Dziecko w samochodzie
Adobe Stock
Aktualności

Dzięki czujności przechodnia dziecko uniknęło śmierci!

Lato w tym roku jest wyjątkowo gorące, co sprawia, że zagrożeń zdrowia i życia małych dzieci jest bardzo dużo. Jednym z nich, często prowadzącym do śmierci, jest zostawienie maluszków w rozgrzanych samochodach.

Takiej tragedii udało się uniknąć w Stanach Zjednoczonych. W mieście Orange City, na Florydzie, temperatura przekraczała 34 stopni. Jessica Kaiser podjechała z mężem na parking przed supermarketem i spostrzegła zaparkowany nieopodal samochód. Na tylnym siedzeniu zauważyła, jak jej się wtedy wydawało, lalkę. Okazało się jednak, że był to ośmiomiesięczny chłopiec. Jego mama, Meagan Burgess, zapomniała, że dziecko jest w samochodzie

Taka tragedia może zdarzyć się każdemu

Na szczęście samochód, w którym znajdowało się dziecko, był otwarty. Jessica Kaiser zadbała, by dziecko było spokojne i miało czym oddychać, po czym zadzwoniła na policję. Kiedy funkcjonariusze przyjechali, potwierdzili, że dziecko jest w dobrym stanie, dzięki temu, że kobieta znalazła go krótko po tym, jak jego mama zostawiła go w samochodzie

Meagan Burgess, matka chłopca, wróciła do samochodu po dwudziestu czterech minutach od telefonu na policję. Zrozpaczona kobieta przyznała, że zostawienie dziecka w samochodzie to jej najgorszy koszmar. - Jestem pielęgniarką i często słyszę o takich zdarzeniach. Mam czwórkę dzieci i zawsze mnie zastanawia jak można coś takiego zrobić – zeznała Meagan. Roztrzęsiona i ze łzami w oczach dziękowała Jessice, że uratowała jej dziecko. 

Mama chłopca została aresztowana i postawiono jej zarzut zaniedbania dziecka. Szeryf Mike Chitwood opublikował film, w którym opowiada o nieszczęściu, które niewątpliwie by się zdarzyło, gdyby nie reakcja przechodniów. "Rodzice muszą pamiętać, że życie ich dzieci zależy wyłącznie od nich. Jestem także dumny, że tacy ludzie jak Jessica Kaiser są świadomi tego, co się dzieje obok nich i reagują
 

Samochód w słońcu nagrzewa się jak piekarnik

-W pełnym słońcu samochód nagrzewa się błyskawicznie. Przy 32 stopniach w ciągu 10 minut temperatura wewnątrz samochodu wzrasta o 10 stopni. – mówi asp. Robert Opas z Zespołu Prasowego Komendy Stołecznej Policji. Musimy pamiętać, że organizm dziecka nagrzewa się znacznie szybciej niż dorosłego człowieka. Po kwadransie w takim samochodzie, w organizmie dziecka zachodzą nieodwracalne zmiany zdrowotne. Gdy ciało dziecka osiągnie temperaturę 40 °C i powyżej dziecko umiera.

Reaguj – każda minuta jest ważna!

Jeśli widzisz dziecko pozostawione w samochodzie – zbij szybę i wezwij pomoc. Liczy się każda minuta, która może zaważyć o życiu lub zdrowiu dziecka. 

Rzecznik praw dziecka, Marek Michalak, przypomina, że zgodnie z art. 26 Kodeksu Karnego "nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego".

Źródło: abcnews.go.com​

Nagrzane auto jest jak piekarnik! Nie zostawiaj w nim dziecka [WIDEO]

samochód, podróż, dziecko
© Daddy Cool - Fotolia.com
Pielęgnacja
Wysiadasz z samochodu, zabierz ze sobą dziecko!
Dziecko w samochodzie, nawet pozostawione na chwilę, nie jest bezpieczne. Szczególnie podczas upału. W takich warunkach minuty mogą decydować o jego życiu.

Mimo powtarzanych co roku apeli policji i straży miejskiej o to, by nie zostawiać dzieci bez opieki w samochodzie , podobne sytuacje ciągle się zdarzają. "Skoczę na pocztę z awizo", "Wysiądę, by zrobić małe zakupy", "Zatrzymamy się na szybką kawę" – takie pomysły rodzą się w głowie niejednej mamy, niejednego taty. Czasem dochodzi do tragicznych zdarzeń  – rodzic zapomina, że wiózł dziecko – parkuje, wysiada, idzie do pracy, zostawiając na tylnym siedzeniu pogrążonego we śnie małego pasażera. Próbujemy wyjaśnić, czy można temu zapobiec i dlaczego nawet przez chwilę dziecko nie powinno być w aucie samo . Podczas upałów i nie tylko wtedy. Zobacz także:   Dziecko w samochodzie – to może być niebezpieczne! Latem wnętrze samochodu bardzo szybko się nagrzewa W upalny dzień , gdy temperatura sięga 35 st. C, we wnętrzu samochodu w ciągu 15 minut może podnieść się do 65 st. C lub jeszcze bardziej. Przebywanie w takich warunkach prowadzi do zgonu , bez względu na to, czy w aucie uwięziony jest pies, kot, człowiek dorosły, czy dziecko. Sytuacji nie uratuje nawet pozostawienie uchylonego okna – chłodzi ono wnętrze samochodu w nieznacznym stopniu. Zanim wsiądziesz z dzieckiem do nagrzanego pojazdu, otwórz okna, a najlepiej wszystkie drzwi i porządnie go wywietrz. Gdy temperatura obniży się, włącz klimatyzację . Optymalne warunki do jazdy to 20-22 st. C, ale przy ponadtrzydziestostopniowych upałach różnica temperatur nie powinna wynosić więcej niż kilka stopni. Zanim ruszysz, sprawdź, czy nawiew zimnego powietrza nie jest skierowany na dziecko, a jeśli jedziesz długo, rób przerwy, by podać dziecku wodę do picia. Nie tylko upał zagraża dziecku w samochodzie Dziecko nigdy nie powinno zostawać samo w aucie. Nawet jeśli temperatura powietrza nie jest wysoka. Samochód to nie...

kampania, śmierć dziecka w aucie, śmierć dziecka w samochodzie, nie zostawiaj dziecka w aucie
Aktualności
Samochód jest jak piekarnik! Nie zostawiaj dziecka w aucie!
Pozostawienie rocznego dziecka na 15minut w zamkniętym samochodzie w upalny dzień grozi śmiercią. Zobacz szokującą kampanię w USA.

Nie zostawiaj dziecka w samochodzie! - Bo maluch spał, a ja nie chciałam go budzić... - Bo wyszłam tylko na chwilkę... Tak tłumaczą się mamy, które pozostawiły swoje dzieci w samochodzie idąc na zakupy. Każdej z nich wydaje się, że pójście do sklepu zajmie tylko krótką chwilę, a potem okazuje się, że jest długa kolejka lub spotkają znajomego. Dla nich czas szybko płynie, dla dziecko pozostawionego na słońcu w zamkniętym samochodzie każda minuta to wieczność . Czy wiesz, że w ciepły dzień wewnątrz auta zaparkowanego na słońcu temperatura może dojść nawet do 90°C ! Temperatura ciała dziecka wzrasta wówczas od 2 do 5 razy szybciej niż dorosłego człowieka! Kilka minut w takim samochodzie dla rocznego dziecka może oznaczać śmierć . Dziecko najpierw zaczyna płakać, pocić się, krzyczeć, potem traci przytomność.  Może dojść do obrzęku mózgu i śmierci. Zobacz też: Dziecko w samochodzie – to może być niebezpieczne! Nadchodzi fala upałów – pamiętaj, że przy takich temperaturach, słońcu i braku wymiany powietrza samochód zamienia się w piekarnik . Gdy samochód zmienia się w piekarnik - kampania "One Decision" W USA od początku roku zmarło już 15 dzieci, które czekały zamknięte w samochodach na swoich rodziców aż wrócą z zakupów. Zobacz spot kampanii "One Decision", która ma uświadamiać rodzicom, jak wielkim zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka jest pozostawienie go w upalny dzień w samochodzie. Sprawdź , jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie .

Dziecko w samochodzie
screen
Aktualności
Zostawili 3-latka w rozgrzanym samochodzie i poszli... na zakupy
Choć wciąż apeluje się do rodziców, to nadal dochodzi do ogromie niebezpiecznych sytuacji. Para z Piekar Śląskich zostawiła w weekend w rozgrzanym samochodzie dziecko i psa, a sama poszła do centrum handlowego.

Piękne słońce, temperatura bliska 30 stopni i rozgrzany samochód, w którym uwieziony jest 3-latek i pies. Do dziecka nie można się dostać ani ono nie może wyjść. Jest spocone i płacze . Taki widok zastał przypadkowy przechodzień na parkingu przy jednym centrów handlowych w Piekarach Ślaskich. Policja przybyła na miejsce błyskawicznie. Ostatecznie funkcjonariusze nie wybili szyby, gdyż pojawił się ojciec dziecka. „Tylko”, czy „aż” 10 minut? Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że dziecko zostało zostawione „tylko na 10 minut”. - Rodzice chłopca nie potrafili zrozumieć, co złego jest w pozostawieniu tak małego dziecka oraz psa w nagrzanym samochodzie. Na miejsce interwencji przybyła także załoga pogotowia ratunkowego, która zaproponowała przewiezienie dziecka do szpitala celem wykonania dalszych badań, jednak matka odmówiła - poinformował st. sierż. Dariusz Dobrzański, oficer prasowy piekarskiej policji. Rozgrzany samochód to powolna śmierć! Wyobraź sobie ogromny strach i osamotnienie dziecka, które kompletnie nie rozumie tego, co się z nim dzieje. Śmierć z upału w zamkniętej przestrzeni samochodu jest koszmarem. Jednak rodzice nadal popełniają ten błąd! Czy wiesz, że w upalny dzień temperatura w samochodzie potrafi wzrosnąć nawet do 90 stopni Celsjusza ? Ale nie musi być aż tak wysoka, by małe dziecko jej nie wytrzymało. Wystarczy, że maleńkie ciało rozgrzeje się do 40 stopni Clecjusza, by narządy wewnętrzne przestały działać. Dlatego nigdy się nie wahaj! Gdy zauważysz podobną sytuację, jak najszybciej poinformuj policję albo – jeśli sytuacja tego wymaga – interweniuj samodzielnie. Zobacz koniecznie film zrealizowany właśnie po to, by  przemówić do wyobraźni dorosłych i zapobiegać tragediom.  Źródło: tvp.info Zobacz także: 100 dolarów za 10 minut w rozgrzanym samochodzie. Nikt...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj