specjalne miejsce dla podróżujących z dziećmi
Adobe Stock
Aktualności

Nie będziemy siedzieć w podróży przy „wrzeszczących bachorach”

To czasami reakcja tych, co nie lubią podróżować w towarzystwie rodzin i ich dzieci. Jest pomysł na rozwiązanie odwiecznego konfliktu na linii głośne dzieci a pozostali pasażerowie. Dobry?

Podróżowanie z małymi dziećmi to nie bułka z masłem. Maluchy często niecierpliwią się podczas godzin spędzonych w samochodzie, samolocie czy pociągu. Płacz, krzyk i kopanie w fotel przez kilka godzin! Czasami rodzice dosłownie wychodzą z siebie, aby uspokoić płaczące dziecko albo zająć czymś jego uwagę, ale nie zawsze im się to udaje. I jeszcze te krzywe (w najlepszym przypadku!) spojrzenia współpasażerów.

Dziecko będzie mieć łóżeczko

Stworzona przez Air France linia lotnicza Joon postanowiła podjąć próbę rozwiązania problemu. Zamierza wprowadzić usługę Cozy Joon ułatwiającą podróżowanie z małymi dziećmi. Rodzice za 20 euro mogą zarezerwować pierwszy rząd z trzema siedzeniami, które łatwo będzie można przekształcić w niewielkie łóżko (76 x 104 cm). Dzięki temu maluch będzie miał bezpieczny kącik, odpoczynek i łatwiej zniesie trudy podróży.

– Przytulne siedzenia Joon są dostępne dla rodzin składających się z 1 lub 2 osób dorosłych i 2 małych dzieci, które są na tej samej rezerwacji. Dorosły musi siedzieć obok swoich dzieci. Ze względów bezpieczeństwa nie ma możliwości korzystania z fotelików Cozy Joon dla dzieci poniżej 2 roku życia – poinformowały linie lotnicze.

Propozycja ma jednak jeden minus. Sprawdzi się pod warunkiem, że wszystkie rodziny też wybiorą płatne miejsca. Inaczej nici ze spokojnego lotu!

Jak najdalej od dzieci

Podobną opcję, nazwaną SkyCoach oferuje np. Air New Zealand. To propozycja dla bezdzietnych pasażerów - za 30 euro  mogą wykupić miejsca w rzędach z przodu samolotu, czyli jak najbardziej oddalonych od tych, które przeznaczono dla rodzin z dziećmi. Wielu internautów zadeklarowało, że są w stanie tyle zapłacić, aby nie słyszeć "drących się bachorów".

 

Zobacz także
Układanki magnetyczne dla dzieci

Zabawki na gwiazdkę, które przyciągają jak magnes (dosłownie!)

Dziecko ściąga bombkę z choinki

Jak ubrać choinkę, żeby przetrwała do świąt przy małym dziecku?

wyprawka dla noworodka

Wyprawka dla noworodka:​ kompletna lista rzeczy dla mamy i niemowlaka (do domu i do szpitala)

mała dziewczynka bawi się lalką dzidziusiem

8 lalek bobasów już od 53 zł! Najfajniejsze i z wieloma funkcjami [PRZEGLĄD]

„Złote rady” od PKP dla rodziców

Próbę rozwiązania problemu podróży z dziećmi podjęły także Polskie Koleje Państwowe. Spółka PKP Intercity przygotowała dla rodziców specjalny poradnik, stworzony we współpracy z psycholog dziecięcą, zawierający wskazówki, “jak przyjemnie podróżować z dziećmi pociągiem”.

Mimo dobrych chęci jego twórców porady zebrały spore grono krytyków, w tym mamy dwójki dzieci, wokalistki i pisarki Natalii Fiedorczuk-Cieślak, laureatki Paszportu "Polityki" za powieść pt. “Jak pokochać centra handlowe”.

“Mam musztrować w posłuszeństwie czterolatka?”

Zwłaszcza rada PKP, aby “chronić” współpasażerów od „niepożądanych zapędów towarzyskich naszych dzieci” wzbudziła oburzenie pisarki. „Pamiętajmy - niektórzy z pasażerów nie muszą być zainteresowani pogawędkami lub zabawą z małymi towarzyszami podróży” - napisano w poradniku.

“Nie, że mam chronić dziecko pod opieką podczas długiej podróży, mam jeszcze chronić współpasażerów, bo mogą w obecności mówiącego bachora czuć się niekomfortowo. Uderzyła mnie myśl, że w społecznym lustrze rodzicielstwo ma być przede wszystkim nieustawaniem w wysiłkach, aby inni nie poczuli się niekomfortowo” - skomentowała pisarka na Facebooku. I zadała pytanie, czy to oznacza, że ma musztrować w posłuszeństwie czterolatka, kompletnie ignorując jego potrzeby?

Nie znosimy dzieci?

Pisarka uważa, że coraz bardziej brniemy w tej sprawie w ślepy zaułek. - Od długiego czasu mam poczucie, że nasza szerokość geograficzna wyjątkowo nie znosi idei dziecka (poza dzieckiem poczętym). O dzieciach i do dzieci mówi się w trzeciej osobie (do rodzica), w dodatku protekcjonalnie i jak do jednostki po lobotomii – oceniła.

Jej zdaniem, także rodzice są zneurotyzowani „po kokardy”: w obawie, że ktoś ich samych oceni jako nieudolnych wychowawczo ”plują do dzieci” seriami negatywnych komunikatów: Nie chodź! Nie krusz! Nie ubrudź się! Nie idź tam! „Wiem, bo sama się na tym łapię” - przyznała pisarka.

Pod postem artystki pojawiło się mnóstwo wspierających komentarzy.

“Niestety, niechęć do dzieci jest wszechobecna, nawet wśród osób wydających się ogarniętymi i postępowymi” - napisano.

“Też się zastanawiam czy na całej kuli ziemskiej jednakowo nie toleruje się dzieci, czy u nas wyjątkowo bardzo?” - zastanawiali się internauci.

„Tylko rodzic wie, jaki sposób wychowania będzie najlepszy dla dzieci”

Do postu kobiety odniosła się także rzeczniczka PKP Intercity, która wyjaśniła, że poradnik nie miał na celu pouczać opiekunów czy rodziców. „Tylko oni wiedzą, jaki sposób wychowania będzie najlepszy dla ich dzieci” - powiedziała. Chodziło o podpowiedź oraz inspirację, zaś każdy rodzic samodzielnie oceni, czy są one dla niego pomocne i będzie chciał zrobić z nich użytek.

To trudny temat i niejednokrotnie w mamotoja.pl pisałyśmy o konflikcie między rodzicami małych dzieci a pozostałymi pasażerami. Czy odgradzanie się od podróżujących rodzin i potwierdzanie w ten sposób, że mamy problem z tolerowaniem dzieci to dobre rozwiązanie? Wszyscy kiedyś byliśmy dziećmi i pewnie, też nie raz swoim zachowaniem daliśmy się innym we znaki. Skąd więc tak mała w nas wyrozumiałość?

A może jednak to rodzice przesadzają i w miejscach publicznych pozwalają dzieciom na zbyt wiele? Napiszcie w komentarzach, jakie jest wasz zdanie w tej sprawie? Czy strefy dla rodzin w pociągach, samolotach, restauracjach to dobre rozwiązanie, a porady PKP warte są wykorzystania?
 

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 


Źródło: ofeminin, papilot.pl, fly4free.pl

Zobacz też:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

kierowca autobusu obraził matkę z dzieckiem w wózku
Adobe Stock
Aktualności
Tekst do kobiety z dzieckiem w wózku: z jakiej wsi przyjechałaś, że nie umiesz jeździć
Powinien był jej pomóc, ale zamiast tego krzyczał, sponiewierał słownie, odbierając godność. „Stałam z dwuletnim dzieckiem na rękach i bałam się wrzasku agresywnego mężczyzny" - mówi zszokowana kobieta.

  To kolejny fatalny przykład na to, jak źle mogą być potraktowane kobiety z dzieckiem w komunikacji miejskiej. Kierowca autobusu, zamiast pomóc wynieść wózek z autokaru, przeklinał i wyzywał kobietę. Sytuacja miała miejsce na początku stycznia, a opisał ją portal warszawa.wyborcza.pl   "Siedź na wsi, jak nie umiesz jeździć autobusem" Do incydentu doszło tuż po Nowym Roku. 2 stycznia pani Ewa wracała z dwuletnią siostrzenicą z warszawskiej Starówki na Ursynów. Wiozła dziewczynkę w wózku spacerowym. Kiedy autobus zbliżał się do przystanku, na którym kobieta chciała wysiąść, pani Ewa zasygnalizowała kierowcy, naciskając przycisk oznaczony symbolem wózka, żeby wysunął platformę podłogową . Przycisk się zaświecił, autobus dojechał na przystanek, ale platforma nie wysunęła się . W dodatku autobus zatrzymał się w takiej odległości od krawężnika, że pasażerka nie miała możliwości zjechać z wózkiem na chodnik. Każda mama podróżująca z dzieckiem autobusami dobrze wie, że ten pozornie niewielki szczegół może być dużym utrudnieniem przy wysiadaniu z pojazdu. – Gdy próbowałam samodzielnie wynieść wózek z autobusu, ośnieżone koła wpadły w szczelinę między podłogą autobusu a krawężnikiem. Wózek się zaklinował i mimo pomocy udzielonej mi przez oczekujące na przystanku osoby nie udawało się go wydobyć z potrzasku – relacjonowała pani Ewa. Kierowca wyszedł z pojazdu, ale nie z pomocą, tylko z pretensjami. – Był bardzo agresywny. Ubliżał mi i krzyczał, że to moja wina, że źle wysiadałam z wózkiem. Nazwał mnie głupią i beznadziejną. Usłyszałam też tekst: „Z jakiej wsi przyjechałaś, że nie umiesz jeździć autobusem?! Siedź lepiej u siebie, skoro nie potrafisz podróżować po mieście " – opowiedziała pasażerka. W jej obronie stanęły inne kobiety Do pomocy ruszyli...

podróż koleją, dziecko w pociągu
Fotolia
Czas wolny
Tańsze przejazdy PKP Intercity z Kartą Dużej Rodziny
Przejazdy rodzinne, np. na wakacje do tej pory były sporym wydatkiem, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych. Od teraz to się zmieni. Jeśli macie minimum trójkę dzieci, posiadacie Kartę Dużej Rodziny i macie zamiar podróżować pociągiem, będziecie mogli skorzystać z 25% ulgi!

PKP Intercity i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 16 czerwca podpisały umowę, na podstawie której rodziny wielodzietne otrzymają szczególne uprawnienia do podróżowania koleją .   Rządowy program Umowa jest elementem realizacji rządowego programu dla rodzin wielodzietnych. Już dzisiaj w programie uczestniczy 46 instytucji i firm z całej Polski, które oferują rodzinom nawet 40% zniżki na udział w wydarzeniach kulturalnych, przejazdy komunikacją publiczną, a nawet wakacje. Dzięki podpisanej umowie każdy z członków rodziny otrzyma 25% upust podczas podróży pociągami PKP Intercity w komunikacji krajowej w dowolnej klasie. Oferta łączy się z ulgami ustawowymi, a więc np. bilet dla ucznia będzie jeszcze tańszy. Warunkiem otrzymania ulgi jest posiadanie Karty Dużej Rodziny oraz odbywanie podróży w grupie co najmniej trzyosobowej. Sprawdź: Gdzie rodzinom z dziećmi żyje się najlepiej? Więcej udogodnień PKP Intercity oferuje wiele udogodnień dla rodzin. Są to m.in. specjalne przedziały dla opiekunów podróżujących z małymi dziećmi, przewijaki w toaletach, wagony z placem zabaw czy możliwość podgrzania posiłku dla dziecka w Warsie. Teraz poza Biletem Rodzinnym, nasi pasażerowie będą mogli skorzystać z 25% ulgi dla użytkowników Karty Dużej Rodziny – mówi Marcin Celejewski , prezes zarządu PKP Intercity. Czytaj też: Jak zaplanować bezpieczny urlop Specjalna karta O Kartę Dużej Rodziny może się starać rodzina z minimum trójką dzieci bez względu na dochód. Wnioski składa się w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania. Imienne karty z numerem PESEL wydawane są każdemu członkowi rodziny. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest uzupełnieniem lokalnych dla dużych rodzin. Dokładny wykaz zniżek znajduje się na stronie rodzina.gov.pl i będzie na bieżąco aktualizowany. Czytaj też: Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny – wniosek do...

Lot samolotem z małym dzieckiem
AdobeStock
Aktualności
6 rad, jak przetrwać lot samolotem z małym dzieckiem
Boisz się, że znowu wszyscy będą patrzeć na twoje marudne dziecko i na waszą rodzicielską nieporadność? Nie musi tak być. Sprawdź, jak umilić dziecku podróż, a tym samym sobie i pozostałym podróżującym również.

Lot samolotem z małym dzieckiem może być nie lada wyzwaniem nie tylko dla jego rodziców, lecz także dla pasażerów siedzących w pobliżu. Dzieci często krzyczą, płaczą, marudzą albo biegają po pokładzie. Osobom, które lecą bez dzieci często brak wyrozumiałości dla takiej sytuacji, a rodzice z kolei trenują swoją cierpliwość jak rzadko kiedy. Z badań, jakie przeprowadzają linie lotnicze wynika, że większość podróżnych chciałaby, żeby w samolotach były wyznaczone specjalne strefy dla rodzin z małymi dziećmi , ewentualnie, żeby te najbardziej nieznośne maluchy przewożone były… w luku bagażowym. Póki co jednak żadne z tych rozwiązań nie funkcjonuje, a sezon urlopowy zaczął się już na dobre. Czy są zatem jakieś sposoby, by podróż z dzieckiem przebiegała możliwie najbardziej komfortowo ? Tak, przedstawiamy poniżej kilka z nich: Jak sprawić, by dziecko było spokojne w trakcie podróży samolotem? Nie daj mu się nudzić – zabierz do samolotu jakieś atrakcyjne, zajmujące mało miejsca zabawki. Wielu rodziców przyznaje, że ich dzieci najchętniej korzystają w podróży z książeczek z naklejkami . Warto się w nie zaopatrzyć przed wyjazdem. Równie dobrymi rozwiązaniami są książeczki z okienkami, sensoryczne, ale też Przytulanki, pacynki na paluszki, kolorowanki z kredkami. Nie przegrzewaj zbyt ciepłym ubiorem – gdy dziecku będzie za gorąco, może być marudne, rozdrażnione. Lepiej założyć kilka cienkich warstw, niż jedną grubą, by w razie czego móc nieco rozebrać pociechę. Pozwól się wyszaleć przed odlotem – zwykle na lotnisku trzeba swoje odczekać, zanim wsiądzie się do samolotu. Nie każ dziecku wtedy siedzieć blisko ciebie, ale pozwól poskakać, pobiegać wkoło ławki, na której siedzisz albo przejdźcie się na mały spacer. Istnieje szansa, że zmęczone dziecko zaśnie w samolocie albo będzie chociaż spokojniej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj