logopedia, ćwiczenia logopedyczne, gry logopedyczne, wady wymowy, rozwój mowy
fot. mimowa.pl

Dzyń, dzyń - zabawa logopedyczna

Poznaj prosty sposób na zabawę dla większej grupy dzieci. Świetnie sprawdzi się w przedszkolu lub na przyjęciu urodzinowym energicznego malucha. A przy okazji przemycimy szczyptę „przyprawy” logopedycznej.
logopedia, ćwiczenia logopedyczne, gry logopedyczne, wady wymowy, rozwój mowy
fot. mimowa.pl

Wystarczy zaopatrzyć się w dzwoneczek i dowolnego rodzaju opaski na oczy (chustki, szaliki itp.). No i niezbędna jest dość duża, bezpieczna dla dzieci przestrzeń – trawnik przed domem, placyk z dala od ruchu ulicznego, ewentualnie spory pokój. W miejscu zabawy nie powinny przeszkadzać smykom żadne przeszkody, przez które mogłyby się przewrócić, ostre krawędzie lub rzeczy kruche, łatwe do strącenia. Rzecz w tym, że wszystkie dzieciaki, oprócz jednego wybrańca, będą poruszać się po omacku z zasłoniętymi opaską oczami. Lepiej więc zabezpieczyć teren manewrów.

Widzący szczęśliwiec trzyma dzwoneczek i porusza się tak, by nie złapali go pozostali uczestnicy gry. Ten kto schwyta „dzwonkowego”, zamienia się z nim miejscami. To taka trochę zmodyfikowana zabawa w „Ciuciubabkę”.

Oprócz walorów rozrywkowych gra zapewnia też dzieciom porcję zdrowej aktywności fizycznej, a przede wszystkim pomaga im wyrobić sobie umiejętność słuchania. W końcu chodzi w niej o to, by rozpoznać, skąd dobiega dźwięk dzwonka. Słuch jest zaś niezbędny, by poprawnie rozwinęła się mowa (a w konsekwencji również czytanie i pisanie ze słuchu). Tylko w ten sposób język może właściwie pełnić swoją najważniejszą funkcję – komunikatywną.

Ciut teorii… W logopedii wyróżniamy trzy rodzaje słuchu:

  • Słuch fizyczny – zdolność słyszenia przez człowieka fal dźwiękowych o częstotliwości 16-20 000 Hz.
  • Słuch muzyczny – zdolność różnicowania i powtarzania podstawowych cech dźwięku: wysokości, barwy i głośności.
  • Słuch mowny – składa się nań słuch fonemowy i słuch fonetyczny.
    a. Słuch fonemowy (fonologiczny, fonematyczny) to umiejętność rozróżniania najmniejszych elementów składowych wyrazów, czyli fonemów (np. „b” od „p”).
    b. Słuch fonetyczny to zdolność odróżniania głosek oraz spostrzegania cech prozodycznych mowy (akcent, melodia, rytm).
Od stanu słuchu zależy powodzenie w usuwaniu wad wymowy, dlatego warto zacząć go trenować jak najwcześniej. Zwłaszcza że przy okazji, bawiąc się w „Dzwoneczek”, sprawimy naszym dzieciakom masę frajdy.

Do powyższych ćwiczeń możecie wykorzystać między innymi grę z serwisu MiMowa.pl -”Znajdź misia”.

ćwiczenia logopedyczne, zabawy logopedyczne
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy przedszkolaka? - film
Logopeda radzi, jak wspomagać rozwój mowy kilkulatka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy