mleko kozie dla dziecka, mleko dla dziecka, karmienie dziecka
fot. Panthermedia

Mleko kozie dla dziecka?

Czy to prawda, że mleko kozie jest bardziej wartościowe niż krowie? Kiedy można podać dziecku kozie mleko?
mleko kozie dla dziecka, mleko dla dziecka, karmienie dziecka
fot. Panthermedia
Podobno mleko kozie jest bardziej wartościowe dla dziecka niż mleko krowie. Dziecku w jakim wieku można podać mleko kozie i czy naprawdę jest takie zdrowe? Wątpliwości ma bardzo wielu rodziców, a trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Mamy z okolic Ruszowa

Na pytanie o kozie mleko dla dziecka odpowiada dr inż. Anna Harton, dietetyk:

Mleko kozie, podobnie jak mleko krowie, dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Skład obu rodzajów mleka jest do siebie zbliżony.

Jednak mleko kozie zawiera nieco więcej składników mineralnych, np. wapnia, fosforu, cynku, miedzi czy potasu. Jest też trochę bardziej zasobne w witaminy A, D i niektóre witaminy z grupy B (np. B2) oraz w taurynę (aminokwas niezbędny dla rozwoju dziecka). Skład białek występujących w mleku kozim i krowim jest także podobny.

Dlatego, w przypadku stwierdzonej u dziecka alergii na białko mleka krowiego nie zaleca się podawania mleka koziego jako jego zamiennika – może ono wywoływać takie same reakcje alergiczne.

Zdrowemu dziecku mleko kozie (tak jak mleko krowie) można zacząć podawać (w niewielkich ilościach) po ukończeniu pierwszego roku życia.

Czytaj też: Dlaczego warto pić kozie mleko?

Wypróbuj przepisy dla dzieci:
Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy