Basia i Franek: Am, am i plum, plum
fot. mat. prasowe

"Basia i Franek: Am, am i plum, plum" – czytaj z dzieckiem opowiadanie z serii o Basi

„Franek był głodny. Zjadł na śniadanie kaszkę i banana, a potem Basia dała mu kawałek swojego kabanosa, ale i tak wciąż chciało mu się jeść” – czytaj opowiadanie „Basia, Franek i tata” Zofii Staneckiej. Serię o Basi wydaje wyd. Egmont.
Basia i Franek: Am, am i plum, plum
fot. mat. prasowe
Franek był głodny. Zjadł na śniadanie kaszkę i banana, a potem Basia dała mu kawałek swojego kabanosa, ale i tak wciąż chciało mu się jeść. Poraczkował więc do Mamy, która tego dnia pracowała w sypialni.
– Nanek am, am – oznajmił.
– Tak, Franku – odpowiedziała Mama nieuważnie, bo właśnie pisała list do wydawcy.
– Nanek am? – upewnił się Franek.
– Tak, tak, synku.
Uspokojony Franek poraczkował do kuchni. Najpierw sprawdził, czy lodówka jest otwarta. Niestety, była zamknięta. Przeniósł się więc w pobliże spiżarni. Po drodze wyjadł suchy plasterek kiełbasy, który utknął między lodówką a szafką, i dwie czekoladowe kulki wyjęte ze szpar w podłodze. Tak pokrzepiony stanął chwiejnie przy framudze i przyjacielsko poklepał rączką drzwi do spiżarni. Wiele razy widział, jak Mama uderzała w nie lekko, gdy chciała, żeby się uchyliły.
Jemu też się udało za trzecim klepnięciem.
Skrzyp... – zaskrzypiały zawiasy i Franek aż usiadł na pieluszce z wrażenia na widok zastawionych torebkami i słoiczkami półek.
– Am, am... – wyszeptał w ekstazie i wsunął się do pełnego skarbów wnętrza. Chwilę stał niepewnie, trzymając się jednej z półek, a potem sięgnął po najbliższą torebkę.
Puff! – spadła i zawartość rozsypała się po podłodze. Franek usiadł, pochylił się i polizał biały proszek. Cukier puder. Fantastycznie! Zlizał prawie cały, a potem sięgnął po jedną z puszek. Było w niej słodkie kakao. I jeszcze po słój z makaronem. Twarde muszelki wyglądały po wysypaniu jak małe łódeczki na kakaowym morzu.
– Plum, plum – wymruczał Franek, bardzo zadowolony.
Właśnie wtedy do spiżarni zajrzała Basia.
– Co ty tu robisz?! – zawołała groźnie na widok siedzącego w brązowym proszku brata.
– Am, am – poinformował Franek i polizał oblepiony kakao palec. Basia zawahała się i obejrzała, czy ktoś nie nadchodzi.
A potem ukucnęła i spróbowała rozsypanego kakao. Było pyszne.
– Plum, plum! – powiedział Franek i pokazał siostrze makaronową łódeczkę. Basia rozpromieniła się. Chwilę potem zaczęła budowę portu z puszek pod jedną z półek i wyspy z torebek pod drugą. Rozsypała też trochę rodzynek i suszonych moreli.
– To będą rybki – oświadczyła.
– Plum, plum – potwierdził Franek. I dodał:
– Am, am! – gdy wpakował sobie do buzi dwie rodzynkowe rybki.
Mama skończyła pracę pół godziny później. W tym czasie w spiżarni powstała warow?nia z suchego spaghetti i zamek z wafli. Franek siedział na środku i podjadał fragmenty zamku, bardzo brudny i bardzo szczęśliwy.
– Co wy tu robicie?! – zawołała Mama, prawie tak samo jak niedawno Basia.
– Plum, plum! – odpowiedział Franek. Mama jednak nie przyłączyła się do zabawy.
Pomogła Basi sprzątnąć warownie i zamki, a potem sięgnęła po narzędzia...
Gdy dwa dni później Franek poklepał drzwi do spiżarni, szepcząc: „Am, am!”, ani drgnęły.
– Ne am, am? – zmartwił się Franek.
– Nie plum, plum – doprecyzowała Mama. – Za to am, am chętnie ci zrobię – dodała. Posadziła Franka przy stole i postawiła przed nim świeży rogalik i kakao w kubku. Franek patrzył na nie ze zmarszczonym czołem. Potem jednak uśmiechnął się, bo coś przyszło mu do głowy. Urwał rożek rogalika i wrzucił do kubka.
– Plum, plum! – zawołał. I zaklaskał z radości.

©Egmont Polska
www.basia.com.pl


Więcej przygód Basi znajdziesz w nowej książce „Basia i wyprawa do lasu”:
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy