poradnik, żywienie dziecka
Aktualności

Jak zdobyć pierwszy poradnik żywienia dzieci w wieku 1 – 3 lata

Pierwszy praktyczny poradnik ułatwiający żywienie najmłodszych opiera się na najnowszych badaniach i normach żywieniowych.

Co możemy znaleźć w poradniku?

  • Zasady prawidłowego planowania jadłospisu – krok po kroku- opracowane przez polskich ekspertów.
  • Porady opisane w przystępny i bardzo przejrzysty sposób.
  • Informacje dotyczące zapotrzebowania dzieci na poszczególne składniki pokarmowe, pochodzące z różnych grup produktów, pokazane zostały w formie wizualizacji graficznej.
  • Gotowe jadłospisy oraz proste wskazówki dotyczące przygotowywania posiłków w domu.

Jak dostać poradnik?

Wystarczy wejść na stronę Instytutu Matki i Dziecka i bezpłatnie pobrać poradnik.

Czy dobrze odżywiamy dzieci?

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją NUTRICIA wynika, że:

  • połowa przebadanych dzieci miała nieprawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI),
  • 90% dzieci spożywało za dużo soli,
  • 80% spożywa za dużo cukru,
  • dieta 80% badanych dzieci była deficytowa pod względem wapnia i witaminy D!

Po co robić kolejne poradniki żywieniowe?

Ostatnie zalecenia żywieniowe opracowane zostały w 2008 roku. Brakowało w nich przede wszystkim jasnych wytycznych dotyczących ilości i wielkości porcji poszczególnych grup produktów oraz jakości  i rodzaju żywności rekomendowanej dla dzieci.

Błędy w żywieniu dzieci nie wynikają ze złej woli rodziców!

  • Rodzicie często nie wiedzą o istnieniu zaleceń żywieniowych, nie rozmawiają również na ten temat z lekarzem pediatrą.
  • Dotychczasowe poradniki z normami żywieniowymi napisane są taki sposób, że ciężko je zrozumieć nie będąc ekspertem.

Wejdź na stronę Instytutu Matki i Dziecka i dowiedź się, jak mądrze odżywiać dzieci.

Czy dzieci mogą jeść grzyby? Odpowiada ekspert [WIDEO]

Pestycydy w płatkach śniadaniowych
Fotolia
Aktualności
FoodRentgen: Pestycydy w płatkach śniadaniowych. I mnóstwo cukru!
Twoje dziecko jada płatki? W takim razie starannie je wybieraj, bo nawet niewinne musli może zawierać niekorzystne dla zdrowia substancje.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; min-height: 17.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 17.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 14.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font-kerning: none; -webkit-text-stroke: 0px #000000} FoodRentgen wziął pod lupę 197 płatków śniadaniowych,  z czego 15 miało certyfikat eko (w tym 75 musli, 105 płatków śniadaniowych, 17 płatków kukurydzianych) od 37 producentów, które można kupić na polskim rynku, i przeanalizował ich skład. Z tej puli do badań laboratoryjnych wybrano 26 opakowań płatków. Badania przeprowadziło laboratorium skierniewickiego Instytutu Ogrodnictwa. Efektem jest szczegółowy raport nt. płatków śniadaniowych dostępnych w Polsce. Jakie substancje wykryto w płatkach śniadaniowych? W ramach akcji FoodRentgen badano  obecność pestycydów w płatkach śniadaniowych . W 10 przypadkach badania nie wykazały pozostałości pestycydów, w pozostałych 16 rodzajach płatków śniadaniowych wykryto pozostałości tych substancji w różnym natężeniu – rekordzista miał w składzie aż 12 różnych substancji będących pozostałością środków ochrony roślin.  Co to są pestycydy? Pestycydy to środki chemiczne, które służą rolnikom do ochrony roślin przed szkodnikami. Prawidłowo stosowane, nawet jeśli znajduje się ich pozostałości w produktach rolniczych, nie powinny być szkodliwe dla ludzi. Jednak używane niezgodnie z instrukcją producenta mogą być groźne , bo ich ilość w produktach będzie wtedy zbyt wysoka. Są postrzegane jako przyczyna wielu chorób cywilizacyjnych u ludzi , a także...

Korzyści karmienia piersią
Fotolia
Aktualności
O tej jednej zalecie karmienia piersią jeszcze nie słyszałaś!
Karmienie piersią to mnóstwo korzyści dla mamy i dziecka. Okazuje się, karmienie piersią ma jeszcze jedną zaletę... To dobra wiadomość dla mam, które boją się, że ich maluchy będą niejadkami!

Każda mama słyszała o zaletach karmienia piersią. Badacze z Filadelfii odkryli kolejną z korzyści: dzieci karmione piersią chętniej jedzą warzywa. Jest jednak jeden haczyk – żeby maluch jadł warzywa, jego mama sama musi je jeść podczas karmienia. Sposób na niejadka – warzywa w diecie mamy Dla dzieci przyzwyczajonych do smaku mleka mamy każdy inny smak wprowadzanych do diety produktów jest intensywny. Naukowcy z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii odkryli, że dzieci wyczuwają w mleku mamy smak warzyw i przyzwyczajają się do niego. Dzięki temu maluchy, których mamy jadły dużo warzyw i owoców podczas karmienia piersią, chętniej jedzą warzywa w przyszłości. Na czym polegało badanie? W badaniu wzięło udział 97 kobiet. W okresie karmienia piły sok marchwiowy i jadły buraki oraz seler. Następnie obserwowały wybory żywieniowe swoich dzieci. Kobiety zostały podzielone na pięć grup. Trzy z nich piły pół szklanki soku przed karmieniem przez miesiąc. Każda z tych trzech grup rozpoczęła picie soku w innym momencie – kolejno w 2., 6., i 10. tygodniu życia dziecka . Czwarta grupa zaczęła pić sok w 2. tygodniu życia dziecka i piła go przez trzy miesiące. Piąta grupa była grupą kontrolną, która nie piła soku. Drugim etapem badania było obserwowanie wyborów dzieci, gdy w ich diecie pojawiły się produkty stałe. Każdemu z maluchów zaproponowano trzy rodzaje płatków: zbożowe naturalne, z dodatkiem marchewki i z brokułem. Dzieci, których mamy piły sok marchwiowy , wybierały płatki z dodatkiem warzyw. Te z dzieci, których mamy zaczęły pić sok najwcześniej (w 2. tygodniu życia), zjadały więcej i szybciej niż pozostałe maluchy. Co myślicie o tym badaniu? Czy wasza dieta w czasie karmienia miała wpływ na wasze dzieci? Piszcie komentarze! Zobacz także: Anna Lewandowska ekspertką od diety karmiących? Krewetki z chili podzieliły fanów...

materiały prasowe
Patronaty
"Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?"
Wspólne gry i twórcze zabawy, dzięki którym rozwiniesz zdolności dziecka.

Czy wiesz, że nowo narodzone dziecko ma większą potencjalną inteligencję niż Leonardo da Vinci kiedykolwiek wykorzystał, a nawet trzylatek może już czytać, liczyć lub mówić w dwóch językach? Do szóstego roku życia mózg kształtuje się aż w 80% – właśnie wtedy następuje rozwój możliwości intelektualnych, jakimi człowiek będzie dysponował przez resztę życia. W procesie wspierania rozwoju małego człowieka rodzice mogą odegrać naprawdę ogromną rolę, dlatego jeśli chcesz zapewnić dziecku najlepszy start, koniecznie sięgnij po ten poradnik. Z książki dowiesz się m.in., jak kreatywnie wspomagać rozwój dziecka już od pierwszych miesięcy życia, jak w pełni wykorzystać jego wrodzony potencjał i rozwijać zdolności. Przekonaj się, że nauka czytania, matematyki czy języków obcych to okazja do fantastycznej zabawy i sposób na przyjemne spędzanie czasu. Poznaj unikalne i sprawdzone pomysły wspólnych gier i zabaw, których nie znajdziesz w Internecie. Wskazówki i porady opracowane przez autorów – psychologów i rodziców – pozwolą ci jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby twojego malucha. Dzięki licznym ćwiczeniom, ciekawostkom oraz przykładom dowiesz się, jak bez presji i stresu zachęcić dziecko do poszerzania wiedzy i jak obudzić w nim pasję małego odkrywcy. Dlaczego poradnik trafia w Samo Sedno? - podpowiada, jak wybrać najlepszą, a nie najmodniejszą, metodę wychowawczą dla twojego dziecka; - objaśnia, jak w interesujący sposób przekazywać wiedzę dzieciom; - uczy, jak wspomagać pamięć i koncentrację oraz rozwój emocjonalny malucha; - doradza, jak bez zbędnego wysiłku i dużych nakładów finansowych zorganizować edukacyjne zabawy w domu; - przedstawia sprawdzone pomysły na przyjemne i efektywne spędzanie wolnego czasu z dzieckiem. Przekonaj się, jak wiele satysfakcji daje praca nad rozwojem własnego dziecka. Wspólnie spędzony czas to najlepszy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj