dziadkowie z wnukami
fot. Fotolia

10 próśb do babci i dziadka

Chcesz, by twoi rodzice jak najdłużej cieszyli się świetną formą i zdrowiem? Podpowiedz im, jak mogą zadbać o siebie mimo (czasem uciążliwych) oznak upływającego czasu.
dziadkowie z wnukami
fot. Fotolia
Wraz z upływem lat zdrowie i samopoczucie nie muszą się pogarszać. Odpowiednie podejście może wręcz sprawić, że mimo upływu lat twoi rodzice a dziadkowie twoich dzieci będą wciąż czuć się młodzi i sprawni. Oto dziesięć zasad, które pomogą zachować pogodę ducha i siły witalne wszystkim osobom w wieku 50+.
 

1. Słuchaj własnego ciała

 
Już w starożytności Platon powiadał, że zdrowie jest najpierwszym dobrem, uroda drugim, a bogactwo trzecim. Bardzo ważne jest, by nauczyć się odczytywać sygnały, jakie daje nam  organizm. Na pewno dobrze będzie zrobić profilaktyczne  badanie krwi, ciśnienia, poziomu cukru. Jeśli twoja mama czy tata mają choćby najmniejsze wątpliwości co do stanu swego zdrowia, koniecznie powinni skonsultować je z lekarzem.
 
Redakcja poleca: Jak zrobić wazon z puszki i sznurka
Czasem najprostsze rzeczy są najbardziej efektowne. Dlatego zamiast wyrzucać starą puszkę po kukurydzy czy ananasie przerób ją na gustowny wazon lun osłonkę na doniczkę Obejrzyj film i przekonaj się, że jest to dziecinnie proste.

2. Postaw na ruch

Aktywność fizyczna poprawia nie tylko warunki fizyczne, ale również wytwarza endorfiny czyli tzw. hormony szczęścia odpowiedzialne ze dobre samopoczucie. Seniorzy także powinni wykorzystywać więc każdą okazję do tego by się trochę rozruszać – spacer z psem, wycieczka z wnukiem czy systematycznie uprawiany nordic walking to świetne propozycje na dobry początek.
 


3. Dbaj o dietę

Sformułowanie „zdrowa dieta” dla osób w różnym wieku oznacza coś innego. Po 50. roku życia organizm dużo wolniej trawi, dlatego też seniorzy powinni przede wszystkim unikać dań ciężkostrawnych. Nie poleca się także smażenia jako metody przygotowania dań. Zdecydowanie lepsze będzie gotowanie (szczególnie na parze), duszenie bez obsmażania lub pieczenie w folii. W jadłospisie powinno też  znaleźć się wiele produktów mlecznych, pełnoziarnistych  produktów zbożowych, owoców i warzyw.
 

4. Pamiętaj o piciu wody

Kochana babciu, kochany dziadku - pamiętaj o regularnym uzupełnianiu płynów. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wraz z wiekiem spada odczucie pragnienia. Jeśli dodatkowo masz problem w postaci nadciśnienia tętniczego, wybieraj wodę o niskiej zawartości sodu, np. naturalną wodę źródlaną Złoty Potok, Żywiec itp.
 

5. Kontroluj wzrok

Zaćma i   jaskra   są   chorobami,   których   objawy   występują w późnych latach życia. W zaawansowanych przypadkach choroby te uniemożliwiają samodzielne poruszanie się lub utrudniają w znacznym stopniu wykonywanie codziennych czynności. Pamiętaj zatem, by przypomnieć rodzicom, aby przynajmniej dwa razy w ciągu roku odwiedzali okulistę. Choroba wykryta we wczesnym stadium to dużo większa szansa na wyleczenie lub chociaż zatrzymanie jej rozwoju.
 

6. Zadbaj o sprawność intelektualną

Zdolność szybkiego i długotrwałego zapamiętywania można ćwiczyć. Sudoku, rozwiązywanie krzyżówek, gry zręcznościowe oraz słuchanie muzyki to sposoby na stymulację myślenia, a przy okazji świetna rozrywka.
 

7. Nie porzucaj seksu...

Seks sprawia, że czujemy się młodsi, sprawniejsi. W każdym wieku! A świeży umysł, pogoda ducha i świadomość atrakcyjnego wyglądu wystarczą, by do końca swych lat pozostać pełnym fantazji kochankiem czy kochanką.
 

8. ...porzuć za to nałogi

Jeżeli, kochana babciu czy dziadku, posiadacie jakieś nałogi (np. papierosy lub alkohol), to powinniście je bezwzględnie porzucić. Uzależnienia bowiem najbardziej odbijają się na naszym zdrowiu właśnie w podeszłym wieku. Rzucenie nałogu będzie trudne, ponieważ w starszym wieku ciężej przeżywamy chwilowy brak dostępu do różnych używek. Warto jednak to zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkich chorób.
 

9. Celebruj spotkania z przyjaciółmi i rodziną

Spędzanie czasu wśród ludzi jest bardzo istotne. Niestety często bywa tak, że z wiekiem ludzie zaczynają czuć się samotni i niepotrzebni. Nie wpływa to dobrze na zdrowie i samopoczucie. Jeśli widzisz, że mama i tato nudzą się, że nie wystarcza im kontakt z wami i wnukami, to warto im podpowiedzieć, by  znaleźli instytucje (np. Centra Aktywności Seniora), które ich zachęcą do częstszych wyjść z domu, pozwalając na nowo odkryć radość życia. Jedną z takich instytucji jest Uniwersytet Trzeciego Wieku. Pomoc dzieciom w domu dziecka, zbiórka żywności dla zwierząt ze schroniska, a może program wolontariacki w domu kultury? Opcji jest wiele, najważniejsze to wyjść z inicjatywą.
 

10. Pielęgnuj hobby i pasje

Bardzo ważne, żebyśmy – w każdym wieku – zapełniali swój czas różnymi zajęciami, które naprawdę lubimy. Przypomnij mamie, że jej pasje porzucone w przeszłości ze względu na nadmiar obowiązków, mogą teraz na nowo rozbłysnąć pełnym blaskiem. Emerytura to również etap, gdy w końcu można poświęcić czas na rzeczy, na które kiedyś nie mogliśmy sobie pozwolić. Tata zawsze chciał nauczyć się grać w brydża?  Dlaczego nie teraz? 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy