Prof. Simon rekomenduje wakacje 2020 na działce albo w ogrodzie
fot. AdobeStock

Gdzie spędzić tegoroczne wakacje? „Ani zatłoczona plaża, ani Włochy!” – przestrzega lekarz

Przed nami sezon urlopowy i Polacy zastanawiają się, gdzie jechać na wakacje. Choć większość rezygnuje z wczasów za granicą i wybiera polskie kurorty, to też nie musi być bezpieczne. Lepiej unikać miejsc, gdzie mogą być tłumy turystów.
Milena Oszczepalińska
Prof. Simon rekomenduje wakacje 2020 na działce albo w ogrodzie
fot. AdobeStock
Prof. Krzysztof Simon, lekarz, specjalista chorób zakaźnych, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” powiedział, że tegoroczne wakacje Polacy powinni spędzić na prywatnych działkach albo w domach na wsi pod lasem, a nie na zagranicznych wyjazdach czy zatłoczonych plażach.

Wakacje 2020 najlepiej spędzić w odosobnionych miejscach

Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczne wakacje będą wyglądały zupełnie inaczej niż dotychczas. Eksperci przekonują, że lepiej jest spędzić je w Polsce, ale też nie w dowolnie wybranym miejscu. Warto zarezerwować wypoczynek w zacisznym pensjonacie albo w gospodarstwie agroturystycznym, ewentualnie wybrać się z rodziną na urlop kamperem, zamiast jechać np. nad morze i spędzać całe dnie na zatłoczonych plażach. Powinniśmy zachowywać dystans społeczny „dopóki nie opanujemy wirusa szczepionkami i lekarstwami” – przekonywał prof. Simon. Dodał też: „Ani zatłoczona plaża, ani Włochy! Siedźcie w domu, ogrodzie, jedźcie do jakiegoś domku pod lasem”.
Redakcja poleca: Wakacje bez zgubienia na plaży i siedzenia w komórce - jak to zrobić radzi Akademia 5.10.15. [WIDEO]
Wakacje to czas totalnego luzu, kiedy puszcza wiele sztywnych reguł. Co zrobić, aby w tej beztrosce nie zabrnąć za daleko? Zobacz filmową relację ze spotkania Akademii 5.10.15. na którym eksperci podpowiadają rodzicom jak bezpiecznie wypoczywać z dzieckiem na wakacjach.

Restrykcje sanitarne nadal są bardzo ważne

Profesor przypomniał, że obowiązek noszenia maseczek, dezynfekowania rąk i zachowywania dystansu nadal są bardzo ważne, bo dzięki nim zapobiegamy rozprzestrzenianiu się wirusa. Lekarz zwrócił uwagę na to, „jakim wygłupem merytorycznym okazała się całkowita rezygnacja z restrykcji na weselach”. Przez ich brak bardzo często pojawiają się w mediach informacje o tym, że kolejne osoby zostały zarażone koronawirusem, właśnie podczas takich przyjęć.

Wakacje nad morzem także nie są najbezpieczniejsze. O zarażenie się COVID-19 jest tam równie łatwo. Niestety zachowanie wielu Polaków wskazuje na to, że zapomnieli już o koronawirusie. W nadbałtyckich miejscowościach przebywają tłumy turystów, a o zachowaniu zasad bezpieczeństwa nie ma raczej mowy. 

Jak zapowiada minister zdrowia, na jesieni możemy spodziewać się kolejnej fali epidemii. Wrócą obowiązkowe maseczki, być może znowu dojdzie też do zamknięcia gospodarki, a przynajmniej jej części. Wakacje nie są zatem czasem luzowania pasa w zakresie bezpieczeństwa i restrykcji sanitarnych. Powinniśmy o tym pamiętać, wybierając miejsce na letni wypoczynek z rodziną. 

Źródło: rp.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy