Aktualności

Jak wyglądają porody w Polsce? Psst – polskie szpitale wolą to trzymać w sekrecie!

„Problem w tym, że jeśli nie dowiemy się, jak NAPRAWDĘ wyglądają porody w Polsce, to nie będziemy też wiedzieć, co trzeba zmieniać” – mówi Fundacja Rodzić po Ludzku. Tylko że szpitale bardzo nie lubią się tymi danymi dzielić…

Ile w szpitalu jest łóżek na oddziale położniczym? Ile wykonuje się cesarskich cięć w roku? Ile pracuje położnych? Jak długo po porodzie trwa kontakt skóra do skóry mamy i noworodka? Tych, i jeszcze wielu innych danych szpitale strzegą jak największej tajemnicy! – wynika z badań Fundacji Rodzić Po Ludzku.

I nie chodzi tu tylko o to, że szpitale na swoich stronach internetowych nie publikują takich informacji – choć powinny. Chodzi też o to, że zapytane wprost, unikają odpowiedzi jak mogą. Kręcą: „że nie muszą odpowiadać”, co jest kompletną bzdurą, ponieważ owszem – muszą. Każda placówka, która świadczy usługi publiczne, ma obowiązek ustawowy w ciągu 2 tygodni odpowiedzieć na pytania postawione przez obywatela. 

Fundacja Rodzić Po Ludzku pyta – szpitale nie odpowiadają

Przez ostatnie pół roku Fundacja Rodzić po Ludzku zapytała wszystkie polskie szpitale położnicze (łącznie 403 placówki) o to, jak wyglądają ich porodówki. Na rozesłane ankiety odpowiedziało w ustawowym terminie (wspomniane  14 dni) tylko 30 proc. szpitali. Żeby uzyskać odpowiedź od kolejnych kilkudziesięciu procent trzeba było wielu miesięcy pisania ponagleń, przypomnień, a nawet straszenia skargą do sądu. 

I do tej pory – choć wszystkie ankiety zostały rozesłane już w sierpniu 2016 r. – niektóre szpitale wolą bronić się w sądzie, i tracić tam czas i pieniądze, niż udzielić Fundacji prostych odpowiedzi. 
 

Fundacja Rodzić Po Ludzku oskarża szpitale

”Musimy to wszyscy wiedzieć!”

Joanna Pietrusiewicz i Iwona Adamska-Sala z Fundacji Rodzić Po Ludzku, a także Szymon Osowski z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska (która przeprowadzała badania razem z Fundacją), tłumaczą, że jeśli takie dane, o jakie prosili w szpitalach – np. na temat dostępności znieczulenia porodowego czy liczby łóżek na oddziałach położniczych – nie będą jawne i łatwo dostępne dla każdego, to nic się nie zmieni w Polsce w kwestii porodów. 

Dalej będą kobiety po porodzie będą leżały na korytarzach, dalej niby bezpłatne znieczulenie porodowe nie będą dostępne w połowie szpitali, dalej kobiety będą słyszały chamskie hasła od ginekologów i położnych. A przecież wszystkim, w tym również szpitalom!, powinno zależeć na tym, żeby w Polsce rodziło się kobietom coraz lepiej. Czy jednak nie? 

Już w 1985 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w dokumencie pt. "Poród nie jest chorobą" zalecała, że "cała społeczność powinna być informowana o różnych formach opieki okołoporodowej, aby umożliwić kobiecie wybór takiej opieki, jaką ona preferuje", a "szpitale powinny ogłaszać własne dane statystyczne dotyczące porodów, np. cięć cesarskich." 
Źródło: Fundacja Rodzić Po Ludzku

Dlaczego szpitale nie chcą mówić o swoich porodówkach? 

Nie wiadomo. Tłumaczenia szpitali są kuriozalne. Na przykład takie, że owszem, wiedzą, ale nie powiedzą bo… nikt im za to nie zapłaci (trzy szpitale odmówiły właśnie z tego powodu). Albo uwaga: że nie muszą nic nikomu mówić, bo nie wykonują usług na rzecz pacjenta – ciekawe więc na czyją rzecz wykonują usługę cesarskiego cięcia albo dają znieczulenie porodowe? 

  • Nowy Szpital w Nakle i Szubinie Sp. z o.o. oraz Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą Sp. z o.o.:
    „Szpital nie wykonuje usług na rzecz pacjenta lecz na rzecz NFZ (...)” 
     
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu:
    „Samo bowiem skompletowanie informacji zajęło kilka dni …). Okoliczności te w sposób wystarczający uzasadniają konieczność choć w części obciążenia Państwa kosztami, jakie poniósł Szpital.”
     
  • Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o.
    „CZT ..., jako podmiot prawa prywatnego, nie jest objęta zakresem zastosowania ustawy o dostępie do informacji publicznej. Świadczy ona co prawda usługi na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak jest ona powiązana z nim za podstawie umowy cywilnoprawnej (kontraktu). W szczególności, poprzez wykonanie kontraktu, nie staje się ona władzą publiczną albo innym podmiotem wykonującym zadania publiczne.”

Po co Fundacji Rodzić po Ludzku te dane? 

Zebrane dane mają posłużyć  Fundacji do diagnozy i analizy sytuacji opieki okołoporodowej w Polsce. Będą też podstawą przygotowywanego właśnie przez Fundację raportu na temat medykalizacji porodów, który zostanie opublikowany 29 marca 2017 r. Informacje od szpitali zostaną również opublikowane na portalu Fundacji www.GdzieRodzic.info, który dostarcza informacji o procedurach, statystykach każdego szpitala położniczego w Polsce i pomaga w wyborze placówki do porodu. 

Sprawdź, jaką ankietę przygotowała Fundacja Rodzić Po Ludzku dla szpitali

Czytaj także: 

Fundacja Rodzić po Ludzku składa petycję ws. standardów okołoporodowych
Fotolia
Aktualności
Bronimy standardów okołoporodowych! Fundacja Rodzić po Ludzku składa petycję
Fundacja Rodzić po Ludzku składa petycję ws. Standardów Opieki Okołoporodowej. Nie pozwolimy odebrać rodzącym prawa do godnego porodu!

Dziś, 10 stycznia 2017 roku, Fundacja Rodzić po Ludzku składa w  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycję "Obywatele w obronie Standardów Opieki Okołoporodowej" – poinformowała na Facebooku prezeska Fundacji Joanna Pietrusiewicz. Petycja o utrzymanie obecnych standardów okołoporodowych Pisaliśmy o akcji zbierania podpisów pod petycją . Dzięki ogromnemu zaangażowaniu osób na całym świecie, w zaledwie trzy tygodnie Fundacji udało się zebrać 74153 podpisów. Wśród nich znalazły się podpisy czytelniczek i redaktorek Babyonline popierających działania Fundacji Rodzić po Ludzku. "Apelujemy do Premier Rządu Polskiego, o przywrócenie poprzedniego brzmienia Art. 22 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej i przywrócenie Standardów Opieki Okołoporodowej jako standardu medycznego. Zwracamy się do Pani Premier o obronę prawa, które pomaga rodzinom witać dzieci w godnych warunkach, otoczone szacunkiem oraz troskliwą i uważną opieką ze strony personelu, przy wsparciu bliskich im osób" – czytamy na Facebooku Fundacji.    Nowelizacja ustawy, która w obecnej formie ma obowiązywać do 31 grudnia 2018 roku, oddala nas od Standardów Opieki Okołoporodowej, o które od lat walczy Fundacja Rodzić po Ludzku . Jeśli zmiana art. 22 ust. 5 zostanie podtrzymana, jakość opieki, jaką otrzyma ciężarna podczas porodu, będzie zależała od nastawienia lekarza i zwyczajów panujących w szpitalu. Kobiety nie będą mogły wnieść skargi i domagać się swoich praw, bo obecne standardy przestaną obowiązywać. Mamy nadzieję, że Premier Beata Szydło weźmie pod uwagę głosy prawie 75 tysięcy osób i nie pozwoli zabrać kobietom standardów okołoporodowych! Czytaj także:   Rząd próbuje odebrać matkom prawo głosu?

Rodzić po ludzku – ronić po ludzku
Facebook
Aktualności
„Zostałam potraktowana jak bydło” - rodzić po ludzku – ronić po ludzku. Nie bądźmy obojętni!
Zamiast prezentu urodzinowego prosi o wpłatę na rzecz Fundacji Rodzić po Ludzku. Sprawdź, dlaczego i przyłącz się do niesamowitej akcji.

Magda Olejarczyk założyła na Facebooku wydarzenie " Rodzić po ludzku – ronić po ludzku ". Na czym ono polega? Prosi, by w dniu jej urodzin zamiast wpisywać kolejne życzenia na Facebookowej tablicy, wpłacić drobną kwotę na rzecz Fundacji Rodzić po Ludzku . Liczy się każda złotówka. Skąd taki pomysł? W opisie wydarzenia czytamy: "26 września, 2013 roku, w żorskim szpitalu przeżyłam koszmar, zostałam potraktowana jak bydło. Każdego dnia w całej Polsce taki sam koszmar dotyka setki kobiet , trafiających w pierwszym trymestrze ciąży, z obumarłym maleństwem w brzuchu - nie dostają odpowiedniej opieki medycznej i wsparcia. Nie wiedzą, że mogą prosić o pomoc, że powinny prosić. Wspomniana fundacja walczy o prawa i profesjonalną opiekę dla kobiet, które rodzą przed 22. tygodniem ciąży . Nie bądźmy obojętni. To najpiękniejszy prezent urodzinowy, jaki mogę dostać." Dołącz do uczestników wydarzenia! Zobacz też: Dekalog "Rodzenia po ludzku" - Akcja Gazety Wyborczej

Joanna Pietrusiewicz o standardach opieki okołoporodowej
kolaż Babyonline.pl
Prawo i finanse
Dlaczego standardy okołoporodowe są tak ważne, wyjaśnia szefowa Fundacji Rodzić po Ludzku
„Lekarze każą kobietom rodzić w pozycji leżącej, podpinają cały czas pod zapis KTG, nadal są miejsca, gdzie rutyno nacina się krocze, a oksytocyna leje się litrami itd. " – mówi Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić Po Ludzku.

Wprowadzenie standardów było przełomem w opiece nad ciężarnymi w Polsce . Niestety z powodu zmian wprowadzonych przez Ministra Zdrowia standardy opieki okołoporodowej mogą przestać obowiązywać po 31 grudnia 2018 roku. Dlaczego boimy się, że tak się stanie i dlaczego standardy opieki okołoporodowej muszą być respektowane w polskich szpitalach? Pytamy o to Joannę Pietrusiewicz, prezeskę Fundacji Rodzić po Ludzku .   Co standardy opieki okołoporodowej dają kobietom? Kobiety w ciąży często boją się mówić głośno o swoich oczekiwaniach, ale odkąd istnieją standardy opieki okołoporodowej, to się trochę zmieniło, prawda? To się powoli zmienia, ale cały czas istnieje lęk, „że zostanę ukarana”. Szpitale są nawet tak zbudowane, żeby czuć się w ten sposób: często nie wiemy, jak się po nich poruszać, do kogo możemy się zwrócić. Nawet jeśli na co dzień kobieta nie ma problemu z asertywnością i mówieniem o swoich oczekiwaniach, tutaj ten niepokój o siebie i dziecko jest obecny. Nie chcemy przecież być w sytuacji konfliktowej podczas porodu. Boimy narazić się położnej lub lekarzowi, żeby nie potraktowali nas źle? Tak i dlatego sztuką jest mówić o swoich potrzebach w oczywisty i życzliwy sposób. Ale trzeba mówić! Na pewno pomaga w tym szkoła rodzenia , bo pozwala nam zorientować się w tym, co jest dla nas ważne i wybrać taki szpital, który będzie pasował do naszych oczekiwań. Położne i prowadzące szkoły rodzenia mówią też o prawach pacjenta i o tym, że mamy prawo o wszystko pytać. To jest nasze prawo! Ta wiedza daje poczucie pewności siebie.   Czym są standardy opieki okołoporodowej? To specjalny dokument, który gwarantuje każdej ciężarnej w Polsce godną opiekę medyczną w szpitalu podczas ciąży, porodu fizjologicznego, połogu oraz opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Standardy określają prawa matki podczas...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj