Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zabawki dla rozpieszczonych dzieci?
Twitter/mrjaydeeem
Aktualności

Zabawki, które naśladują świat dorosłych. Czy na pewno chcesz kupować je dziecku?

Rodzice, chcąc sprawić dzieciom radość, często kupują zabawki bez zastanowienia. Na sklepowych półkach możemy znaleźć coraz więcej zabawek, które naśladują przedmioty ze świata dorosłych. Czy zestaw sushi i drewniana deska serów są dziecku niezbędne?

Kolorowa plastikowa kuchenka odchodzi do lamusa! Zabawki dla dzieci coraz bardziej przypominają akcesoria, którymi posługują się rodzice... Czy warto kupować je dziecku?

Zabawki dla dzieci czy dla dorosłych?

Dzieci uwielbiają się bawić! Nic dziwnego, że świat zabawek to ogromny biznes. Producenci prześcigają się w wymyślaniu oryginalnych zabawek, które trafią w bardzo różne gusta maluchów. W sklepach możemy dostać drewniane zabawki przypominające te sprzed kilkudziesięciu lat, nowoczesne, interaktywne gadżety, pobudzające kreatywność klocki czy przypominające świat dorosłych kuchenki albo zestawy do makijażu. Nowa zabawka, choć wymarzona, nie zawsze spełnia oczekiwania dziecka. Często po 15 minutach zabawy nowym samochodzikiem, świecącą lalką albo elektronicznymi cymbałkami, dziecko rzuca zabawkę w kąt i wraca do ukochanego misia...

Wybór jest ogromny! Na sklepowych półkach możemy znaleźć coraz więcej zabawek, które do złudzenia przypominają produkty ze świata dorosłych (zdecydowanie nie wszystkich...). Oto kilka z nich:


Zestaw do robienia sushi.


Pesto w tubce i pasta czosnkowa.


Zestaw do robienia ravioli.


Drewniana deska serów.


Drewniany kozi ser. 

Nie każdy dorosły jada sushi i kozi ser – dlaczego powinno bawić się nimi dziecko? Dla przeciwników tego typu zabawek, ekspres do kawy czy drewniana deska serów nie rozwijają dziecięcej kreatywności. Wręcz przeciwnie, przygotowują dziecko do życia w świecie konsumpcji i pogoni za pieniędzmi. Nazywane są "wyrafinowanymi zabawkami klasy średniej". Ich zwolennicy nie widzą w nich nic groźnego – jeśli dziecko chce bawić się w dorosłego, rodzic powinien mu na to pozwolić. 

Co myślicie o takich zabawkach? To tylko zabawki czy wolałybyście, żeby wasze dzieci bawiły się w inny sposób?

Czytaj także: Po co dzieciom zabawki

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

zabawka
Zakupy
Zabawki przyszłości
W XXI wieku elektroniczne gadżety otaczają nas ze wszystkich stron, stanowiąc nieodłączny element codziennego życia.

Nic więc dziwnego, że także dzieci nie wyobrażają sobie świata bez interaktywnych gadżetów i zabawek. Interaktywne zabawki to urządzenia nie tylko współpracujące z dzieckiem i służące rozrywce, lecz także praktyczne pomoce edukacyjne. Nic więc dziwnego, że zabawki na baterie stają się coraz popularniejsze. Przyjemne z pożytecznym Idealna zabawka nowoczesnego malucha powinna być interaktywna tj. powinna poruszać się, wydawać dźwięki, reagować na dotyk. Takie inteligentne funkcje posiadają głównie zabawki zasilane bateriami. Interaktywne zabawki na baterie dla dzieci przede wszystkim mają za zadanie rozwijać zmysły, pobudzać i stymulować dziecko do rozwoju. Im więcej różnorodnych bodźców, tym bogatsze są zdobywane doświadczenia. Dodatkowo, zabawki na baterie rozwijają nowe, nieosiągalne wcześniej możliwości w zabawie. Pozwalają napełnić zabawkę dźwiękiem, wprawić ją w ruch, wyposażyć w inteligentne funkcje niczym robota, a to z kolei jest doskonałą okazją do rozwijania różnego rodzaju zdolności malucha, pobudzania jego kreatywności oraz chęci poznawania świata. Nauka poprzez taką zabawę jest o wiele ciekawsza i zapewnia dzieciom wiele radości. Ubezpieczenie od płaczu Warto zwrócić uwagę, że większość zabawek interaktywnych zużywa dużo energii. Oznacza to, że w przypadku zabawek zasilanych na baterie źródło zasilania szybko się wyczerpuje i musimy często je wymieniać. Dlatego warto wybierając baterie do zabawek tego typu wybrać baterie rekomendowane do urządzeń energochłonnych czy typu hi-tech. Na przykład, nowością na rynku są baterie  Energizer Maximum z technologią PowerBoost, które działają aż do 70% dłużej*, dzięki czemu rzadziej będziesz wymieniał/a baterie, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze i będziesz chronić środowisko. Natomiast, jeśli lubisz trzymać baterie na zapas, tak na wszelki wypadek, wypróbuj...

Gry i zabawy
Zabawki militarne - rady dla taty
Twoje dziecko błaga o karabin, najlepiej taki, który wygląda jak prawdziwy? Celuje do ciebie nawet z patyka albo palca? Uwielbia zabawy w wojnę albo strzelaninę? Sprawdź, co robić.

Zdalnie sterowany czołg, karabin maszynowy z celownikiem, zestaw z kamizelką kuloodporną i hełmem, miecz strzelający dyskami... To nie jest wykaz wyposażenia oddziału komandosów, lecz niewielka część oferty zabawek militarnych dla dzieci. Chcesz czy nie, twoja pociecha zetknie się z nimi, choćby w  sklepie albo u kolegi. Co wtedy? Zdania na temat zabawek i zabaw militarnych są podzielone, także wśród psychologów.  Przeciwnicy mówią im twardo NIE. Przekonują, że plastikowe pistolety i inne śmiercionośne sprzęty rozbudzają w dzieciach agresję. Za taką opinią idą niekiedy konkretne rozwiązania: po strzelaninie na norweskiej wyspie Utoya kilka sieci sklepów z zabawkami w tym kraju wycofało ze sprzedaży pistolety-zabawki. Zwolennicy nie widzą w plastikowej broni i zabawach w strzelanie nic złego. Wspominają jak sami bawili się w czterech pancernych, policjantów i złodziei, szeryfów. Podkreślają, że jakoś nie wyrośli na bandytów. Co w takim razie robić? Zapytaliśmy o zdanie Beatę Płażewską, psycholożkę dziecięcą . Oto jej rady:   Nie demonizuj zabawek militarnych... Jak świat światem chłopcy, zwłaszcza ci bardziej ekspansywni i nastawieni na rywalizację, lubili zabawki i zabawy związane z bronią. Jeśli nie mieli pod ręką stosownego rekwizytu, strzelali z patyka albo z palca. To po prostu etap rozwoju.     ... ani ich nie lekceważ Czym innym jest podwórkowa strzelanina między berkiem a budowaniem szałasu, a czym innym fiksowanie się na zabawach bronią: skupianie się wyłącznie na nich, gromadzenie całego arsenału. Strzelanie z palca czy pistoletu z klocków to nie to samo, co koncentracja na zabawach doskonałymi replikami prawdziwej broni.     Nie proponuj zabawek militarnych I bez twojej inicjatywy dziecko pewnie zainteresuje się zabawkami militarnymi. Ale czy to właśnie ty musisz być...

Dzieci i zabawki
Panthermedia
Gry i zabawy
Jak bawią się dwulatki i trzylatki? Wybierz dla nich najlepsze zabawki!
Na jakie zabawki czekają dzieci? Na takie, którymi można się bawić, zapominając o całym świecie, i które wspomina się po latach. Gdy już dowiesz się, jak bawią się dwulatki trzylatki, wybór będzie zdecydowanie łatwiejszy.

Dzieci się bawią, spędzając tak niemal cały swój czas, bo... to przyjemne. Ale czy wiesz, co tak naprawdę robi dziecko absolutnie pochłonięte zabawą, zaangażowane w nią całym sobą? Wykonuje wielką pracę, używając wszystkich swoich zmysłów - przekonuje nasz ekspert, prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, pedagog z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Czego uczy się dziecko podczas zabawy? Układając klocki, staje się małym konstruktorem, rysując lub grając na instrumentach, jest artystą. Zabawa przedmiotami, które jeżdżą, pozwala dziecku lepiej orientować się w przestrzeni, a bawiąc się lalą lub misiem, odkrywa, jak funkcjonuje świat dorosłych. Właśnie w ten sposób już od urodzenia zdobywa umiejętności, które są mu niezbędne w całym życiu. – Jest wiele dowodów na to, że w trakcie zabawy dziecko intensywnie się uczy. Co więcej, uczy się tego, co na danym etapie rozwoju jest mu najbardziej potrzebne – mówi prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska. Zobacz też: Co powinien umieć dwulatek - test Jakich zabawek potrzebuje dziecko? Oczywiste jest to, że do zabawy potrzeba dziecku przedmiotów, czyli... zabawek. Bawiąc się, dziecko uczy się skupiać na nich uwagę, rozwija umiejętność panowania nad światem rzeczy. Nie jest jednak wszystko jedno, jakie one są. Zabawki powinny być dobrane do wieku dziecka – zbyt skomplikowaną zabawką dziecko się nie zainteresuje, podobnie jak zbyt prostą. Z dopasowaniem do wieku związane jest też bezpieczeństwo. Rocznemu dziecku, które ma niezwykle sprawne paluszki, nie możesz dać zabawki łatwej do samodzielnego rozkręcenia na groźne po połknięciu elementy. Dla niemowlaka zaś nie nadaje się pluszak, z którego wychodzi futerko lub odpadają mu oczka. Zabawki powinny być też na tyle nieskomplikowane, by pobudzać wyobraźnię. – Najważniejsze jest to, co dziecko może zrobić z zabawką, do czego jej użyć, a...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz