jazda na rowerze
fot. AdobeStock

Bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy rowerem

Ostatnio wiele osób, zamiast podróży samochodem, wybiera tańszy i bardziej ekologiczny środek lokomocji, jakim jest rower. Rodzice, zamiast przewozić dziecko w foteliku samochodowym, montują fotelik z tyłu roweru i tak zawożą swoje pociechy do przedszkola czy szkoły. Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę, przewożąc dziecko rowerem.
jazda na rowerze
fot. AdobeStock

Jak prawidłowo przewozić dziecko rowerem?

Rodzice często zastanawiają się, czy przewożenie dziecka na rowerze jest w ogóle bezpieczne. Tymczasem strach nie powinien nas paraliżować i powstrzymywać przed działaniem. Kluczem do bezpiecznej jazdy jest  odpowiednie wyposażenie roweru oraz akcesoria, takie jak fotelik czy kask. Należy również pamiętać, że podróżowanie rowerem z dzieckiem może wiązać się z częstymi postojami. Maluchom trudno jest usiedzieć długo w foteliku, dlatego niezbędne jest zaplanowanie po drodze ciekawych atrakcji. Przygodę z rowerem możemy zacząć, gdy dziecko ukończy 9 miesiąc życia, wówczas można przewozić malucha w foteliku rowerowym (max. do 22 kg wagi dziecka).

Foteliki można zamontować do prawie każdego roweru, z wyjątkiem rowerów wyposażonych w tylny amortyzator. Decathlon oferuje szeroki wybór fotelików.  Najwygodniejsze dla dziecka i rodzica są foteliki mocowane na tył roweru do ramy. Bardzo dobrym wyborem jest fotelik Smiley Hamax,  ze względu na dwupunktowe rozpinane pasy, dzięki którym dziecku nie trzeba zdejmować kasku, żeby wyjąć je z fotelika. Inną wersją fotelika jest wersja z odchylanym oparciem dla maluchów. Gdy szkrab zaśnie w czasie podróży, można odchylić fotelik o 22 stopnie. Są też foteliki mocowane z przodu roweru, ale takie rozwiązanie utrudnia sterowanie kierownicą. Poza tym w takich fotelikach można przewozić dziecko, którego waga nie przekracza 15 kg. W trosce o komfort i bezpieczeństwo dziecka, warto wybrać fotelik mocowany do bagażnika - tego rodzaju fotelik przeznaczony jest głównie do jazdy rowerem po mieście. Jeżeli rodzice obawiają się, że w trakcie jazdy rowerem nie widzą swojego dziecka, rozwiązaniem może być lusterko mocowane na kierownicę
    
Przewożąc dziecko rowerem, należy pamiętać, aby dziecko miało na głowie kask chroniący przed ewentualnymi urazami (kask baby). Jadąc z dzieckiem powinno się również samemu nosić kask, aby czuć się bezpiecznie i dawać dobry przykład dziecku. Nie zapominajmy, że zanim kupimy kask, dziecko powinno go przymierzyć. Warto zmierzyć obwód głowy dziecka, aby mieć pogląd, jakiej kategorii obwodowej kasku trzeba szukać. Gdy dziecko będzie chciało już samodzielnie jeździć rowerem, oprócz roweru i kasku, powinno mieć także odpowiednio dobrane do wieku i wzrostu ochraniacze. Decathlon oferuje swoim najmłodszym pasażerom kaski i ochraniacze w wersji kolorystycznej zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.
 

Samodzielna jazda rowerem

W zależności od umiejętności dziecka, rower można wyposażyć w kółka boczne lub drążek do nauki równowagi. Kij dostępny w wersji z podwójną rączką gwarantuje bardzo szybką naukę jazdy bez kółek – jest to również wygodne dla rodziców. Z kolei pojedynczy kij można zamontować razem z kółkami bocznymi. W ofercie Decathlon dostępny jest hol (trailgator). Gdy dziecko zmęczy się podczas dłuższej wyprawy, można złączyć dwa rowery i „zholować” dziecko do domu.
     
„Jestem ojcem dwójki wspaniałych dzieci. Jak każdy rodzic zwracam szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas nauki jazdy rowerem. Podczas wypraw dziecko można wyposażyć w odblaski i dobre oświetlenie. Dostępne w naszej ofercie opaski i kamizelki z pewnością zadbają o bezpieczeństwo malucha. Kaski rowerowe są w jaskrawych kolorach, aby być widocznym i aby rodzic szybko zlokalizował swoją pociechę. Mamy też różnego rodzaju trąbki i  dzwonki do sygnalizowania swojej obecności na drodze.” – mówi ekspert Decathlon.

Chcesz poznać więcej produktów? Zajrzyj na: Decathlon.pl

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy