książki dla dzieci, audiobook dla dzieci, Savoir - vivre dla dzieci
fot. materiały prasowe

Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci - recenzja audiobooka dla dzieci

Dlaczego nie wypada iść do teatru w sukience z plamami po soku? Czy czytanie cudzych listów jest kulturalne? Na te i ponad sto innych pytań odpowiada Grzegorz Kasdepke, autor zbioru opowiadań o Bubie i Kubie.
książki dla dzieci, audiobook dla dzieci, Savoir - vivre dla dzieci
fot. materiały prasowe
Kuba i Buba nieustannie się sprzeczają, czasami nawet się biją. Gdy w ich pokoju jest cisza, rodzice są przerażeni. To może oznaczać tylko zbliżającą się katastrofę. Jakbym widziała moje wnuczki, z których podobnie jak pani Joanna, babcia Kuby i Buby, jestem bardzo dumna. Szczerze mówiąc, trochę jej zazdroszczę, że kupiła swoim urwisom poradnik dobrego wychowania. Ona na to wpadła, ja uskuteczniam tylko gadulstwo.

Wracam jednak do bliźniaków. Poradnik Grzegorza Kasdepke zrobił na nich ogromne wrażenie. Czytają go nieustannie, a wiedzę na temat savoir vivre’u wcielają w czyn. Nie zawsze zgodnie z zasadami, ale liczą się przecież chęci.

I właśnie o tych chęciach, i o przygodach Kuby i Buby związanych z bon tonem jest ta książeczka, której powinny wysłuchać aniołki z różkami. Żeby więcej nie popełniać gaf. Jak choćby tej na lekcji języka polskiego.

- Kuba, przypomnij, co było na dzisiaj zadane… - powiedziała pani od polskiego, wchodząc do klasy.
- Mieliśmy napisać list do przyjaciela – odpowiedział Kuba.
- No to czytaj… - pani od polskiego rozsiadła się wygodnie na swoim miejscu.
Kuba spojrzał na nią z oburzeniem.
- Chyba pani żartuje? – wycedził.
- Słucham, słucham?! – zdumiała się pani od polskiego.
- Nie mam zamiaru czytać pani moich listów! – powiedział Kuba. – Pani jest źle wychowana!

Kapitalna „słuchanka” składająca się z ponad stu króciutkich opowiadań. Grzegorz Kasdepke, jak to zwykle u niego bywa, wie, jak dotrzeć do małego człowieka. Nawet wtedy, gdy przemyca ważne i pozornie nudne treści. Nie moralizuje, nie przemawia z pozycji ważnego autora, nie zanudza. Uczy przy okazji. Posłuchajcie. Połączcie przyjemne z pożytecznym. Po wakacjach będziecie już wiedzieć, co to znaczy wychodzić po angielsku, i dlaczego nie wypada pokazywać palcem. Taką wiedzą można zaimponować. Daję słowo.

"Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci"
Autor: Grzegorz Kasdepke
Wydawnictwo: Audio Liber (Płyta CD)
Audiobook dla dzieci 7+

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy.

Redakcja poleca: Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Wszystko można robić lepiej lub gorzej. Z chwilą, gdy stajemy się rodzicami, warto jednak podciągnąć się w sztuce głośnego czytania. Po co? Po to, aby dzieci chciały nas słuchać i w przyszłości same chętnie sięgały po książki.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy