Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika
fot. Mattel

Żegnaj pielucho! Jak wybrać najlepszy nocnik?

Nauka korzystania z nocnika to ogromne wyzwanie nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Podpowiadamy, jaki nocnik wybrać, aby twoje dziecko szybko zapomniało o pieluszce i nauczyło się korzystać z toalety.
Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika
fot. Mattel

Jak porzucić pieluszkę?

Nauka nocnikowania to często długi i wieloetapowy proces, który wymaga cierpliwości. Każdy maluch rozwija się indywidualnie i nie ma idealnej strategii prowadzącej sukcesu. Dobra wiadomość jest taka, że prędzej czy później każde dziecko ostatecznie żegna się z pieluszką. Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Etap 1: Gotowość.
Obserwuj zachowanie malucha. Gdy twoje dziecko zaczyna się orientować, że wzywa go natura, np. budzi się z drzemki z suchą pieluchą, siusia o stałych porach lub chowa się za firanką podczas robienia kupki – wtedy warto zacząć naukę korzystania z nocnika.

Etap 2: Oswajanie.
Początkowo twoje dziecko może traktować nocnik jak nową zabawkę. W takiej sytuacji nie ma sensu zmuszać malucha do korzystania z nocnika. Najważniejsze, aby polubił on nowy przedmiot i oswoił się z nim. Gdy już to nastąpi, można rozpocząć trening czystości.

Etap 3: Trening.
Zaproponuj dziecku skorzystanie z nocnika po każdej pobudce. Początkowo maluch może mieć problemy ze skupieniem uwagi, ale nie zniechęcajcie się. Każdy dzień przybliża was do celu! Możesz również pozwolić dziecku chodzić po domu w ubranku, bez pieluchy. Za którymś razem maluch powie ci, że chce na nocniczek.

Jaki nocnik wybrać?

Jeżeli stoisz przed wyborem nocnika dla dziecka, wybierz taki model, który stanowi połączenie nauki z zabawą. My polecamy nocniczek „Ucz się ze szczeniaczkiem” Fisher-Price, który zachęca dziecko do nauki poprzez wesołe piosenki i wypowiedzi. Ten uroczy nocniczek sprawi, że Twoje dziecko z radością zapomni o pieluszkach. Jego kształt przypomina prawdziwą toaletę, a radosna muzyka i dźwięki nagradzają każdy sukces twojego maluszka. Gdy dziecko „spuści” za sobą wodę, usłyszy radosne wypowiedzi i realistyczny dźwięk spuszczanej wody! Zaletą nocnika jest to, że rośnie razem z dzieckiem – posiada zdejmowaną nakładkę, która pasuje na większość prawdziwych toalet. Ponadto uchwyty na zdejmowanej nakładce dają dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Zabawa, która rozwija

Gdy dziecko samo siada, a następnie wstaje z nocniczka, ćwiczy równowagę i koordynację ruchową. Ponadto nocniczek „Ucz się ze szczeniaczkiem” Fisher-Price rozwija ciekawość twojego maluszka. Realistyczne dźwięki oraz radosne piosenki i wypowiedzi motywują malucha i zachęcają go do korzystania z nocniczka. Bezpieczeństwo i zadowolenie: Niskie siedzisko i wysokie tylne oparcie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i stabilności podczas nauki korzystania z nocniczka.

Więcej: Fisher-Price®
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy