GRY
 
 

Jak potężne są ostatnio nawałnice w Polsce, przekonała się mama trójki dzieci...

Nikt nie może czuć się bezpieczny, jeśli w czasie ulewy jest na dworze. Co robić w takiej sytuacji?

drzewo powalone burza
fot. Fotolia
Pogoda nie rozpieszcza nas w ostatnich miesiącach. Gwałtowne burze, drzewa wyrywane z korzeniami... Silny wiatr pojawia się nagle. Towarzyszy mu czasem grad, trąby powietrzne, pioruny. Warto wtedy szybko poszukać schronienia, a nie biec do domu, myśląc, że zdąży się przed najgorszym. Zwłaszcza kiedy są z nami dzieci, nie powinniśmy myśleć życzeniowo, tylko naprawdę zadbać o bezpieczeństwo. 

2-latka w ciężkim stanie w szpitalu

Po wczorajszych nawałnicach strażacy dostali tysiące zgłoszeń. Najczęściej związane były z powalonymi drzewami, które albo wyrządzały krzywdę ludziom, albo blokowały przejazd samochodom. W Małopolsce doszło do bardzo przykrego zdarzenia z udziałem dzieci. Na wracającą do domu mamę z trójką dzieci, spadł konar pobliskiego drzewa. Choć cała czwórka ucierpiała w wyniku wypadku, najtrudniejsza jest sytuacja 2-latki, która w ciężkim stanie nadal przebywa w szpitalu. 

Głośno też było ostatnio o mamie prowadzącej wózek z niemowlakiem, na których spadło drzewo. Widok nieomal zmiażdżonego wózka mroził krew w żyłach, całe szczęście, że dziecko doznało tylko urazu nogi. 


fot. Tomasz Zieliński 
W całym kraju zanotowano wiele zdarzeń poważnych, takich jak np. pożar domu, na który spadły przewody elektryczne. Wiele osób zostało zranionych przez spadające dachówki, lub najczęściej łamane gałęzie drzew.
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

Jak się chronić?

Z pewnością na dworze nie jest bezpiecznie. Przebywanie poza murami domu, ukrywanie się pod drzewami, budynkami, wiatami sklepów, wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej znaleźć miejsce w którym warto przeczekać burzę. Nie warto ryzykować życia, tylko dla tego, że bardzo się gdzieś spieszymy. Takie nawałnice z reguły nie trwają długo, więc możemy skorzystać na ten czas ze schronienia w sklepach, czy bankach. Nikt na pewno widząc jaka jest pogoda na dworze, nie każe nam wyjść, zwłaszcza jeśli jesteśmy z małym dzieckiem.

Na pewno nie wolno przemykać pod drzewami, co niestety wiele osób w pierwszym odruchu robi. Bardziej boją się oni zmoknięcia, niż myślą o tym, jak niebezpieczne może okazać się dla nich np. gałąź spadająca z wysokości kilku metrów. 

Pamiętajmy! Tylko wnętrza budynków będą bezpieczne wobec nawałnic takich jak te, które nawiedziły wczoraj Polskę. Chrońmy nasze dzieci!

Przeczytaj także: 18 rzeczy, których nie można robić w czasie burzy!
Doładuj
Przeładuj