kobieta, mama, sok, picie, szklanka, ciąża, brzuszek

Alkohol w ciąży - każda ilość szkodzi dziecku!

Co dziesiąta kobieta w ciąży pije alkohol. Rocznie w Polsce z tego powodu przychodzi na świat ok. 900 dzieci z alkoholowym zespołem płodowym (FAS - Fetal Alcohol Syndrome), który odbiera im szansę na dobry rozwój. Tu przeczytasz, dlaczego FAS jest tak groźny dla dziecka.
Katarzyna Imiołek
kobieta, mama, sok, picie, szklanka, ciąża, brzuszek
Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu. To absolutnie błędna opinia! Nawet małe piwo czy lampka wina wypita w ciąży przez mamę może mieć wpływ na stan zdrowia jej dziecka i pozostawić w nim ślad do końca życia. Ślad w postaci alkoholowego zespołu płodowego (w skrócie FAS). Oto, jakie konsekwencje niesie ze sobą picie alkoholu w ciąży.

Maleńkie dzieci z FAS...

...mają od początku utrudniony prawidłowy rozwój, wyraźne są u nich objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, m.in.
  1.     nadwrażliwość na bodźce,
  2.     zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśniowe,
  3.     problemy z jedzeniem,
  4.     deficyt uwagi i pamięci,
  5.     zaburzenia równowagi.

Opiekunowie muszą nie tylko nauczyć się, jak te maluchy rehabilitować, jaką u nich stosować dietę, ale też jak zachowywać się w zwykłych, codziennych sytuacjach: jak mówić do takiego dziecka, jak je przytulać.
Redakcja poleca: Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film
Niedawno w USA kelner odmówił podania wina kobiecie w ciąży. Nie ma bezpiecznej dawki: nawet lampka wina i szklanka piwa może zaszkodzić dziecku. Ale co robić, gdy widzimy, że kobieta w ciąży sięga po alkohol - mówi Jolanta Terlikowska z PARPA.

W późniejszym wieku osoby z syndromem FAS...

...mają dodatkowo trudności z osiągnięciem pełnej niezależności. FAS wyraża się u nich zazwyczaj:
  1.     znacznym obniżeniem ilorazu inteligencji (IQ),
  2.     zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się (to dlatego dzieci z alkoholowym zespołem płodowym mają kłopoty w szkole).
  3.     w dorosłym życiu zaś problemami w utrzymaniu stałej pracy i wytrwaniu w zdrowym związku.


Są matki, które piły alkohol w ciąży sporadycznie, a ich dzieci i tak wykazują cechy tego syndromu, dlatego pamiętaj – każda ilość wypitego alkoholu jest już szkodliwa dla maleństwa rozwijającego się w twoim ciele.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl jest szansa, że ta sytuacja ulegnie poprawie. Powstaje bowiem program profilaktyczny, służący przeciwdziałaniu uzależniania się od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Współfinansowany jest przez Szwajcarów, w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Za główny cel kampanii uznano ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez kobiety w wieku prokreacyjnym. W ramach programu przez najbliższe 5 lat organizowane będą szkolenia dla personelu medycznego oraz nauczycieli, programy edukacyjne dla szkół oraz zakładów pracy, a także elektroniczna platforma edukacyjna i kampania społeczna. Przewiduje się, że działaniami zostanie objętych ok. 5 mln osób.

Zobacz też: Alkomat online
Oceń artykuł

Ocena 6 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy