mama, niemowlę, nosić, tulić

Jak nosić noworodka – wyjaśnia ekspert

Unosząc, tuląc, kołysząc albo układając do snu nowo narodzone dziecko, pamiętaj o kilku zasadach. Dla bezpieczeństwa i dla wygody.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
mama, niemowlę, nosić, tulić

Traktujesz noworodka jak cenną figurkę z porcelany, miemal boisz się go dotknąć. Ale dziecko również może z obawą reagować na twoje poczynania. Dla niego trasa z łóżeczka w twoje objęcia to niesamowita podróż. Pomóż mu ją pokonać bez lęku.

Jak brać noworodka na ręce?

Podejdź do dziecka i pokaż mu się, żeby nie czuło się zaskoczone. Delikatnie je dotknij, powiedz coś czułym głosem, np. wyjaśnij, co się z chwilę będzie działo. Jeśli dziecko leży na brzuszku, obróć je na plecy lub bok. Wsuń dłoń między nóżki aż pod bark, by ciało spoczywało na twojej ręce. Drugą dłoń włóż pod główkę. Unoś dziecko powoli, bokiem do podłoża, by mogło obserwować, co się z nim dzieje. Nie przestrasz się odruchu Moro (maluch raptownie wypręża całe ciałko, rozkłada ręce i przyciąga je do siebie). To naturalna reakcja na niespodziewaną zmianę pozycji. Na koniec przytul dziecko - kiedy poczuje ciepło twego ciała, uspokoi się i rozluźni.

Zobacz też: Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt
Redakcja poleca: Jak bezpiecznie podnosić niemowlę - film
Zobacz, jak podnosić niemowlę z przewijaka oraz jak układać dziecko w łóżeczku albo w wózku.

Jak nosić dziecko w pozycji fasolki?

Układasz dziecko na przedramieniu jednej ręki. Drugą wsuwasz pod lekko zgięte nóżki i podtrzymujesz pupę. Główka leży w zgięciu łokcia. Tułów podtrzymujesz z jednej strony przedramieniem, z drugiej wspierasz na swoim brzuchu. Przy ułożeniu opisanym wyżej możesz odwrócić dziecko na bok (maluszek leży na przedramieniu jednej ręki, przodem albo tyłem do ciebie). Staraj się trzymać noworodka poziomo. Czasami można od tej pozycji odstąpić – pod warunkiem że dziecko czuje się dobrze i nie protestuje. Trochę starsze można lekko pionizować - dziecko jest zwrócone do ciebie pleckami, główkę i tułów opiera o twój brzuch. Jedną ręką podtrzymujesz mu pupę, drugą asekurujesz jego tułów.

Jak trzymać dziecko do odbicia?

Aby powietrze, które dostało się do brzuszka, mogło wydostać się na zewnątrz, po karmieniu oprzyj dziecko na swoim przedramieniu. Jedną ręką podtrzymuj pupę, drugą pilnuj, by nie opadała główka. Rączki dziecka mogą być przewieszone przez twoje ramię. 

Sprawdź na zdjęciach: Jak trzymać dziecko po karmieniu?

Czy noworodka można nosić w nosidełku?

Na tym etapie rozwoju dziecko nie jest jeszcze gotowe, żeby utrzymywać ciało przez dłuższy czas w pionie. Z nosidełka można korzystać, dopiero gdy maluszek pewnie trzyma główkę, od 3.–4. miesiąca życia.

Czy noworodka można nosić w chuście?

Dla najmłodszych dzieci, które nie trzymają jeszcze główki, najlepsza jest chusta kieszonka lub chusta wiązana, która musi być odpowiednio owinięta wokół ciała mamy. W takiej chuście nóżki dziecka są lekko odwiedzione i ugięte. To ułożenie zapobiega powstaniu dysplazji stawów biodrowych. W chuście maleństwo nie może przebywać zbyt długo – do dwóch godzin bez przerwy. Warto też pamiętać, że malucha w chuście należy asekurować rękami. Dzieci bardzo wiotkie oraz z dysplazją stawów biodrowych nie powinny być trzymane w chuście. Dotyczy to też niektórych wcześniaków, maleństw z refluksem żołądkowo-przełykowym, a także z wrodzoną łamliwością kości.

Sprawdź na zdjęciach: Jak wiązać chustę?

Jak odkładać noworodka do łóżeczka?

Przede wszystkim spokojnie. To musi być miękkie lądowanie, żeby dziecko się nie przestraszyło. Połóż dziecko na plecach, a jeśli często zdarza mu się ulewać, lekko przekręć go na bok. Dla pewności możesz podeprzeć mu plecy wałkiem, np. ze zwiniętego ręcznika albo kocyka. Nie zostawiaj dziecka samego w pozycji na brzuszku. To ułożenie zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (sprawdź: Jak zapobiec SIDS?). Leżenie na brzuchu zarezerwuj na dzienne drzemki i czas, gdy dziecko nie śpi.

Sprawdź na zdjęciach: Jak układać dziecko w łóżeczku

Jak nosić noworodka, który ma problemy z napięciem mięśniowym?

Dzieci, które mają wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe, mogą na zmiany pozycji reagować lękiem. Nie potrafią zapanować nad ciałem i nie czują się pewnie, gdy są zwrócone plecami do podłogi. Lepiej nosić je tak, aby widziały, co się z nimi dzieje. Wystarczy lekko obrócić je bokiem do podłogi.

Czy można nosić dziecko, które ma dysplazję bioder?

Nie trzeba unikać noszenia dziecka, które ma problemy z bioderkami (czyli niedojrzałość lub niedorozwój stawów biodrowych). Kiedy musisz wziąć je na ręce, pamiętaj o tym, by nie prostować jego nóżek. Często układaj dziecko w pozycji korzystnej dla jego bioderek, czyli na brzuchu. A kiedy chcesz je przytulić, możesz to robić kładąc się obok niego.  

Jak bezpiecznie i wygodnie nosić niemowlę: 

 
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy