Brudna łazienka z pleśnią w szpitalu na oddziale dziecięcym
Facebook
Aktualności

Szok – to łazienki w polskich szpitalach! W dodatku to oddział dziecięcy!

Módl się, by nie trafić do takiego szpitala. Dlaczego w wielu szpitalach wciąż nie dba się o czystość łazienek? Czy porodówki też tak wyglądają? Jak wyglądał szpital, w którym rodziłaś/leżałaś z chorym dzieckiem?

To tylko kilka zdjęć łazienki na oddziale dziecięcym jednego z polskich szpitali. Czy warto robić aferę z powodu wyjątku? Niestety okazuje się, że nie jest on wyjątkiem. Zdjęcia opublikowane przez jedną z blogerek (nieperfekcyjnamama.pl) wywołały spore zamieszanie w sieci, głównie wśród młodych mama, które przyłączyły się do apelu blogerki ("Apeluję do polskiego rządu: ZRÓBCIE COŚ Z TYM!"). Historie, które opisują młode matki, są przerażające

Brudny prysznic w szpitalu na oddziale dziecięcym


"(...)W szpitalu w Polsce z córka spędziłam wiele czasu, była tam jedna komunistyczna, brudna łazienka na cały oddział. Zwrócono uwagę ordynatorce, że zasłona w prysznicu jest zagrzybiała, a ta ja zerwała i nigdy więcej żadnej nie było"

Łazienki w szpitalach dla dzieci - odznaka za utrzymanie czystości się nie należy

Czy chcemy, aby nasze dzieci, które i tak cierpią z powodu choroby, leżały na takich oddziałach dziecięcych? Czy chcemy, aby oddziały dziecięce wyglądały, jak bajkowe krainy, z malunkami na ścianach i supernowoczesnym nieprzerażającym dzieci sprzętem? Oczywiście, ale jeśli z jakiś powodów nie może tak być, to na litość boską zadbajmy choć o czystość i podstawowe zasady higieny! Chore dziecko leżące w szpitalu cierpi, więc postarajmy się, aby czas, który tam spędza, był dla niego jak najprzyjemniejszy. Czy mycie w takich łazienkach może być przyjemne? Z pewnością nie, a obecność pleśni czy grzybów jest wręcz niebezpieczna dla dziecka.

Brudna łazienka z pleśnią w szpitalu na oddziale dziecięcym


Brudny prysznic w szpitalu na oddziale dziecięcym
" (...) nie chodzi nawet o remont a o zwykłe mycie o dbanie o czystość.... W szpitalu człowiek spodziewałby się higieny czy aseptyki a tu nic bardziej mylnego - brakuje zwykłego umycia środkami czyszczącymi! Całkiem niedawno, opuszczając oddział położniczy, byłam w szoku widząc, jak salowa jedną (brudną) ścierą, bez wypłukania myje po kolei: Szafkę, parapety a na końcu łóżeczko dla noworodka (....)"

"Kiedy byłam ze swoim dzieckiem, oddział wyglądał identycznie, jak wtedy, kiedy ja sama na nim leżałam jako 12 latka, taki sam syf... Ale tak jest nie tylko na dziecięcych oddziałach, na porodówce obolała po porodzie musiałam się zmagać z zepsutą słuchawką od prysznica, a o pleśni nie wspomnę, choć opieka była znakomita, poziom warunków polskich szpitali jest żenujący!"

Zobacz też:
Najstraszniejsze sale porodowe - zdjęcia
Tak powinien wyglądać każdy szpital dziecięcy!
 

Dr Piotr Gietka: Dziecięce szpitale powinny przypominać sale zabaw! [WIDEO]

higiena, mycie rąk, mydło, dziecko, dziewczynka
Wychowanie
5 sposobów, by nauczyć dziecko higieny
Wiadomo, że dziecko brudne to dziecko szczęśliwe. Jednak każdy maluch musi się w końcu nauczyć podstawowych zasad dbania o siebie. Sprawdź, jak mu to ułatwić.

Dziecko samo z siebie nie zadba, by być czyste . Radość z marszu po kałużach czy uniknięcia mycia zębów zawsze wygrają z lękiem przed niezadowoleniem mamy czy próchnicą. Jeśli chcesz, by dziecko nauczyło się zasad higieny , przyswoiło codzienne zabiegi higieniczne , musisz je ich nauczyć. 1. Opowiadaj dziecku bajki o zarazkach Dziecko w wieku przedszkolnym chętnie wysłucha opowieści o groźnych zarazkach , które siedzą na skórze i czekają, by dostać się w głąb organizmu. Tylko dbanie o higienę, częste mycie może je przegonić! Bo one najbardziej boją się mydła . Z pomocą przyjdzie też czytanie odpowiednich książek np. kultowej już pozycji  Olgi Woźniak pt. „Brud". Pamiętaj: Opowiadając dziecku o zarazkach i bakteriach, łatwo je wystraszyć. Bądź delikatna, opisując choroby, jakie mogą spowodować. 2. Ucz dziecko higieny z bajkowymi postaciami Jeśli wiesz, kto jest idolem twojego dziecka, wykorzystaj tę postać do nauki higieny. Możesz powiedzieć: „Spiderman zawsze myje ręce przed jedzeniem, bo wie, że inaczej razem z kanapką połknie zarazki!”. „Każdego wieczoru myj ząbki misiowi – on mówił, że nie chce dziur!”. Pamiętaj: Unikaj wzbudzania w dziecku poczucia winy. Nie powtarzaj, że to wstyd, że np. nie myje rączek po skorzystaniu z toalety. Lepiej wspierać dobre zachowania dziecka, niż wytykać złe. 3. Tłumacz, dlaczego trzeba dbać o czystość Trzyletnie dziecko jest tak przejęte, że musi trafić do muszli sedesowej, że nie w głowie mu pilnowanie, by była czysta. Ale dziecko w wieku czterech czy pięciu lat musisz już na to uczulać. Tłumacz mu za każdym razem, gdy pobrudzi toaletę, że tak nie można, i pokaż, jak po sobie ją wycierać (nie wyręczaj!). Dziecko wkrótce samo będzie o tym pamiętać. Nie zapominaj o uczeniu dziecka, że po każdym skorzystaniu z sedesu należy zamykać...

szpital
Fotolia
Aktualności
Suchy szampon i miska zamiast prysznica – to są warunki szpitalne?
Rodzice nie mogą uwierzyć, że w szpitalu dla dzieci są takie utrudnienia! Spotkałyście się kiedyś z taką sytuacją?

Generalnie sytuacja w polskich szpitalach nie jest zbyt korzystna dla rodziców. Zazwyczaj nie mają oni miejsca do spania albo mogą spać obok dziecka tylko na leżaku/materacu lub po prostu na krześle (w niektórych szpitalach jest zakaz rozstawiania dodatkowego spania, co mogłoby utrudnić dojście do pacjenta). Łazienki nie należą do najładniejszych, ani najczystszych i nie są dopasowane dla małych użytkowników. Nie ma jednak aż takich problemów z dostępem do zwykłej umywalki... Dzieci nie mają dostępu do łazienki! Warszawski Szpital dla Dzieci przy ul. Kopernika tłumaczy się remontem, ale rodzice, których spotkały tak ogromne utrudnienia w utrzymaniu czystości dzieci w różnym wieku, są oburzeni. Jeden z rodziców przebywających wraz z dzieckiem w szpitalu na oddziale ortopedycznym, napisał do  redakcji warszawa.naszemiasto.pl list: "Dzieci nie mają dostępu do łazienki, bo - jak nam powiedziano - trwa remont. Od obsługi szpitala otrzymaliśmy wyłącznie rękawicę, którą można myć dziecko. Poza tym do dyspozycji mamy miski, ale wykonane z takiego materiału, że szybko przecieka.". Dla dzieci przebywających od kilku do kilkunastu dni w szpitalu w związku z operacją, brak łazienki jest sporym utrudnieniem. "Chciałem udać się z dzieckiem na inne piętro, ale powiedziano mi, że nie ma takiej możliwości i nigdzie w tym budynku nie można normalnie wykąpać podopiecznego " - dodaje rodzic. "Poza tym rodzice i opiekunowie dzieci dostali od personelu rękawice, którymi mają myć swoje pociechy. Istnieje na nich informacja o możliwości podgrzania (a zapewne też - wyparzenia z bakterii) przedmiotu - w mikrofalówce. Jak nietrudno się domyślić takiej na oddziale także nie ma." Tak samo jak nie ma na oddziale... ciepłej wody po godz. 20.  Każdy ma swoje racje Sytuacja Warszawskiego Szpitala przy ul. Kopernika jest bardzo trudna. Placówka, która miała...

3-letni Borys w szpitalu w Poznaniu
Facebook/Monika EM
Aktualności
Tygodniowy koszmar 3-letniego Borysa i jego mamy w jednym z poznańskich szpitali
Fatalne warunki sanitarne to nie jedyna tragedia, z jaką musieli się zmierzyć. Polska służba zdrowia naprawdę wygląda aż tak źle?!

Maleńka izolatka, poduszka na podłodze jako miejsce dla mamy, brudne podłogi. Czy w takich warunkach powinny być leczone polskie dzieci? Absolutnie nie! Ale okazuje się, że wciąż są placówki, gdzie mali pacjenci i ich rodzice muszą godzić się na hospitalizację, która uwłacza godności . Historia, którą tu opisujemy, jest podwójnie oburzająca! Aż trudno uwierzyć, że toczy się właśnie w szpitalu w jednym z dużych polskich miast. Wstydliwy przykład funkcjonowania polskiej służby zdrowia 3-letni Borys i jego mama przebywają w kilkumetrowej izolatce na oddziale zakaźnym w szpitalu przy ulicy Nowowiejskiego w Poznaniu , gdzie nie ma ani łóżka dla opiekuna, ani krzesła, ani w zasadzie nawet miejsca, gdzie można by je wstawić. Mama ma do dyspozycji jedynie poduszkę na podłodze, tuż pod łóżkiem chłopca. Dodajmy, że na podłodze, na której jest masa kurzu… Ale nie to jest najgorsze, bo jak mówi mama Borysa, najbardziej bulwersuje ją coś innego. Zobacz, czy szpital może pobierać opłaty za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu . Lekarze w przychodni zbagatelizowali szalejącego wirusa grypy Borys miał od 4 dni gorączkę, jego mama podejrzewała, że może to być spowodowane stresem związanym z nowym przedszkolem. Jednak 5 dnia miał już 41 stopni gorączki, do tego katar i ból głowy : "Dookoła pandemia grypy , trafiam do lekarza z dzieckiem z gorączką 41 stopni, katarem, bólem głowy... Płuca czyste... Lekarz stwierdza infekcje dróg oddechowych - antybiotyk, pytam, czy to nie wirus i słyszę: "tego się nie jesteśmy w stanie dowiedzieć, a coś trzeba robić" - opowiada Monika. W końcu sama wymusiła na lekarzu badanie CRP. Wyszło 2, więc nie podała antybiotyku i poszła do innego lekarza. Znowu zapytała, czy to nie wirusowa choroba, ale lekarz stwierdził, że skoro gorączka utrzymuje się przez kilka dni, to na pewno bakteria . Borys dostał 2...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj