Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Niskorosła mama: lekarze odradzali jej ciążę
Adobe Stock/screen Instagram@charli_kate
Aktualności

Słyszała, że nie powinna zachodzić w ciążę, bo jest niskorosła. „To nie była łatwa decyzja”

Charli i Cullen Adams od lat mierzą się z krytyką. Nawet lekarze odradzali im zakładanie rodziny – z obawy, że ich dziecko odziedziczy po nich chorobę. Nie zamierzali jednak rezygnować ze swoich marzeń. Dziś wychowują troje dzieci – dwie dziewczynki z niskorosłością i zdrowego chłopca.

Charli Adams mierzy zaledwie 120 cm – choruje na achondroplazję. Jej mąż, Cullen, jest niewiele wyższy – u mężczyzny występuje niezwykle rzadka dysplazja geleofizyczna, której jednym z objawów jest niedobór wzrostu.

„Jestem krytykowana już przez to, że zdecydowałam się na dziecko mimo mojej przypadłości” – wyznała Charli w jednym z postów w mediach społecznościowych.

Dorota Czaja: Miłość to najprostsza definicja macierzyństwa

Tworzą szczęśliwą rodzinę mimo przeciwności

Charli i Cullen udowadniają, że mimo niskiego wzrostu mają w sobie ogromne pokłady miłości, którymi obdarowują swoje dzieci – córeczki TIlbę i Tully oraz synka o imieniu Rip.

Dziewczynki odziedziczyły wady genetyczne po rodzicach – jedna po mamie, druga po tacie. Najmłodszy z rodzeństwa Rip urodził się jednak całkowicie zdrowy.

Rodzice dzielą się swoją historią na Instagramie. Pokazują, że mierzą się dokładnie z takimi samymi problemami jak wszyscy inni rodzice – z dziecięcym buntem, infekcjami, grymaszeniem przy jedzeniu. Ich codzienność nie różni się tak bardzo od codzienności zdrowych rodzin. Są po prostu nieco niżsi.

„Kiedy ludzie nas oceniają za posiadanie dzieci, mają to wyobrażanie, że jesteśmy zewsząd atakowani, że tak nam ciężko. A my po prostu żyjemy, nie czujemy się inni” – mówił Cullen w jednym z wywiadów dla lokalnych mediów. Po czym dodał: „Ludzie niskorośli mogą mieć poważne problemy ze zdrowiem – jak wszyscy inni członkowie społeczeństwa. Bycie niskorosłym nie oznacza, że cierpimy z powodu jakichś niewyobrażalnych przypadłości zdrowotnych. Jesteśmy po prostu ludźmi”.

Źródło: kidspot.com.au, apost.com

Piszemy też o:

bostonka czy HFMD
Jordan, natalialeb/Adobe Stock
Aktualności
To „tylko” bostonka? Mylimy ją z HFMD!
Tak zwaną bostonkę najczęściej dzieci przynoszą ze żłobka lub przedszkola. Zwykle infekcja przebiega u nich dość łagodnie i niespecjalnie zagraża dorosłym. Czasem jednak bywa zupełnie inaczej. Ale czy wtedy to na pewno bostonka?

Zdarza się, że dziecko zaczyna chorować, a żłobek czy przedszkole donosi, że w placówce pojawiła się bostonka. Jednak gdy zaczyna chorować rodzic, i to dużo ciężej od dziecka, może wcale nie chodzić o bostonkę, a o HFMD. Taką historię opisano w serwisie Medonet. Maluch „prześlizguje” się przez chorobę gładko, a rodzic cierpi Dziecko przyniosło z placówki opiekuńczej gorączkę i ból gardła? Później pojawiła się wysypka, a maluch w parę dni wydobrzał, natomiast rodzic aż 10 dni zmagał się dokuczliwymi objawami? To typowy opis choroby, jaką określa się u nas mianem bostonki. Rodzic, który ma pecha, złapie wirusa od dziecka i zachoruje, może zmagać się z: trudną do zbicia gorączką powyżej 39 stopni, silnym bólem gardła oraz bolesnymi krostkami w jamie ustnej, wysypką – najczęściej na wewnętrznej stronie dłoni i podeszwach stóp; bolesne wypryski mogą utrudniać normalne funkcjonowanie, wysypką na innych częściach ciała – w nosie, między palcami stóp, na tułowiu, w okolicy kolan i łokci, dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do 10 dni. Objawy te to tak naprawdę HFMD, a nie bostonka. I choć HFMD najczęściej atakuje dzieci do 10. roku życia, to czasami chorują osoby dorosłe, i zdarza się, że ciężej od dzieci. Czym różni się bostonka od HFMD? Przyjęło się, że tzw. bostonka to to samo, co choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, zwana też HFMD (od angielskiej wersji pełnej nazwy hand, feet and mouth disease). Jednak HFMD wywołuje enterowirus Coxsackie A. Chorobę bostońską wywołuje natomiast wirus Coxsackie B. Objawy choroby bostońskiej, zwanej też bornholmską: ból przy wdechu, może prowadzić do duszności, mięśnie są miejscowo wrażliwe, gorączka, ból głowy lub niespecyficzny ból brzucha, czas trwania choroby wynosi zwykle kilka dni, ale może...

Wstrząsająca historia: 5-latek zatruł się helem
Adobe Stock/Pavlo, Metro
Aktualności
Wstrząsająca historia: 5-latek zatruł się helem. Gdy lekarze odłączali aparaturę, mama trzymała go w ramionach
Wszystko zaczęło się pewnego czerwcowego dnia, w wesołym miasteczku. Przy stoisku z zabawkami 5-letni Karlton zobaczył ogromny balon w kształcie dinozaura. Uwielbiał dinozaury i tak rzadko o coś prosił, że rodzice postanowili sprawić mu radość i kupili balon. Nikomu nawet przez myśl nie przeszło, że może to doprowadzić do rodzinnego dramatu.

Tydzień później rodzice chłopca zorganizowali rodzinne spotkanie z w ogrodzie. W pewnym momencie Karlton wyszedł z balonem do łazienki. Długo nie wracał, więc jego mama poszła upewnić się, że wszystko w porządku. Wtedy zobaczyła, że jej dziecko leży na podłodze, blade, z szeroko otwartymi oczami. Z balonem wokół szyi i główki. Balon z helem zabił dziecko Lisa, matka chłopca, przyznała, że już wtedy wiedziała, że to już koniec. Zdjęła z dziecka balon i zaczęła krzyczeć wniebogłosy. Wzięła synka na ręce i wyszła z nim na patio. „Jako matka, czułam, że odszedł. Był bezwładny, jego oczy były szeroko otwarte i był blady”, powiedziała Lisa na łamach „Metro”. Wiele wskazuje na to, że chłopiec chciał rozbawić bliskich i postanowił… wyjść do nich jako dinozaur, zakładając na siebie balon. Dinozaur był wielkości chłopca, ale nie nadawał się na przebranie. Wypełniający balon hel prawdopodobnie zabił dziecko. Matka: „Upadłam na trawę i krzyczałam, krzyczałam, krzyczałam” W oczekiwaniu na pogotowie starsza siostra wraz z sąsiadką reanimowały chłopca. W tym czasie jego mamę ogarnęła rozpacz, strach i ból nie do opisania. „Upadłam na trawę i krzyczałam, krzyczałam, krzyczałam” – wspomina Lisa. Wkrótce potem na posesji wylądował śmigłowiec ratowniczy, który zabrał chłopca do szpitala. Przytulała synka, aż przestało bić serce W szpitalu natychmiast podłączono 5-latka do respiratora. „Lekarze mówili, że jego stan jest bardzo zły. To było straszne. Czytałam mu, śpiewałam mu, myłam buzię, ręce, włosy. Smarowałam mu usta wazeliną i upewniałam się, że jest czysty”, mówiła Lisa. Po sześciu dobach narządy wewnętrzne 5-latka przestały funkcjonować. Lekarze odłączyli dziecko od aparatury. Ostatnie przestało bić serce – Lisa...

Dorota Zawadzka o zabieraniu dzieci do centrów handlowych
Adobe Stock
Aktualności
Dorota Zawadzka potępia zabieranie dzieci do centrów handlowych. Co wydarzyło się w sklepie?
Rodzinne wyjścia na zakupy do galerii to wśród rodziców dość popularna forma spędzania wolnego czasu. Jednak zadaniem Doroty Zawadzkiej centrum handlowe to zdecydowanie nie jest miejsce dla dzieci. Psycholożka opisuje dramatyczną historię, która miała miejsce w jednym ze sklepów. Jakbyś zareagowała na taką sytuację?

Dorota Zawadzka na swoim facebookowym profilu opisuję historię, której była świadkiem. Pewna mama robiąca zakupy w sklepie spożywczym ze swoją pięcioletnią córką próbowała uspokoić rozkrzyczaną dziewczynkę: „Uspokój się histeryczko jedna. Zamknij się, wstręciucho. Za chwilę ci przyłożę tak, że popamiętasz na długo. Zobaczysz, zabiorę ci wszystkie zabawki, gdy tylko wrócimy do domu. Nie mogę zakupów zrobić spokojnie, ludzie się NA CIEBIE gapią. Nie bądź złośliwa!”. Dziewczynka krzykiem i piskiem demonstrowała swoją niechęć do robienia zakupów. Jasno deklarowała, że chce iść do taty, który – według relacji Doroty Zawadzkiej – czekał przed sklepem, czytając gazetę. „Masz być tu ze mną i nie dyskutuj. Bądź cicho”, krzyczała matka. Psycholożka zwróciła się do  matki z ofertą pomocy, jednak nie spotkała się z przychylną reakcją. Matka wsadziła córkę do wózka i wyszła ze sklepu. Dorota Zawadzka radzi, co robić gdy dziecko krzyczy w sklepie Dorota Zawadzka krytycznie ocenia wspólne, rodzinne wyjścia do galerii handlowych, szczególnie kiedy za oknem jest ładna pogoda. „Centra handlowe to nie są miejsca dla dzieci, koniec i kropka”, poucza psycholożka. Jeśli jednak rodzic decyduje się na rodzinne wyjście do galerii handlowej, a dziecko zachowuje się niezgodnie z jego oczekiwaniami, to powinien sobie uzmysłowić, że zachowanie dziecka może być: reakcją na nadmiar bodźców, chęcią zwrócenia na siebie uwagi, chęcią osiągnięcia celu, np. kupna kolejnej zabawki, nie jest intencjonalne: nie ma na celu ośmieszenia czy wprawienia w zakłopotanie. Aby uniknąć niekomfortowych sytuacji, należy przed wyjściem z domu: wytłumaczyć dziecku zasady, jakie obowiązują w sklepie, okazać dziecku więcej uwagi, a wtedy nie będzie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj