ciało w ciąży
Przebieg ciąży

Nasze ciała są absolutnie doskonałe – tak się poświęcają! film

Niesamowite, jak nasze ciała zmieniają się, gdy jesteśmy w ciąży. Nie możemy wyjść z podziwu dla doskonałości tego zjawiska.

Zaglądamy do wnętrza brzucha przyszłej mamy, by obserwować zmiany, jakie zachodzą w jej organizmie przez kolejne tygodnie ciąży. Poświęcenie narządów przyszłej mamy, które dostosowują się, by zrobić miejsce dla rozwijającego się dziecka, jest zachwycające. 

Zobacz niesamowite zmiany, które w nas zachodzą od chwili poczęcia aż do momentu, gdy narządy są ściśnięte, żołądek podsunięty ku górze, pęcherz jest uciskany, a serce pracuje ciężej.

Wystarczą 2 miesiące od porodu, by wszystkie narządy wróciły do swoich normalnych rozmiarów na swoje dawne miejsca. Czy proces ten nie jest to doskonały?!

Zobacz też:

Atrakcyjność kobiety w ciąży – film

soczewki kontaktowe w ciąży, szkła kontaktowe w ciąży, wada wzroku w ciąży, okulary w ciąży, podrażnione oczy
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy soczewki kontaktowe w ciąży to dobry pomysł?
Do tej pory nikt nie widział, że masz problemy ze wzrokiem, ponieważ zawsze nosiłaś soczewki kontaktowe. W ciąży także możesz ich używać. Czasem jednak okazuje się to niemożliwe albo mniej wygodne. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić.

Ciąża to taki szczególny czas, że na kłopoty z oczami  mogą skarżyć się nawet osoby, które do tej pory chwaliły się tzw. sokolim wzrokiem. Przyszłe mamy zauważają, że widzą gorzej, narzekają na częstsze podrażnienie oczu, za słabe okulary, niewygodne soczewki . Wszystkiemu winne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie każdej ciężarnej bez wyjątku. Jeśli masz wadę wzroku, nosisz szkła kontaktowe , pewnie zastanawiasz się, czy może jednak przeprosić się z okularami. Sprawdź, w jakich sytuacjach jest to konieczne oraz jak poradzić sobie z dolegliwościami, które mogą męczyć wzrok podczas ciąży.   Dlaczego ulubione soczewki stały się niewygodne? Organizm przyszłej mamy ma tendencję do zatrzymywania wody, a to może sprawić, że zmienia się kształt gałki ocznej. W konsekwencji – idealnie dopasowana soczewka nagle zaczyna być niewygodna i uwiera jak ziarenko piasku, które utkwiło pod powieką. Efektem tego może być silne pieczenie, łzawienie oczu, a nawet bóle głowy.  Jak sobie radzić: Gdy noszenie soczewek staje się dokuczliwe, nie pozostaje nic innego, jak zastąpić je okularami. Warto jednak również wybrać się do okulisty, aby potwierdził przyczynę dolegliwości. I uprzedzić go o tym, że jesteś w ciąży, jeśli jeszcze nie jest widoczna.   Co może sprawiać, że oczy częściej są podrażnione?   Nic nie wysycha szybciej od łez – ta piękna łacińska sentencja jest bardzo aktualna w ciąży. W tym wypadku nie chodzi jednak o łzy spowodowane płaczem, które szybko zasychają na policzkach, ale o ich brak. Jeśli łez jest za mało, oczy są narażone na wysuszenie. Na taką dolegliwość, która nosi fachową nazywę zespół suchego oka , często skarżą się przyszłe mamy. Jest ona spowodowana działaniem jednego z ważnych ciążowych hormonów - prolaktyny , która odpowiada za przygotowanie piersi do...

ciąża, kolejna ciąża, dziecko, drugie dziecko
fotolia
Starania o dziecko
Wiemy, jaki jest najlepszy odstęp między kolejnymi ciążami!
Czy wiesz, że decydując się na kolejną ciążę zbyt szybko, możesz zaszkodzić nie tylko swojemu zdrowiu, ale i dziecka?

Ile powinien wynosić odstęp między ciążami? Z badań przeprowadzonych przez amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention) wynika, że u 30 proc. kobiet odstęp pomiędzy jedną a kolejną ciążą jest zbyt krótki. Eksperci twierdzą, że czas, jaki kobiety powinny odczekać, zanim zdecydują się na kolejną ciąże to co najmniej18 miesięcy (i nie więcej niż 60 miesięcy). Gdy odstęp między ciążami jest krótszy , zwiększa się ryzyko odklejenia łożyska, poronienia, urodzenia wcześniaka, dziecka z niską masą urodzeniową, wystąpienia anemii i poporodowej depresji . W przypadku wczesnego zajścia w ciążę po cesarskim cięciu wzrasta ilość możliwych komplikacji. Ciało matki ma zbyt mało czasu, by w pełni się zregenerować. Jakim wysiłkiem dla ciała kobiety jest ciąża? W trackie ciąży ciało kobiety zmienia się: Krążenie krwi wzrasta o ok. 50 proc. Zwiększa się o ok. 40% (a w czasie porodu, jest jeszcze większa) pojemność minutowa serca (czyli objętość krwi, jaką przepompowuje jedna z komór serca w ciągu minuty). Pojemność oddechowa i minutowa płuc jest ok. 40% większa. Sprawdź , czy jesteś gotowa na drugie dziecko? - test   Nasila się krzywizna lędźwiowo-krzyżowa (lordoza) oraz przygięcie głowy, wzrasta napięcie mięśni  i więzadeł w środkowym oraz dolnym odcinku kręgosłupa. Macica z narządu o kształcie małej gruszki o masie 70 g  zmienia się w swój rozmiar i wagę do ok.  około 1000 g (o  pojemności średnio 5 litrów). Zmiany hormonalne u kobiet w ciąży wpływają na błony oddechowe (powodują nadmierne wydzielanie oraz zwiększoną podatność śluzówki na uraz, przekrwienie śluzówki, obrzęk). Zmniejsza się wydolność dolnego zwieracza przełyku, co sprzyja wystąpieniu zgagi. Objętość nerek zwiększa się o ponad 30%, a ich wymiar...

fitness w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Fitness w ciąży: czy można ćwiczyć?
Fitness w ciąży, o ile ciąża przebiega prawidłowo i lekarz wyrazi zgodę, jest wręcz wskazany. Ćwiczenia fizyczne mogą łagodzić niektóre ciążowe dolegliwości, przygotować kobietę do porodu i macierzyństwa. Dlatego naprawdę warto je wykonywać.

Niektóre kobiety rezygnują z fitnessu w ciąży, bo boją się, że ćwiczenia fizyczne mogłyby zaszkodzić dziecku. Niepotrzebnie. Ćwiczenia w ciąży mają wiele zalet, służą przyszłej mamie i dziecku, przygotowują do porodu. Wystarczy tylko przestrzegać pewnych zasad, aby ruch przynosił korzyści i nie stanowił żadnego zagrożenia dla płodu. Przekona cię o tym nasza ekspertka i trenerka fitness – Andżelika Skoneczna. Spis treści: Zalety fitnessu w ciąży Czy można ćwiczyć w ciąży Ćwiczenia w ciąży – 1 trymestr Jakie ćwiczenia w ciąży są zakazane Ćwiczenia w ciąży – przygotowanie do porodu Jak ciąża wpływa na ciało Zalety fitnessu w ciąży Ruch, niezależnie od tego czy kobieta jest w ciąży, poprawia samopoczucie. Ćwiczenia mają ogromny wpływ na psychikę. Kobieta nabiera pewności siebie i zmniejsza się jej lęk przed porodem. Ciężarne, które uczestniczyły w moich zajęciach, często rezygnowały ze znieczulenia podczas porodu . Ruch uodparnia psychicznie i przygotowuje do tego trudnego momentu. Wysiłek fizyczny usprawnia układ oddechowy , co jest szczególnie pomocne podczas porodu. Sprawia, że lepiej tolerujemy wysiłek w czasie ciąży. Zwiększa się także przepływ krwi w macicy i łożysku, dzięki czemu dziecko jest lepiej dotlenione. Natomiast zmniejsza się ryzyko występowania takich dolegliwości jak żylaki, zaparcia, obrzęki, skurcze łydek oraz powstawanie rozstępów. Kobiety aktywne fizycznie szybciej dochodzą do siebie po porodzie oraz szybciej wracają do swojej sylwetki i wagi sprzed ciąży. Dzieje się tak między innymi dlatego, że dzięki aktywności ruchowej kobiety nie przybierają tak mocno na wadze. Zarówno kobieta, jak i dziecko są zdrowsze i sprawniejsze. Fitness w ciąży pozwala: łagodzić bóle pleców, ograniczać huśtawkę nastrojów, redukować obrzęki i mdłości,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj