dzień babci i dziadka
fot. AdobeStock

Dzień Babci i Dziadka 2020 – kiedy wypada, jak obchodzić?

Dzień Babci i Dziadka przypada w styczniu. To dwa osobne święta, które często obchodzone są jednego dnia. Opisujemy związane z nim tradycje – życzenia, wierszyki, prezenty, laurki.
Małgorzata Wódz
dzień babci i dziadka
fot. AdobeStock
Choć według kalendarza Dzień Babci i Dzień Dziadka to dwa osobne święta, przypadające kolejno 21 i 22 stycznia, babcie i dziadkowie najczęściej świętują razem. W przedszkolach, szkołach i wielu domach obchody Dnia Babci i Dziadka są organizowane w tym samym terminie, zwykle 21 stycznia, wtedy kiedy wypada kalendarzowy Dzień Babci.

Dzień Babci i Dziadka – razem czy osobno?

Dwa osobne dni w kalendarzu poświęcone babciom i dziadkom to spadek po poprzednich pokoleniach, które zaczęły świętować najpierw Dzień Babci. Pojawił się on w latach sześćdziesiątych XX wieku. O Dniu Dziadka pomyślano trochę później – w latach siedemdziesiątych. Istnieje przypuszczenie, że nie chcieliśmy być gorsi niż inne kraje, które czciły i babcie, i dziadków, i to w dodatku często jednego dnia.

Ustanowienie wspólnego Dnia Babci i Dziadka postulował nawet papież Jan Paweł II. Chciał, by przypadał on 26 lipca, w dniu imienin Anny i Joachima – dziadków Jezusa. Gdyby jednak święto przyjęło się w tym wakacyjnym terminie, nie byłoby tych wszystkich wzruszających przedstawień w przedszkolach w wykonaniu maluchów.
Redakcja poleca: Dzień Babci i Dziadka - kiedy? Obejrzyj krótki film
Czy pamiętasz kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka? Zobacz wideo

Dzień Babci i Dziadka – jak to robią na świecie?

W Wielkiej Brytanii, Turcji, Włoszech, USA i Kanadzie Dzień Babci i Dziadka wypada jednego dnia. W USA – National Grandarents Day, czyli Narodowy Dzień Dziadków, jest nawet świętem o charakterze państwowym – ma swój hymn i kwiatowy symbol w postaci niezapominajki. Co ciekawe – niezapominajki przypisane są do Dnia Babci i Dziadka również we Włoszech. Włosi czczą swoich dziadków w dniu, gdy w kościele katolickim świętowany jest Dzień Aniołów Stróżów. To również wymowny symbol szczególnej troski, jaką dziadkowie roztaczają nad wnukami.

Laurki, wierszyki, prezenty

Polski Dzień Babci i Dziadka nie doczekał się jeszcze swojego hymnu, tak jak amerykańskie święto, ale przecież nic nie wzruszy nestorów rodziny bardziej niż własnoręcznie przygotowana przez wnuka lub wnuczkę laurka dla babci i dziadka, wyrecytowany (nawet z potknięciami) wierszyk z życzeniami czy zaśpiewana jakakolwiek piosenka.

Babcie i dziadkowie mający wnuki w przedszkolu lub w młodszych klasach szkoły podstawowej, na pewno otrzymają zaproszenia na Dzień Babci i Dziadka i obejrzą wzruszające przedstawienia w wykonaniu wnucząt.

Miłym dopełnieniem uroczystości w przedszkolu lub w domu stanie się specjalne upieczone na to święto ciasto lub tort (podajemy przepisy na ciasto na Dzień Babci i Dziadka) oraz drobne okolicznościowe upominki na Dzień Babci i Dziadka.

Dobrym rozwiązaniem dla rodziny, której kłopot sprawia bieganie z życzeniami od jednej babci do drugiej, będzie zaproszenie dziadków z obu stron na wspólny uroczysty obiad. Jego świetnym uzupełnieniem będą domowe występy, np. teatrzyk przygotowany specjalnie na tę okazję przez dzieci.
 

Prezent dla babci i dziadka nie musi być drogi. Ma być wyrazem uczuć dziecka i lekcją, że przyjemność można też czerpać z obdarowywania innych.

Dzień Babci, Dzień Dziadka – skąd te daty w kalendarzu?

Do powstania polskiego Dnia Babci przyczyniła się słynna aktorka, Mieczysława Ćwiklińska, obchodząca urodziny właśnie 21 stycznia. Gdy w 1964 roku kończyła 85 lat, otrzymała tort z napisem „Dla babci”. Nie od wnucząt jednak, ale od redakcji Expressu Poznańskiego i to w przerwie granego przez nią spektaklu – artystka wcielała się wówczas w rolę babci w sztuce „Drzewa umierają, stojąc”. Pomysł świętowania Dnia Babci 21 stycznia rozpropagowała zachwycona tym wydarzeniem ówczesna prasa. O uczczeniu dziadka przypomniano sobie kilka lat później. Telewizja Polska poszukiwała nawet najlepszej daty dla tego święta. Wybrano 30 maja, rocznicę urodzin słynnego piosenkarza Mieczysława Fogga. Ostatecznie jednak w 1981 roku święto pojawiło się w kalendarzu tuż po Dniu Babci.

Babcia i dziadek – bardzo ważne postacie

O tym, że babcia i dziadek odgrywają niezwykłą rolę w życiu wnucząt, nikogo nie trzeba przekonywać. Rodzice rodziców tworzą z wnukami szczególny rodzaj więzi. Jej charakter świetnie oddaje stare powiedzenie, zgodnie z którym rodzice są od wychowywania, a dziadkowie są od rozpieszczania. Oczywiście najlepiej dla wszystkich stron, gdy i wychowanie, i rozpieszczanie odbywa się w rodzinnej harmonii, której przyświeca dobro dzieci (piszemy o tym w tekście Mama i babcia – jak ułożyć wzajemne relacje?). Warto pamiętać, że dzisiejsza babcia i dziadek nie przypominają już wiekowych, nieaktywnych zawodowo osób. O tym, kim są, przeczytacie w tekście Współcześni dziadkowe.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy