Mama i córka
Fotolia
Aktualności

Przez jeden drobiazg dziewczynka mogła stracić życie

Nawet bardzo uważając, czasem umykają nam drobiazgi, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla malutkich dzieci.

Gdy w domu pojawia się maluszek, rodzice zaczynają baczniej zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Zabezpieczają rogi od mebli, zakładają blokady na szuflady i klamki od okien. Jednak niekiedy nawet bardzo uważając, umykają nam drobiazgi, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla malutkich dzieci. Przekonała się o tym pewna mama z Nowej Zelandii. Rebecca Fitzgerald jest mamą rocznej Charlie.

Śliczna dziewczynka

Wiele mam czeka na ten moment, gdy ich córeczka będzie miała na tyle długie włosy, by móc je jakoś uczesać. Choć maluchy nie zawsze przepadają za gumkami czy spinkami, trzeba przyznać, że wyglądają wyjątkowo uroczo. Gdy mała Charlie usnęła w samochodzie właśnie z takimi kucyczkami spiętymi małymi spineczkami, mama przełożyła ją do łóżeczka. Tam miała być bezpieczna i wygodnie się wyspać. W pewnym momencie dziewczynka się obudziła, co rodzice usłyszeli przez elektryczną nianię, po czym ucichła. Kiedy kobieta poszła sprawdzić, co się stało odkryła, że jej dziecko nie może oddychać.

konkursy na Babyonline.pl

Okazało się, że w gardle dziecka utknęła śliczna spineczka. Kobieta wezwała pogotowie i próbowała udzielić dziecku pierwszej pomocy, ale dopiero sanitariuszom udało się usunąć ciało obce. Teraz Rebecca ostrzega innych rodziców.

Śliczne i śmiertelnie niebezpieczne

Mamusie często nie mogą się powstrzymać od kupowania słodkich dodatków. Choć akcesoria do włosów czy biżuteria wyglądają ślicznie, zdecydowanie nie są to rzeczy, które malutkiemu dziecku powinno się zakładać. Wiele ozdobnych elementów może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu maluszka. Zwróć uwagę na aplikacje na ubraniach: czy koraliki, cekiny i guziczki są dobrze przyszyte, to samo tyczy się spinek, gumek, czy opasek. Czasem ozdoby są jedynie przyklejone, co może stwarzać duże zagrożenie dla dziecka. Śliczną opaskę z kwiatkiem załóż do sesji zdjęciowej, ale daruj sobie jednak przy codziennej stylizacji. Opaska nie powinna być zbyt ciasna, także powinna być wykonana z delikatnego materiału.
Nigdy nie zostawiaj niemowlaka samego z opaską, spinką lub gumką we włosach. Jeśli włoski malca wchodzą w oczy, pomyśl raczej o odpowiedniej fryzurce niż ozdobach, które mogą być niebezpieczne.

Źródło: babyology.com.au

Zobacz także:

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Kobieta uratowała dziecko mamy, która dostała ataku padaczki
New York Daily News
Aktualności
Uratowała dziecko chorej na padaczkę kobiety. Zobacz, jak to zrobiła!
Rebecca Montano, sprzedawczyni w sklepie, uratowała kilkumiesięczne niemowlę, gdy jego mama dostała ataku padaczki. Zobacz nagranie!

Rebecca Montano pracuje w sklepie w Arvadzie, miasteczku w stanie Colorado. Gdy do jej kasy podeszła młoda kobieta z dzieckiem na rękach, Rebecca wyczuła, że z mamą jest coś nie w porządku. Dzięki swojemu zachowaniu, została okrzyknięta "bohaterką"! Uratowała niemowlę przed upadkiem Sprzedawczyni przyznaje, że młoda mama miała dziwny, mętny wzrok i wyglądała "jakby odpłynęła". Postanowiła wziąć dziecko na ręce, bo poczuła, że może wydarzyć się coś złego. Rebecca zdążyła w ostatniej chwili – dziewczyna zaczęła osuwać się na ziemię. Próbowała ją przytrzymać, ale nie mogła jej utrzymać. Gdy upadła, sprzedawczyni poprosiła o pomoc innego klienta, który wezwał pogotowie . Mama i jej córeczka czują się dobrze, a jedna z pracownic fundacji osób chorujących na epilepsję w Colorado chwali działania Rebecci, pomimo braku wiedzy i wcześniejszego przygotowania, udało jej się ochronić maleństwo i jego mamę. Rebecca Montano nie czuje się bohaterką (choć tak nazywa ją mama uratowanej od upadku dziewczynki). Jest mamą i babcią, a swoje zachowanie tłumaczy instynktem macierzyńskim i intuicją. To się nazywa być we właściwym miejscu we właściwym czasie! Zobacz film: Jak zachować się w przypadku ataku padaczki Jeśli ktoś w twoim otoczeniu dostanie ataku padaczki , ważne jest, aby zapewnić mu całkowite bezpieczeństwo. Należy: ułożyć chorego w bezpiecznej pozycji, najlepiej na boku, usunąć przedmioty wokół, ułatwić oddychanie, np. rozpiąć pasek lub koszulę, zdjąć naszyjnik. Przy ataku padaczki NIE WOLNO: przenosić chorego, wkładać mu pod głowę koca lub kurtki, otwierać zaciśniętych szczęk, używać siły, próbować sztucznego oddychania. Jeśli po 2-3 minutach atak nie ustaje, należy wezwać pogotowie! Czytaj także: Zobacz, co ta kobieta robiła podczas...

Kobieta adoptuje chore dzieci
screen Facebook
Aktualności
"Skoro mają umrzeć, niech umrą w moich ramionach"
Matka ósemki dzieci, pielęgniarka i była położna założyła w swoim domu hospicjum dla dzieci, które mają przed sobą tylko kilka miesięcy życia. "To wielki przywilej: towarzyszyć im w tych chwilach" – mówi.

Cori Salchert o swoim domu w Wisconsin mówi: "Dom nadziei". Ma ośmioro rodzonych dzieci, a od 3 lat adoptuje porzucone, śmiertelnie chore niemowlęta, aby mogły spędzić ostatnie chwile życia otoczone miłością i czułością.  Pierwszym z adoptowanych przez nią dzieci, była 2-tygodniowa dziewczynka, Emmalynn . Nie miała połowy mózgu, nie widziała, nie słyszała, reagowała jednak na ból. Żyła jeszcze 50 dni. Do ostatniego oddechu jej przybrana matka trzymała ją w swoich ramionach.  – Czuliśmy, że to wielki przywilej dla nas: mieć ją, nadać jej imię i na koniec towarzyszyć jej w ostatnich chwilach jej życia. Tamtego ostatniego dnia tuliliśmy ją, całowaliśmy. Mój mąż śpiewał jej piosenki, żeby się nie bała. Zasnęła, słuchając bicia mojego serca – mówi Amerykanka.  Zanim Cori w 2012 r. założyła domowe hospicjum, najpierw pracowała jako położna. Po traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa (kiedy miała kilkanaście lat jej upośledzona psychicznie siostra utonęła w pobliskim stawie), miała nadzieję, że na oddziale położniczym będzie stykała się tylko z radością i cudem życia. Uświadomiła sobie tam jednak, że nie każda kobieta, rodząca w jej szpitalu, wychodzi potem do domu z dzieckiem na rękach. Wtedy jej celem była pomoc matkom, które straciły swoje maleństwa. Potem pracowała jako pielęgniarka w organizacji skupiającej rodziców śmiertelnie chorych dzieci. To właśnie tam nieraz zetknęła się z porzuconymi noworodkami, których rodziców przerosła sytuacja. Cori nie ocenia ich. Stara się zrozumieć ich, że nie umieli poradzić sobie z chorobą swojego dziecka. Od dnia śmierci Emmalynn, Cori i jej rodzina uznały, że pomogą możliwie jak największej liczbie chorych dzieci. Obecnie od 1,5 roku opiekują się śmiertelnie chorym Charliem, podłączonym na stałe do respiratora i rurki do odżywiania dojelitowego. Lekarze są...

Wypadek w przedszkolu
AdobeStock
Aktualności
Wrocław: 3,5-latka poparzona przez opiekunkę w przedszkolu
Choć dziecko cierpiało, w żaden sposób nie zadbano o udzielnie pierwszej pomocy. Rodzice chcą sprawiedliwości.

Gdy oddajesz dziecko pod opiekę przedszkola oczekujesz, że opiekunowie nie tylko zadbają o właściwy rozwój twojego malucha, ale że także będą czuwać nad jego bezpieczeństwem. Każdy z nas ma nadzieję, że nic złego się nie wydarzy. Jednak jeśli doszłoby do wypadku, absolutnie każdy zdobiłby wszystko, by jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy i ukoić cierpienie małego dziecka. Okazuje się, że nie dla wszystkich jest to takie oczywiste. Nieszczęśliwy wypadek W ubiegłym roku 3,5-letnia Madzia podczas leżakowania w przedszkolu została przypadkowo oblana wrzątkiem. Nauczycielka miała nieść w kubku wodę na herbatę, nagle straciła równowagę i wylała zawartość na śpiące dziecko. Zamiast udzielić pierwszej pomocy i wezwać pogodowe kobieta wzięła dziecko na kolana i puściła mu bajki. Do przedszkola zostali wezwani także rodzice dziewczynki. - Magda siedziała na kolanach pani nauczycielki, która ją oblała wrzątkiem. Miała puszczone bajki, to miało odwrócić jej uwagę. Tego widoku nie zapomnę. Magda krzyczała. Magda wyła. Magda płakała - mówi pani Małgorzata, mama dziewczynki. Dziecko nie zostało rozebrane z parzących ubranek, a rany nie zostały schłodzone pod bieżącą zimną wodą. Dopiero, gdy mama dziecka przybyła na miejsce zdarzenia rozcięła ubrana i zażądał wezwania pogotowia. Zobacz także: Chojnice: dziecko w żłobku poważnie poparzone! Madzia przeszła piekło Oparzeniu uległo około 16 proc. powierzchni ciała, głównie III stopnia, w tym skóra głowy, prawa część twarzy, szyja, ramię, bark, klatka piersiowa, a także palce u prawej ręki. Dziewczynka przeszła dwie operacje przeszczepu skóry, zdejmowanie szwów, wkłuwanie wenflonu - czasem kilka razy dziennie. Aby uśmierzyć ból, dostawała dożylnie morfinę. Kolejne operacje ma zaplanowane na kilka lat do przodu. Lekarze stwierdzili 70 proc. całkowitego uszczerbku na zdrowiu. W rękach i szyi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz