Aktualności

Jak wyglądają porody w Polsce? Psst – polskie szpitale wolą to trzymać w sekrecie!

„Problem w tym, że jeśli nie dowiemy się, jak NAPRAWDĘ wyglądają porody w Polsce, to nie będziemy też wiedzieć, co trzeba zmieniać” – mówi Fundacja Rodzić po Ludzku. Tylko że szpitale bardzo nie lubią się tymi danymi dzielić…

Ile w szpitalu jest łóżek na oddziale położniczym? Ile wykonuje się cesarskich cięć w roku? Ile pracuje położnych? Jak długo po porodzie trwa kontakt skóra do skóry mamy i noworodka? Tych, i jeszcze wielu innych danych szpitale strzegą jak największej tajemnicy! – wynika z badań Fundacji Rodzić Po Ludzku.

I nie chodzi tu tylko o to, że szpitale na swoich stronach internetowych nie publikują takich informacji – choć powinny. Chodzi też o to, że zapytane wprost, unikają odpowiedzi jak mogą. Kręcą: „że nie muszą odpowiadać”, co jest kompletną bzdurą, ponieważ owszem – muszą. Każda placówka, która świadczy usługi publiczne, ma obowiązek ustawowy w ciągu 2 tygodni odpowiedzieć na pytania postawione przez obywatela. 

Fundacja Rodzić Po Ludzku pyta – szpitale nie odpowiadają

Przez ostatnie pół roku Fundacja Rodzić po Ludzku zapytała wszystkie polskie szpitale położnicze (łącznie 403 placówki) o to, jak wyglądają ich porodówki. Na rozesłane ankiety odpowiedziało w ustawowym terminie (wspomniane  14 dni) tylko 30 proc. szpitali. Żeby uzyskać odpowiedź od kolejnych kilkudziesięciu procent trzeba było wielu miesięcy pisania ponagleń, przypomnień, a nawet straszenia skargą do sądu. 

I do tej pory – choć wszystkie ankiety zostały rozesłane już w sierpniu 2016 r. – niektóre szpitale wolą bronić się w sądzie, i tracić tam czas i pieniądze, niż udzielić Fundacji prostych odpowiedzi. 
 

Fundacja Rodzić Po Ludzku oskarża szpitale

”Musimy to wszyscy wiedzieć!”

Joanna Pietrusiewicz i Iwona Adamska-Sala z Fundacji Rodzić Po Ludzku, a także Szymon Osowski z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska (która przeprowadzała badania razem z Fundacją), tłumaczą, że jeśli takie dane, o jakie prosili w szpitalach – np. na temat dostępności znieczulenia porodowego czy liczby łóżek na oddziałach położniczych – nie będą jawne i łatwo dostępne dla każdego, to nic się nie zmieni w Polsce w kwestii porodów. 

Dalej będą kobiety po porodzie będą leżały na korytarzach, dalej niby bezpłatne znieczulenie porodowe nie będą dostępne w połowie szpitali, dalej kobiety będą słyszały chamskie hasła od ginekologów i położnych. A przecież wszystkim, w tym również szpitalom!, powinno zależeć na tym, żeby w Polsce rodziło się kobietom coraz lepiej. Czy jednak nie? 

Już w 1985 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w dokumencie pt. "Poród nie jest chorobą" zalecała, że "cała społeczność powinna być informowana o różnych formach opieki okołoporodowej, aby umożliwić kobiecie wybór takiej opieki, jaką ona preferuje", a "szpitale powinny ogłaszać własne dane statystyczne dotyczące porodów, np. cięć cesarskich." 
Źródło: Fundacja Rodzić Po Ludzku

Dlaczego szpitale nie chcą mówić o swoich porodówkach? 

Nie wiadomo. Tłumaczenia szpitali są kuriozalne. Na przykład takie, że owszem, wiedzą, ale nie powiedzą bo… nikt im za to nie zapłaci (trzy szpitale odmówiły właśnie z tego powodu). Albo uwaga: że nie muszą nic nikomu mówić, bo nie wykonują usług na rzecz pacjenta – ciekawe więc na czyją rzecz wykonują usługę cesarskiego cięcia albo dają znieczulenie porodowe? 

 • Nowy Szpital w Nakle i Szubinie Sp. z o.o. oraz Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą Sp. z o.o.:
  „Szpital nie wykonuje usług na rzecz pacjenta lecz na rzecz NFZ (...)” 
   
 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu:
  „Samo bowiem skompletowanie informacji zajęło kilka dni …). Okoliczności te w sposób wystarczający uzasadniają konieczność choć w części obciążenia Państwa kosztami, jakie poniósł Szpital.”
   
 • Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o.
  „CZT ..., jako podmiot prawa prywatnego, nie jest objęta zakresem zastosowania ustawy o dostępie do informacji publicznej. Świadczy ona co prawda usługi na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak jest ona powiązana z nim za podstawie umowy cywilnoprawnej (kontraktu). W szczególności, poprzez wykonanie kontraktu, nie staje się ona władzą publiczną albo innym podmiotem wykonującym zadania publiczne.”

Po co Fundacji Rodzić po Ludzku te dane? 

Zebrane dane mają posłużyć  Fundacji do diagnozy i analizy sytuacji opieki okołoporodowej w Polsce. Będą też podstawą przygotowywanego właśnie przez Fundację raportu na temat medykalizacji porodów, który zostanie opublikowany 29 marca 2017 r. Informacje od szpitali zostaną również opublikowane na portalu Fundacji www.GdzieRodzic.info, który dostarcza informacji o procedurach, statystykach każdego szpitala położniczego w Polsce i pomaga w wyborze placówki do porodu. 

Sprawdź, jaką ankietę przygotowała Fundacja Rodzić Po Ludzku dla szpitali

Czytaj także: 

Fundacja Rodzić po Ludzku składa petycję ws. standardów okołoporodowych
Fotolia
Aktualności
Bronimy standardów okołoporodowych! Fundacja Rodzić po Ludzku składa petycję
Fundacja Rodzić po Ludzku składa petycję ws. Standardów Opieki Okołoporodowej. Nie pozwolimy odebrać rodzącym prawa do godnego porodu!

Dziś, 10 stycznia 2017 roku, Fundacja Rodzić po Ludzku składa w  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycję "Obywatele w obronie Standardów Opieki Okołoporodowej" – poinformowała na Facebooku prezeska Fundacji Joanna Pietrusiewicz. Petycja o utrzymanie obecnych standardów okołoporodowych Pisaliśmy o akcji zbierania podpisów pod petycją . Dzięki ogromnemu zaangażowaniu osób na całym świecie, w zaledwie trzy tygodnie Fundacji udało się zebrać 74153 podpisów. Wśród nich znalazły się podpisy czytelniczek i redaktorek Babyonline popierających działania Fundacji Rodzić po Ludzku. "Apelujemy do Premier Rządu Polskiego, o przywrócenie poprzedniego brzmienia Art. 22 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej i przywrócenie Standardów Opieki Okołoporodowej jako standardu medycznego. Zwracamy się do Pani Premier o obronę prawa, które pomaga rodzinom witać dzieci w godnych warunkach, otoczone szacunkiem oraz troskliwą i uważną opieką ze strony personelu, przy wsparciu bliskich im osób" – czytamy na Facebooku Fundacji.    Nowelizacja ustawy, która w obecnej formie ma obowiązywać do 31 grudnia 2018 roku, oddala nas od Standardów Opieki Okołoporodowej, o które od lat walczy Fundacja Rodzić po Ludzku . Jeśli zmiana art. 22 ust. 5 zostanie podtrzymana, jakość opieki, jaką otrzyma ciężarna podczas porodu, będzie zależała od nastawienia lekarza i zwyczajów panujących w szpitalu. Kobiety nie będą mogły wnieść skargi i domagać się swoich praw, bo obecne standardy przestaną obowiązywać. Mamy nadzieję, że Premier Beata Szydło weźmie pod uwagę głosy prawie 75 tysięcy osób i nie pozwoli zabrać kobietom standardów okołoporodowych! Czytaj także:   Rząd próbuje odebrać matkom prawo głosu?

Rodzić po ludzku – ronić po ludzku
Facebook
Aktualności
„Zostałam potraktowana jak bydło” - rodzić po ludzku – ronić po ludzku. Nie bądźmy obojętni!
Zamiast prezentu urodzinowego prosi o wpłatę na rzecz Fundacji Rodzić po Ludzku. Sprawdź, dlaczego i przyłącz się do niesamowitej akcji.

Magda Olejarczyk założyła na Facebooku wydarzenie " Rodzić po ludzku – ronić po ludzku ". Na czym ono polega? Prosi, by w dniu jej urodzin zamiast wpisywać kolejne życzenia na Facebookowej tablicy, wpłacić drobną kwotę na rzecz Fundacji Rodzić po Ludzku . Liczy się każda złotówka. Skąd taki pomysł? W opisie wydarzenia czytamy: "26 września, 2013 roku, w żorskim szpitalu przeżyłam koszmar, zostałam potraktowana jak bydło. Każdego dnia w całej Polsce taki sam koszmar dotyka setki kobiet , trafiających w pierwszym trymestrze ciąży, z obumarłym maleństwem w brzuchu - nie dostają odpowiedniej opieki medycznej i wsparcia. Nie wiedzą, że mogą prosić o pomoc, że powinny prosić. Wspomniana fundacja walczy o prawa i profesjonalną opiekę dla kobiet, które rodzą przed 22. tygodniem ciąży . Nie bądźmy obojętni. To najpiękniejszy prezent urodzinowy, jaki mogę dostać." Dołącz do uczestników wydarzenia! Zobacz też: Dekalog "Rodzenia po ludzku" - Akcja Gazety Wyborczej

Joanna Pietrusiewicz o standardach opieki okołoporodowej
kolaż Babyonline.pl
Prawo i finanse
Dlaczego standardy okołoporodowe są tak ważne, wyjaśnia szefowa Fundacji Rodzić po Ludzku
„Lekarze każą kobietom rodzić w pozycji leżącej, podpinają cały czas pod zapis KTG, nadal są miejsca, gdzie rutyno nacina się krocze, a oksytocyna leje się litrami itd. " – mówi Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić Po Ludzku.

Wprowadzenie standardów było przełomem w opiece nad ciężarnymi w Polsce . Niestety z powodu zmian wprowadzonych przez Ministra Zdrowia standardy opieki okołoporodowej mogą przestać obowiązywać po 31 grudnia 2018 roku. Dlaczego boimy się, że tak się stanie i dlaczego standardy opieki okołoporodowej muszą być respektowane w polskich szpitalach? Pytamy o to Joannę Pietrusiewicz, prezeskę Fundacji Rodzić po Ludzku .   Co standardy opieki okołoporodowej dają kobietom? Kobiety w ciąży często boją się mówić głośno o swoich oczekiwaniach, ale odkąd istnieją standardy opieki okołoporodowej, to się trochę zmieniło, prawda? To się powoli zmienia, ale cały czas istnieje lęk, „że zostanę ukarana”. Szpitale są nawet tak zbudowane, żeby czuć się w ten sposób: często nie wiemy, jak się po nich poruszać, do kogo możemy się zwrócić. Nawet jeśli na co dzień kobieta nie ma problemu z asertywnością i mówieniem o swoich oczekiwaniach, tutaj ten niepokój o siebie i dziecko jest obecny. Nie chcemy przecież być w sytuacji konfliktowej podczas porodu. Boimy narazić się położnej lub lekarzowi, żeby nie potraktowali nas źle? Tak i dlatego sztuką jest mówić o swoich potrzebach w oczywisty i życzliwy sposób. Ale trzeba mówić! Na pewno pomaga w tym szkoła rodzenia , bo pozwala nam zorientować się w tym, co jest dla nas ważne i wybrać taki szpital, który będzie pasował do naszych oczekiwań. Położne i prowadzące szkoły rodzenia mówią też o prawach pacjenta i o tym, że mamy prawo o wszystko pytać. To jest nasze prawo! Ta wiedza daje poczucie pewności siebie.   Czym są standardy opieki okołoporodowej? To specjalny dokument, który gwarantuje każdej ciężarnej w Polsce godną opiekę medyczną w szpitalu podczas ciąży, porodu fizjologicznego, połogu oraz opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Standardy określają prawa matki podczas...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj