lex Czarnek
Instagram/Twitter
Aktualności

„Lex Czarnek”: szkoły nie będą „wychowywać bandytów”. A kogo?

Zdaniem rządzących uchwalona w zeszłym tygodniu nowelizacja prawa oświatowego pozwoli lepiej zapanować nad tym, co dzieje się w szkołach. Chodzi m.in. o to, by szkoły „nie wychowywały bandytów”, organizując dzieciom nieodpowiednie zajęcia. Lepsze jest pozwalanie dzieciom na zabawy w wojnę?

Kwestię tzw. lex Czarnek omawiano m.in. w niedzielę w programie „7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET”. Wiceminister edukacji przekonywał, że nowe przepisy ułatwią kontrolowanie sytuacji w szkołach i wychowywanie dzieci na „uczciwych, dobrych, patriotycznie usposobionych Polaków”, a nie „bandytów i przestępców”. W odpowiedzi Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy pokazała kontrowersyjne zdjęcie dzieci wiceministra: chłopcy „celują” do manekina przy pełnej aprobacie ojca.

Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]

„Lex Czarnek”: szkoły nie będą wychowywać bandytów?

W zeszły czwartek Sejm przyjął nowelizację ustawy o prawie oświatowym, która zwiększa uprawnienia kuratorów. Zgodnie z nowymi przepisami dyrektor szkoły będzie potrzebował pozytywnej opinii kuratora oświaty, by zezwolić na działania jakiejkolwiek organizacji bądź stowarzyszenia w swojej szkole. Udział ucznia w takich zajęciach będzie wymagał pisemnej zgody rodziców. Co więcej, to kurator zadecyduje, czy dane stowarzyszenie wejdzie do szkoły, czy nie. Nie będzie musiał uwzględniać opinii rodziców.

Według opozycji nowelizacja ustawy, czyli tzw.
lex Czarnek, to upolitycznienie szkół oraz ograniczenie ich autonomii. 

Tymczasem wiceminister edukacji, Tomasz Rzymkowski, twierdził w miniony weekend, że jeśli rodzice będą chcieli wysłać dziecko na demoralizujące zajęcia, nikt im tego nie zabroni.

„Jeśli rodzice będą chcieli, żeby ich dzieci uczestniczyły, z punktu widzenia obiektywnego, w zajęciach absolutnie demoralizujących te dzieci, to kurator nie będzie robił problemów. (...) Jeśli ktoś chce wychować bandytę i przestępcę, to proszę bardzo, może to robić. Tylko niech ma świadomość tego, że ten bandyta i przestępca, jak ten już rodzic będzie stary i niedołężny, to przysłowiowej szklanki wody mu nie da” – mówił Tomasz Rzymkowski w Polskim Radiu 24.

W rozmowie z Joanną Scheuring-Wielgus w Radiu Zet wiceminister edukacji powtórzył swoją tezę: szkoła nie ma wychowywać bandytów, a „lex Czarnek” w tym pomoże. Posłanka Lewicy pokazała wówczas wymowne zdjęcie, na którym dzieci Tomasza Rzymkowskiego udają, że celują z broni do manekina. Zdjęcie udostępnił wcześniej sam wiceminister. Z podpisu wynika, że zabawa w strzelanie do „bolszewików” spotkała się z aprobatą ojca.
 


Czy to jest właśnie to wychowanie dobrych Polaków? – dociekała posłanka. Wiceminister skomentował jedynie, że jego dzieci czytają komiksy o walkach z bolszewikami i że takie zachowanie jest normalne.

„Mam nadzieję, że prezydent Andrzej Duda pójdzie po rozum do głowy i zawetuje tę ustawę. Tak naprawdę chodzi o to, żeby wychować dzieci, które będą stały w rządku przed ministrem Czarnkiem i będą robiły to, co chce” – oceniła Joanna Scheuring-Wielgus.

Zobacz też:

3-letnia łuczniczka Shivani  Dolly Cherukuri
AFP
Aktualności
Nie skończyła jeszcze trzech lat a strzela z łuku jak Robin Hood. Ale... czy powinna?
Niespełna 3-letnia łuczniczka, Shivani Dolly Cherukuri, trafiła właśnie do Indyjskiej Księgi Rekordów. Fantastycznie strzela z łuku, ale może powinna bawić się lalkami?

Jak podaje serwis sport.tvn24  Shivani  Dolly Cherukuri jest najmłodszą uczestniczką zawodów łuczniczych, która przekroczyła granicę 200 punktów. Uzyskała ich o wiele więcej - aż 388. Oddała 36 strzałów z odległości 5 i 7 metrów. Dziewczynka była szkolona przez swojego tatę od dnia narodzin. Przyszła na świat po tragicznej śmierci brata, łucznika o międzynarodowej sławie. Dziewczynka osiągnęła ogromny sukces. Mówią i piszą o niej media z całego świata, także polskie. Gratulujemy małej łuczniczce, jednak mamy dużo wątpliwości. Uważamy, że choć sport jest dobry dla maluchów, tak małe dziecko nie powinno intensywnie trenować  ani spełniać marzeń i ambicji rodziców. A jakie jest wasze zdanie? Zobacz także: Grzechy zbyt ambitnych rodziców

Przemoc i zakłamywanie prawdy. Szokujące zadania w podręcznikach do religii
Adobe Stock/ Facebook
Aktualności
Przemoc i zakłamywanie prawdy? Szokujące zadania w podręcznikach do religii
Internet obiegły zdjęcia z podręczników do religii dla przedszkolaków oraz uczniów. W jednym autorzy kwestionują ewolucję, w drugim każą dzieciom rysować ukrzyżowanego Jezusa. Rodzice nie kryją oburzenia.

Niedawno pisałyśmy o absurdach w podręczniku do 5 klasy szkoły podstawowej . Znalazło się w niej zadanie, w którym zachęca się chłopców do odkrywania świata, a dziewczynki do... gotowania. Ale to nie koniec. Okazuje się, że szkodliwe treści pojawiają się również w podręcznikach do religii. Autorzy podręcznika kwestionują naukę W jednym z nich (mowa o podręczniku dla szkół średnich „Świadczę o Jezusie w świecie”) autorzy wymieniają powody podające w wątpliwość teorię ewolucji. „Brak dowodów istnienia form pośrednich (np. pomiędzy ptakami a ssakami), niezmienność niektórych gatunków przez miliony lat, równoległe istnienie form niższych i wyższych” – wymieniają. Piszą też o drugiej zasadzie termodynamiki i przekonują uczniów, że mutacje poniosły fiasko laboratoryjne.   Podręcznik do religii "Świadczę o Jezusie w świecie" niezłe fikoły odwala. Imagine mieć z tego kartkówkę XD pic.twitter.com/vET995njx8 — Łukasz (@PolanskiL_) September 23, 2021 Internauci nie kryją oburzenia. „Większość argumentów jest kłamstwem”, „W szkołach się na to godzą? Przecież to przeczy innemu przedmiotowi (przyrodzie/biologii)”, „Jak to nie ma form pośrednich między ptakami a ssakami? A nietoperze?”, „Antynaukowe bzdury” – piszą w sieci.  Narzędzia tortur dla pięciolatków Rodziców oburzyło też zadanie z popularnego podręcznika do religii dla przedszkolaków („Spotkania dzieci Bożych, podręcznik do religii dla dziecka pięcioletniego”). Uważają oni, że zdanie „Jezus cierpi na me czyny, choć sam nie ma żadnej winy” jest nieodpowiednie dla dzieci – w ten sposób można je tylko zastraszyć i wzbudzić w nich poczucie winy. I trudno im się dziwić.  Do zadania została dołączona grafika, która przedstawia Jezusa podczas...

Dziewczynka, która gra w gry
Adobe Stock, Anton
Prawdziwe historie
„Moja córka całymi dniami gra w gry pełne przemocy i spędza czas z chłopakami. Nie wiem, co się stało z moją księżniczką”
„Moja córka zamiast księżniczką, jest wojowniczką. Całe dnie spędza przed komputerem grając w jakieś magiczne gry. Zamiast sukienek, wybiera t-shirty i bojówki, a jej przyjaciółmi są sami chłopcy. To mąż wytłumaczył mi, że granie w gry to teraz e-sport i nasza córka jest świetną zawodniczką".

Moment, w którym orientujesz się, że twoja ukochana księżniczka dorosła i stała się kobietą, jest trudny dla każdej matki. Ale kiedy „księżniczka” zamiast sukienki nosi bojówki i T-shirty, a dnie spędza na waleniu w przyciski na klawiaturze oraz krzyczeniu do mikrofonu komputera, zaczynasz się zastanawiać, czy aby na pewno wypuszczasz spod skrzydeł odpowiednio ułożoną kobietę. Wszystko zaczęło się kilka miesięcy temu  Zauważyłam, że Iza spędza coraz więcej czasu przy komputerze. Zwykle włączała go na parę minut, żeby sprawdzić skrzynkę mailową czy wyszukać przepis na ciastka. Teraz swojej aktywności w internecie poświęcała po kilka godzin dziennie.   Chodziło o jedną z tych gier online, popularnych wśród młodzieży. Gracze łączą się w drużyny i walczą z innymi drużynami w jakiejś magicznej krainie. Nigdy nie potrafiłam tego zrozumieć, ale z drugiej strony wiem, że przecież każde pokolenie ma swoje trendy i zabawy. Do dziś pamiętam, jak za moich młodych czasów biegało się za płytami winylowymi, nawet kompletnie nieznanych zespołów. Uznałam więc, że to taka nowa moda, okres przejściowy, i nie zaprzątałam sobie tym głowy.   Iza zmieniała się jednak coraz bardziej. Już prawie nie widywałam jej w spódniczkach, podczas wizyty u fryzjera kazała sobie wygolić niemal pół głowy, co wygląda dziwacznie, bo resztę włosów ma do połowy pleców. Co gorsza, ilekroć ktoś ją odwiedzał w domu, byli to wyłącznie chłopcy. Bladzi od siedzenia przed ekranem, głośni i opowiadający o tych samych dziwactwach co ona. Tacy, którzy z miejsca przypominali mi o tym, dlaczego od zawsze chciałam mieć córkę. Dlaczego kupowałam jej różowe śpioszki, a do zabawy lalki i pluszowe jednorożce. Dlaczego chciałam, żeby Iza pozostała moją małą księżniczką. Córeczko, zajmij się czymś pożytecznym, co? Wielokrotnie próbowałam ją...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj