Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? [WIDEO]

Żeby dobrze zapiąć dziecko w foteliku samochodowym, trzeba odpowiednio napiąć i ustawić pasy. Można to sprawdzić „testem szczypnięcia”. Gdy dziecko będzie źle zapięte, nawet najlepszy fotelik samochodowy nie ochroni go podczas wypadku – dlatego tak ważne jest odpowiednie wykonywanie tej czynności i upewnienie się, że zarówno pasy biodrowe, jak i te na ramionach były odpowiednio zapięte.

Zobacz inne z serii: Foteliki samochodowe dla starszego dziecka (8)

Prawidłowe zapinanie pasów w foteliku samochodowym jest równie ważne dla bezpieczeństwa dziecka w podróży, co odpowiedni montaż fotelika. Jeśli dziecko będzie źle zapięte w foteliku, nawet najlepszy fotelik samochodowy nie ochroni dziecka podczas wypadku. Pasy muszą być dobrze napięte, zagłówek na odpowiedniej wysokości. Obejrzyj film i zobacz czy dobrze zapinasz pasy w foteliku samochodowym swojej pociechy.

Jak zapinać dziecko w foteliku samochodwym? Instrukcja zapinania pasów 

Aby zapinanie dziecka w foteliku pasami było właściwe, stosuj się do tych zasad:
  • odepnij pasy w foteliku i maksymalnie je wyciągnij. Niektóre foteliki wyposażone są w automatyczną blokadę pasów;
  • wkładając dziecko do fotelika, ustal optymalną wysokość pasów i zagłówka. Pasy w foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy powinny być ustawione równo z barkiem dziecka lub nieco powyżej barku, tak żeby dziecko nie było wciskane w fotelik podczas zderzenia czołowego.
  • po włożeniu dziecka do prawidłowo zamontowanego fotelika zepnij pasy razem, włóż je w zamek i napnij pas barkowy;
  • po delikatnym napięciu pasu barkowego ściągnij mocno pasy biodrowe, ciągnąc za pasy barkowe i wyciągnij jeszcze raz pas barkowy.
  • Kiedy pasy będą już napięte, sprawdź testem "szczypnięcia", czy są napięte odpowiednio. W tym celu włóż palec pod pas, między pas barkowy a klatkę piersiową dziecka, i spróbuj pozostałymi palcami uszczypnąć pas. Jeśli uda ci się to zrobić, to znaczy, że pas jest jeszcze za luźny. Aby uniknąć tego częstego błędu przy zapinaniu dziecka w foteliku, dociągnij pas mocniej i jeszcze raz sprawdź. Jeśli będzie się wyślizgiwał z palców, oznacza to, że jest już odpowiednio napięty, a dziecko jest prawidłowo zapięte w foteliku.
  • Pamiętaj, żeby zawsze zdejmować dziecku kurtkę w foteliku! W przeciwnym razie pasy nie będą dobrze go chronić.
Ważne! Dziecko, które wsiada do samochodu, zawsze musi podróżować w foteliku z poprawnie zapięte pasami. Przewożenie malca bez fotelika może skutkować nie tylko wysokim mandatem, lecz także utratą zdrowia, a nawet życia dziecka. 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy