Opryszczka – jak szybko się jej pozbyć [SKUTECZNE SPOSOBY]
Opryszczka pojawia się niespodziewanie i w najmniej dogodnym momencie. Spróbuj szybko się jej pozbyć, ale działać trzeba natychmiast. Wtedy jest szansa, by powstrzymać pojawienie się pęcherzyków.
Kiedy tylko czujesz mrowienie, swędzenie lub kłucie na wardze (osoby miewające opryszczkę dobrze znają to uczucie) albo dostrzeżesz podejrzane zgrubienie, to znak, że wirus właśnie się uaktywnił. Choć pęcherzyk na ustach jest jeszcze niewidoczny, trzeba działać od razu. Tylko dzięki temu masz szanse szybko pozbyć się opryszczki.
Jak szybko pozbyć się opryszczki?
Żeby powstrzymać wirusa i usunąć opryszczkę, najważniejsze jest, by działać natychmiast, jeszcze zanim pojawią się pęcherzyki. Najlepsze efekty dają sposoby farmakologiczne, czyli preparaty z apteki:
tabletki przeciwwirusowe z acyklowirem – dostępne bez recepty. Lek uszkadza DNA wirusa, co blokuje jego namnażanie się. Zdarza się, że przyjęcie w odpowiednim momencie już jednej tabletki leku sprawi, że kolejne fazy choroby zostaną zatrzymane, czyli nie dojdzie do powstania na wardze pęcherzyków, a potem strupków. Oczywiście, nie wystarczy jedna tabletka, leczenie opryszczki trzeba przeprowadzić do końca – trwa ok. 5 dni.
maść z acyklowirem – także dostępna bez recepty. Jest mniej skuteczna niż tabletki. Smaruje się nią zmienione chorobowa miejsca, czyli pęcherzyki i strupki.
Jeśli opryszczka przydarza ci się kilka razy w roku, w domowej apteczce na stałe powinnaś mieć leki z acyklowirem: tabletki i maść.
Domowe sposoby na opryszczkę
Raczej nie powstrzymają rozwoju wirusa, ale złagodzą dolegliwości związane z opryszczką i przyspieszą proces gojenia. Przydadzą się też, jeśli przegapisz pierwsze objawy opryszczki i pęcherzyki pojawią się, mimo że przyjęłaś lek z acyklowirem – wtedy wspomogą leczenie farmakologiczne. Lepiej zrezygnuj z leczenia opryszczki miętową pastą do zębów – ten sposób jedynie schładza bolące miejsce, przynosząc ulgę, ale nie ma żadnego działania leczniczego.
melisa – ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Są...