dzień babci i dziadka
fot. AdobeStock

Dzień Babci i Dziadka 2022 –​ kiedy obchodzimy, jaka jest historia tych świąt?

Dzień Babci i Dziadka przypada w styczniu. To dwa osobne święta, które często obchodzi się tego samego dnia. Opisujemy historię Dnia Babci i Dziadka oraz związane z nim tradycje w Polsce i na świecie.
Małgorzata Wódz
dzień babci i dziadka
fot. AdobeStock
Dzień Babci i Dziadka to połączone obchody dwóch świąt – Dnia Babci, przypadającego 21 stycznia i Dnia Dziadka, który wypada 22 stycznia. Babcie i dziadkowie najczęściej świętują razem, bo tak jest po prostu wygodnie. W przedszkolach, szkołach i wielu domach uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka odbywają się w tym samym terminie. 

Spis treści:

Dzień Babci i Dziadka – data

Dzień Dziadków wypada zwykle w terminie Dnia Babci lub Dnia Dziadka, czyli 21 lub 22 stycznia. Przedszkola, szkoły, a także wiele rodzin czci nestorów rodzin zazwyczaj 21 stycznia, czyli w Dniu Babci, który wypada w kalendarzu przed Dniem Dziadka. Tego dnia przedszkolaki i uczniowie zapraszają dziadków na specjalne występy, recytują dla nich wierszyki, składają życzenia i wręczają własnoręcznie wykonane laurki. 

Dzień Babci i Dziadka na świecie

Wspólne obchody Dnia Babci i Dziadka mają też swoją tradycję na świecie – w USA obchodzi się National Grandparents Day (Narodowe Święto Dziadków), podobnie jest w Kanadzie, Turcji, Włoszech i Wielkiej Brytanii. 

W USA – National Grandparents Day, czyli Narodowy Dzień Dziadków, jest nawet świętem o charakterze państwowym – ma swój hymn i kwiatowy symbol w postaci niezapominajki. Niezapominajki przypisane są do Dnia Babci i Dziadka również we Włoszech. Włosi czczą swoich dziadków w dniu, gdy w kościele katolickim świętowany jest Dzień Aniołów Stróżów. To również wymowny symbol szczególnej troski, jaką dziadkowie roztaczają nad wnukami (poznaj inne ciekawostki dotyczące święta babć i dziadków).

Historia Dnia Babci i Dziadka

Ustanowienie wspólnego Dnia Babci i Dziadka postulował papież Jan Paweł II. Chciał, by święto przypadało 26 lipca, w dniu imienin Anny i Joachima – rodziców Matki Boskiej Maryi, a dziadków Jezusa. Gdyby jednak przyjęło się w wakacyjnym terminie, szkoły i przedszkola nie mogłyby organizować przedstawień i innych atrakcji w wykonaniu maluchów.

Od kiedy w Polsce obchodzimy Dzień Babci? 

Dzień Babci pojawił się w Polsce w latach sześćdziesiątych XX wieku. W 1966 „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci na pamiątkę tortu wręczonego rok wcześniej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej. Obchodziła wtedy 85. urodziny, a tort wręczono jej po spektaklu, w którym grała... babcię. 
Redakcja poleca: Dzień Babci i Dziadka - kiedy? Obejrzyj krótki film
Czy pamiętasz kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka? Zobacz wideo

Kto wymyślił Dzień Dziadka? 

O Dniu Dziadka pomyślano trochę później – w latach siedemdziesiątych XX wieku. Istnieje przypuszczenie, że nie chcieliśmy być gorsi od innych krajów, które czciły i babcie, i dziadków, i to w dodatku często jednego dnia.

Pomysły na Dzień Babci i Dziadka

Co można przygotować dla dziadków z okazji ich święta? Tradycyjne kartki z życzeniami, kwiaty, a może kreatywne prezenty? Skorzystaj z naszych pomysłów:

Dzień Babci i Dziadka – życzenia i wierszyki

Polski Dzień Babci i Dziadka nie doczekał się swojego hymnu, tak jak amerykańskie święto, ale przecież nic nie wzruszy nestorów rodziny bardziej niż własnoręcznie przygotowana przez wnuka lub wnuczkę laurka dla babci i dziadka, wyrecytowany (nawet z potknięciami) wierszyk z życzeniami czy zaśpiewana piosenka dla babci i dziadka.

Babcie i dziadkowie mający wnuki w przedszkolu lub w młodszych klasach szkoły podstawowej, na pewno otrzymają zaproszenia na Dzień Babci i Dziadka i obejrzą wzruszające przedstawienia w wykonaniu wnucząt.

Dzień Babci i Dziadka – prezenty

Miłym dopełnieniem uroczystości w przedszkolu lub w domu stanie się specjalne upieczone na to święto ciasto lub tort (podajemy przepisy na ciasto na Dzień Babci i Dziadka) oraz drobne okolicznościowe upominki na Dzień Babci i Dziadka.

Dobrym rozwiązaniem dla rodziny, której kłopot sprawia bieganie z życzeniami od jednej babci do drugiej, będzie zaproszenie dziadków z obu stron na wspólny uroczysty obiad. Świetnym pomysłem podczas spotkania będą domowe występy, np. teatrzyk przygotowany specjalnie na tę okazję przez dzieci. Idealnym uzupełnieniem tych miłych chwil będzie wręczenie prezentu wykonanego własnoręcznie przez dziecko!
 

Babcia i dziadek – bardzo ważne postacie

O tym, że babcia i dziadek odgrywają niezwykłą rolę w życiu wnucząt, nikogo nie trzeba przekonywać. Rodzice rodziców tworzą z wnukami szczególny rodzaj więzi. Jej charakter świetnie oddaje stare powiedzenie, zgodnie z którym rodzice są od wychowywania, a dziadkowie są od rozpieszczania. Oczywiście najlepiej dla wszystkich stron, gdy i wychowanie, i rozpieszczanie odbywa się w rodzinnej harmonii, której przyświeca dobro dzieci (piszemy o tym w tekście Mama i babcia – jak ułożyć wzajemne relacje?). Warto pamiętać, że dzisiejsza babcia i dziadek nie przypominają już wiekowych, nieaktywnych zawodowo osób. O tym, kim są, przeczytacie w tekście Współcześni dziadkowe.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy