GRY
 
 

Jak zapobiec nawracającym infekcjom intymnym?

Zdrowie intymne jest podstawą dla naszego dobrego samopoczucia i radości z „bycia kobietą”. Przeczytaj, jak zadbać o swoje zdrowie intymne na każdym etapie swojej kobiecości.

19134466.jpg

Radość z bycia kobietą

Zdrowie intymne jest podstawą do cieszenia się udanym życiem seksualnym, a także do dobrego samopoczucia kobiety. Nawracające infekcje układu moczowo-płciowego są uciążliwe i przykre, odbierają radość z życia intymnego, są powodem oziębłości między partnerami, niezrozumienia, nierzadko są przez nas uważane (niepotrzebnie!) za temat wstydliwy i tabu, często też powodują zamknięcie się kobiety na intymny związek z partnerem.
Współczesna nauka na szczęście pozwala na skuteczne sposoby radzenia sobie z nawracającymi infekcjami kobiecymi. Wiemy, że za naturalną barierę obronną pochwy chroniącą przed atakiem bakterii, grzybów i wirusów są odpowiedzialne dobroczynne bakterie Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego). Wzmacniają one lub odbudowują właściwą mikroflorę pochwy oraz jej kwaśne pH, chroniąc przed nawrotami infekcji układu moczowo-płciowego.
Profilaktyczne przyjmowanie doustnego probiotyku ginekologicznego jest szczególnie wskazane w czasie antybiotykoterapii, w okresach osłabienia odporności (przesilenie wiosenne i jesienne, wakacyjne korzystanie z pływalni itp.), polecane jest dla kobiet z cukrzycą, a także w poszczególnych fazach życia kobiety (aktywności seksualnej i związanym z nią stosowaniem doustnej formy antykoncepcji, w czasie ciąży i połogu, wreszcie – w okresie menopauzy).

Przeczytaj: Wydzielina z pochwy – czy to coś groźnego?
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny używać płynów do higieny intymnej?
Czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy sprzyja pojawieniu się infekcji intymnych? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski.

Antykoncepcja

Doustne środki antykoncepcyjne opierają swoje działanie na odpowiednio dobranych i przyjmowanych dawkach hormonów. Są bardzo skuteczne i chętnie stosowane przez nowoczesne kobiety (już niemal 1/3 Polek stosuje tę właśnie metodę zabezpieczenia przed ciążą). Jednak ich działanie powoduje szereg zmian w śluzówce pochwy (inny skład hormonalny, odczyn pH, ilość glikogenu, zagęszczenie śluzu), co może stać się przyczynkiem (i w wielu przypadkach tak jest) infekcji pochwy. Jeśli więc stosujesz doustną antykoncepcję hormonalną (czyli przyjmujesz tzw. pigułkę antykoncepcyjną) i obawiasz się infekcji układu moczowo-płciowego, zastosuj profilaktycznie doustny probiotyk ginekologiczny.
Przyjmowanie doustnego probiotyku ginekologicznego zaleca się szczególnie tym kobietom, które tabletkę antykoncepcyjną stosują długotrwale oraz paniom cierpiącym na nawroty infekcji intymnych. Taka forma ochrony naszego organizmu w postaci probiotyku ginekologicznego może wydawać się błaha i nie warta zachodu, jednak te z nas, które doświadczyły już w swoim życiu infekcji pochwy, wiedzą jak jest ona przykra i uciążliwa. Rzutuje ona szczególnie na relacje intymne –nie mamy ochoty nawet przytulić się do partnera!).  Jedyne, o czym myślimy, to: „co zrobić, aby jak najprędzej pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości.?!”
W sytuacjach, gdy „dopada” nas infekcja pochwy, przypominamy sobie złotą maksymę: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Wówczas warto zapytać samą siebie, co zrobiłam (i co mogę zrobić) dla siebie i profilaktyki swojego zdrowia intymnego?

Polecamy: Prawdy i mity o antykoncepcji

Doładuj
Przeładuj