ciąża, kot, zagrożenia w ciąży, toksoplazmoza, toksoplazmoza w ciąży
PantherMedia
Zdrowie w ciąży

Kot w domu

Jeśli myśli się poważnie o dziecku, nie powinno się mieć żadnych kontaków z kotami – twierdzą niektórzy radykalni lekarze. Jednak to nie jest cała prawda.

Jeśli myśli się poważnie o dziecku, nie powinno się mieć żadnych kontaktów z kotami – twierdzą niektórzy radykalni lekarze. Jednak to nie jest cała prawda.

Owszem, koty są niebezpieczne. Przenoszą toksoplazmozę, chorobę bardzo groźną dla rozwijającego się w Tobie dziecka.
Jednak, jeśli masz kota od lat, to i tak na pewno zostałaś już tą chorobą zarażona i zdążyłaś się uodpornić. Teraz musisz tylko przestrzegać zasad higieny. Może kuwetę będzie odtąd sprzątał Twój partner?
Powinnaś też zbadać swoją odporność na toksoplazmozę. Dobrze jest również sprawdzić, czy Twój kot nie przechodzi właśnie aktywnej fazy choroby. Gdyby tak było, lepiej oddaj go w dobre ręce na czas 9 miesięcy.
Fatalnym pomysłem jest przygarnięcie kociaka w czasie ciąży. A niestety, czasem przyjaciele uszczęśliwiają w ten sposób przyszłą mamę. W dobrej wierze zresztą, chcąc umilić jej czas oczekiwania. Stanowczo broń się przed takimi pomysłami!

6 chorób groźnych dla ciężarnej i dziecka w łonie matki

ciąża, mama, leżeć, kobieta, brzuch
Zdrowie w ciąży
Toksoplazmozą w ciąży możesz zarazić się nie tylko od kota!
Mówisz toksoplazmoza, myślisz kot. Tymczasem tą chorobą możesz zarazić się, nawet jeśli nigdy nie byłaś właścicielką puszystego Mruczka. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci się przed nią chronić w ciąży.

Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą. Wywołuje ją pierwotniak Toxoplasma gondi, który występuje w kocich odchodach, ale nie tylko.   Jak chronić się przed toksoplazmozą? 1. Jedz tylko dobrze ugotowane lub upieczone mięso – zarazki toksoplazmozy mogą znajdować się w surowym mięsie (z niego przyrządza się np. tatara). Giną już po 10 minutach gotowania w temperaturze 60 stopni C. Największe ryzyko niesie zjedzenie surowej wieprzowiny , mniejsze – baraniny i wołowiny. Bez obaw możesz jeść drób (sprawdź też: Co jest dozwolone, a co nie w ciąży?)   2. Unikaj mięsa grillowanego, wędzonego, wędlin (np. salami) – zjedzenie go niesie ryzyko zachorowania na toksoplazmozę w ciąży . Trudno mieć pewność, w jakiej temperaturze były poddawane podczas przygotowania. Dopisz je do listy produktów zakazanych w ciąży , która powinna obowiązywać wszystkie przyszłe mamy.   3. Owoce i warzywa umyj przed zjedzeniem – ziemia, z którą miały kontakt lub w niej rosły mogła być zanieczyszczona zarazkami toksoplazmozy.   4. Myj dokładnie noże i naczynia, których używałaś, przyrządzając surowe mięso .   5. Chroń ręce rękawiczkami, gdy pracujesz w ogrodzie, koty lubią zagrzebywać odchody na grządkach. Nawet jeśli nie masz kota, może zrobić to zwierzę z sąsiedztwa.    6. Pij tylko przegotowane mleko – surowe też niesie ryzyko zarażenia .   7. Unikaj zabawy z dziećmi w piaskownicy , która nie jest zamykana, często bywa ona toaletą dla bezpańskich kotów.   8. Jeśli masz kota, staraj się, by jego kuwetę czyścił ktoś inny. Zarazki toksoplazmozy znajdują się w kocich odchodach . Jeśli musisz zrobić to sama, zakładaj gumowe rękawiczki. Kuwetę należy czyścić często, a przy wymianie żwirku sparzyć ją wrzątkiem i myć płynem dezynfekującym.   9. Nie...

ciężarna u lekarza
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Jak leczy się toksoplazmozę w ciąży?
Toksoplazmoza to pasożytnicza choroba odzwierzęca. Jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci, ale możliwa do wyleczenia. Sprawdź, jak leczy się tę chorobę przenoszoną m.in. przez koty.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: center; line-height: 26.0px; font: 24.0px Roboto; color: #323333} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 27.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Arial} li.li4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 27.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444} span.s1 {font: 12.0px Helvetica} ul.ul1 {list-style-type: none} Leczenie toksoplazmozy polega na antybiotykoterapii, czyli podawaniu leków przeciw pasożytom. Jeśli osobą zarażoną jest kobieta w ciąży, obejmuje również płód, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia poprzez łożysko i wywołanie u niego toksoplazmozy wrodzonej . Co to jest toksoplazmoza? Toksoplazmoza to zakaźna choroba pasożytnicza, która jest przenoszona przez zwierzęta. Jest szczególnie groźna dla ciężarnych. Zagraża zdrowiu i życiu matki oraz nienarodzonego dziecka, które może się zarazić poprzez łożysko . Toksoplazmozę w ciąży można rozpoznać, przeprowadzając badania z krwi. Należy powtarzać je co 3 miesiące (choć jeśli wynik wykaże chorobę odzwierzęcą , leczenie należy rozpocząć jak najszybciej i częściej przeprowadzać badania kontrolne). Badania na toksoplazmozę – normy oraz interpretacja wyników IgG (–); IgM (–) - infekcji nie ma i nie było, w czasie ciąży badania kontrolne należy robić co 3 miesiące ​IgG (+); IgM (–) -  przebyte w przeszłości zakażenie (wyjątek – bardzo wysokie stężenie IgG, należy sprawdzić awidność* przeciwciał, być może do  zakażenia doszło przed poczęciem ) IgG (–); IgM (+) - świeża infekcja, konieczna pilna wizyta u lekarza oraz jak najszybsze leczenie IgG (+); IgM (+) - niedawne zakażenie, zazwyczaj wymaga...

badania na toksoplazmozę
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Toksoplazmoza: objawy i wyniki badań
Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza, która jest szczególnie groźna dla ciężarnych. Tę chorobę często przenoszą koty. Jeśli więc posiadasz czworonoga, sprawdź, jakie objawy powinny wzbudzić twoją czujność.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444} li.li3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 27.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444} ul.ul1 {list-style-type: none} Toksoplazmoza, to choroba odzwierzęca, którą najczęściej przenoszą koty. Jest chorobą pasożytniczą, szczególnie groźną dla ciężarnych , ponieważ pasożyty, które zarażają organizm, są niebezpieczne nie tylko dla kobiety, ale również dla dziecka w brzuchu – choroba może się przenieść na płód, co może mieć nawet śmiertelny skutek. Nie każdy, kto choruje na toksoplazmozę ma widoczne objawy, które świadczą o obecności pasożyta. Jest jednak kilka oznak, które mogą świadczyć o chorobie i konieczności leczenia. Jeśli zaobserwowałaś je u siebie (i dodatkowo jesteś w ciąży), powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ toksoplazmoza w czasie ciąży jest szczególnie groźna - nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, ale także zdrowia i życia dziecka. Toksoplazmoza: rodzaje Objawy toksoplazmozy możemy podzielić na dwie grupy. Jest to związane z rodzajem choroby pasożytniczej , jej charakterystyką i pochodzeniem. Toksoplazmozę dzielimy na nabytą i wrodzoną i każda z nich ma nieco inne objawy: Toksoplazmoza nabyta - jeśli układ immunologiczny działa prawidłowo, choroba może nie dawać zewnętrznych oznak (dopiero w wynikach testów, które zleca się ciężarnym). Jeśli jednak pojawią się objawy, są nimi: powiększone węzły chłonne, gorączka, bóle stawowe, stany zapalne narządów, które choroba zaatakowała: serce, płuca, wątroba. Toksoplazmoza objawia się również zapaleniem mózgu i zapaleniem opon mózgowych . Toksoplazmoza wrodzona - głównie objawia się u dzieci, które zostały zarażone w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj