dziecka jak równego sobie umacnia więź. Warto być dla dziecka kimś więcej niż mamą,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj