czy wada wzroku może być wskazaniem do cesarskiego cięcia
fot. Fotolia

Wada wzroku - powód do cesarskiego cięcia?

Jeszcze do niedawna każda wada wzroku, którą miała kobieta w ciąży, mogła być wskazaniem do zakończenia porodu cesarskim cięciem. Od pewnego czasu obowiązują jednak inne zalecenia.
Małgorzata Wódz
czy wada wzroku może być wskazaniem do cesarskiego cięcia
fot. Fotolia
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonywanie cesarskich cięć tylko w przypadku zmian zwyrodnieniowych siatkówki. Wskazania do cesarskiego cięcia więc uległy zmianie. Wady wspomniane powyżej niosą spore ryzyko, że w trakcie porodu mogłoby dojść do jej odklejenia, co może grozić nawet utratą wzroku. Zgodnie obowiązującymi zaleceniami przyszłe mamy, które noszą okulary jedynie z powodu krótkowzroczności, mogą rodzić naturalnie.

Warto jednak pamiętać, że słabsze widzenie, czyli krótkowzroczność, często wiąże się z nieprawidłowościami w budowie oka. Z tego względu każda kobieta w ciąży, która ma problemy ze wzrokiem powinna pozostawać pod opieką okulisty. I to do niego należy decyzja, w jaki sposób kobieta urodzi. Okulista musi wziąć pod uwagę, czy wysiłek związany z porodem nie zaszkodzi wzrokowi swojej pacjentki. Powinnaś otrzymać od niego na piśmie zalecenia dotyczące porodu, które musi respektować lekarz położnik przyjmujący narodziny dziecka. Jeśli masz niewielką krótkowzroczność, poproś okulistę o zaświadczenie, że twoja wada wzroku nie jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego.

Ciąża może nasilić istniejące problemy ze wzrokiem.
Zobacz, kiedy niezwłocznie powinnaś skontaktować się z lekarzem:

  • obraz staje się zamazany, przyciemniony
  • widzisz punkty lub plamy
  • widzenie podwójne utrzymuje się przez ponad, dwie trzy godziny
  • widzisz migotliwe plamki po zmianie pozycji, np. z siedzącej na stojącą.
 

Czytaj też: Czy soczewki kontaktowe w ciąży to dobry pomysł?

Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy