dzień babci i dziadka
fot. AdobeStock

Dzień Babci i Dziadka 2021 –​ kiedy obchodzimy, jaka jest historia tych świąt?

Dzień Babci i Dziadka przypada w styczniu. To dwa osobne święta, które często obchodzone są jednego dnia –​ 21 stycznia. Opisujemy historię Dnia Babci i Dziadka oraz związane z nim tradycje w Polsce i na świecie.
Małgorzata Wódz
dzień babci i dziadka
fot. AdobeStock
Dzień Babci i Dzień Dziadka to dwa osobne święta, które jednak babcie i dziadkowie najczęściej świętują razem. W przedszkolach, szkołach i wielu domach obchody Dnia Babci i Dziadka są organizowane w tym samym terminie, zwykle 21 stycznia – wtedy kiedy wypada kalendarzowy Dzień Babci. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jaka historia wiąże się z obydwoma świętami.

Spis treści:
 1. Kiedy przypada Dzień Babci i Dziadka – data
 2. Historia Dnia Babci i Dziadka
  - Od kiedy w Polsce obchodzimy Dzień Babci?
  - Dzień Dziadka - historia
 3. Dzień Babci i Dziadka na świecie
 4. Pomysł na Dzień Babci i Dziadka
  - Życzenia i wierszyki
  - Prezenty na Dzień Babci i Dziadka
 5. Babcia i dziadek – bardzo ważne postacie

Dzień Babci i Dziadka – data

Dzień Babci i Dziadka zwykle świętowany jest 21 stycznia, czyli w dniu kiedy w Polsce obchodzony jest Dzień Babci. Ma to związek z bliskim sąsiedztwem w kalendarzu Dnia Dziadka, który przypada 22 stycznia. Z tego względu przedszkola, szkoły, a także wiele rodzin łączy oba święta, aby czcić nestorów rodzin w jednym terminie.

Historia Dnia Babci i Dziadka

Ustanowienie wspólnego Dnia Babci i Dziadka postulował nawet papież Jan Paweł II. Chciał, by święto przypadało 26 lipca, w dniu imienin Anny i Joachima – rodziców Matki Boskiej Maryi, a dziadków Jezusa. Gdyby jednak przyjęło się w wakacyjnym terminie, szkoły i przedszkola nie mogłyby organizować przedstawień i innych atrakcji w wykonaniu maluchów.
 
 • Od kiedy w Polsce obchodzimy Dzień Babci? Dzień Babci pojawił się w Polsce w latach sześćdziesiątych XX wieku. W 1966 „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci na pamiątkę tortu wręczonego rok wcześniej aktorce Mieczysławie Ćwiklińskiej. Obchodziła wtedy 85. urodziny, a tort wręczono jej po spektaklu, w którym grała... babcię. 
 • Kto wymyślił Dzień Dziadka? O Dniu Dziadka pomyślano trochę później – w latach siedemdziesiątych XX wieku. Istnieje przypuszczenie, że nie chcieliśmy być gorsi od innych krajów, które czciły i babcie, i dziadków, i to w dodatku często jednego dnia.
 

Dzień Babci i Dziadka na świecie

W Wielkiej Brytanii, Turcji, Włoszech, USA oraz w Kanadzie Dzień Babci i Dziadka wypada jednego dnia. W USA – National Grandparents Day, czyli Narodowy Dzień Dziadków, jest nawet świętem o charakterze państwowym – ma swój hymn i kwiatowy symbol w postaci niezapominajki. Co ciekawe – niezapominajki przypisane są do Dnia Babci i Dziadka również we Włoszech. Włosi czczą swoich dziadków w dniu, gdy w kościele katolickim świętowany jest Dzień Aniołów Stróżów. To również wymowny symbol szczególnej troski, jaką dziadkowie roztaczają nad wnukami. (poznaj inne ciekawostki dotyczące święta babć i dziadków).

Pomysł na Dzień Babci i Dziadka

Co można przygotować dla dziadków z okazji ich święta? Tradycyjne kartki z życzeniami, kwiaty, a może kreatywne prezenty? Skorzystaj z naszych pomysłów:

Dzień Babci i Dziadka - życzenia i wierszyki

Polski Dzień Babci i Dziadka nie doczekał się jeszcze swojego hymnu, tak jak amerykańskie święto, ale przecież nic nie wzruszy nestorów rodziny bardziej niż własnoręcznie przygotowana przez wnuka lub wnuczkę laurka dla babci i dziadka, wyrecytowany (nawet z potknięciami) wierszyk z życzeniami czy zaśpiewana piosenka dla babci i dziadka.

Babcie i dziadkowie mający wnuki w przedszkolu lub w młodszych klasach szkoły podstawowej, na pewno otrzymają zaproszenia na Dzień Babci i Dziadka i obejrzą wzruszające przedstawienia w wykonaniu wnucząt.
Redakcja poleca: Dzień Babci i Dziadka - kiedy? Obejrzyj krótki film
Czy pamiętasz kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka? Zobacz wideo

Dzień Babci i Dziadka - prezenty

Miłym dopełnieniem uroczystości w przedszkolu lub w domu stanie się specjalne upieczone na to święto ciasto lub tort (podajemy przepisy na ciasto na Dzień Babci i Dziadka) oraz drobne okolicznościowe upominki na Dzień Babci i Dziadka.

Dobrym rozwiązaniem dla rodziny, której kłopot sprawia bieganie z życzeniami od jednej babci do drugiej, będzie zaproszenie dziadków z obu stron na wspólny uroczysty obiad. Jego świetnym uzupełnieniem będą domowe występy, np. teatrzyk przygotowany specjalnie na tę okazję przez dzieci. Idealnym uzupełnieniem spotkania będzie wręczenie prezentu wykonanego własnoręcznie przez dziecko!
 

Babcia i dziadek – bardzo ważne postacie

O tym, że babcia i dziadek odgrywają niezwykłą rolę w życiu wnucząt, nikogo nie trzeba przekonywać. Rodzice rodziców tworzą z wnukami szczególny rodzaj więzi. Jej charakter świetnie oddaje stare powiedzenie, zgodnie z którym rodzice są od wychowywania, a dziadkowie są od rozpieszczania. Oczywiście najlepiej dla wszystkich stron, gdy i wychowanie, i rozpieszczanie odbywa się w rodzinnej harmonii, której przyświeca dobro dzieci (piszemy o tym w tekście Mama i babcia – jak ułożyć wzajemne relacje?). Warto pamiętać, że dzisiejsza babcia i dziadek nie przypominają już wiekowych, nieaktywnych zawodowo osób. O tym, kim są, przeczytacie w tekście Współcześni dziadkowe.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy