Jak wybrać pieluszki dla malucha? [5 ważnych zasad]

Dobrze dobrana pieluszka zapewnia dziecku wygodę, komfort i spokój oraz... pozwala mu dłużej pospać. O czym więc warto pamiętać, szukając tej idealnej? Podpowiadamy!
Jeśli pieluszka jest za mała, może nie tylko uwierać, ale także powodować podrażnienia skóry. Z kolei, jeśli będzie za duża, to z pewnością nie zapewni maksymalnej ochrony. Dlatego jeśli jesteś na początku swojej rodzicielskiej przygody i zdezorientowana stoisz przed sklepowymi półkami, podpowiadamy, jak właściwe wybrać pieluszki najlepsze właśnie dla twojego maluszka.

Pierwsza zasada? Wybierz odpowiedni rozmiar 

Warto  pamiętać przede wszystkim o tym, że każdy producent ma własną rozmiarówkę. W praktyce chodzi o to, że pieluszki w konkretnym rozmiarze jednego producenta, u innego mogą okazać się za duże lub za małe. Dlatego oprócz rozmiaru, który widoczny jest na opakowaniu, zwróć uwagę na informację dotyczącą masy ciała bobasa, dla którego są przeznaczone.
Obecnie na rynku można spotkać pieluszki NANO lub MICRO, które sprawdzą się u dzieci urodzonych przedwcześnie i mających masę ciała nawet mniejszą niż 700 g. Dla noworodków i niemowląt stosowane są zwykle pieluszki w rozmiarze 0, 1 i 2. Wtedy dzieci zwykle mają masę ciała pomiędzy 2 a 6 kg. Dla starszaków sprawdzą się rozmiary 3–6, które najczęściej zaczynają się od 5 kg, a kończą na 25 kg. Przy czym dobrym rozwiązaniem u bardzo aktywnych i ruchliwych dzieci są pieluchomajtki, które pozwalają sprawniej je przewijać.
Wskazówka: Wybierz pieluchy, które rosną z maluchem. Niektórzy producenci oferują dla starszaków produkty o anatomicznym kształcie i dopasowane do masy ciała np. 8-18 kg – właśnie takie świetnie sprawdzą się na dłużej.
Pieluszki kupione, ale masz wątpliwości, czy rozmiar jest dobrze dobrany? Idealny produkt ma anatomiczny kształt, dzięki czemu dobrze przylega do ciała (nie tylko na brzuszku, ale również wokół nóg), a także nie krępuje ruchów bobasa.

O jakich jeszcze zasadach warto pamiętać?

Wybrane pieluszki muszą być chłonne. Najlepiej szukać takich, których wkłady zapewniają długotrwałe uczucie suchości, co daje bobasom komfort i chroni przed przeciekaniem. Ważne, by przy tym były przewiewne i lekkie, co zapobiega powstawaniu odparzeń. Aby pieluszki otulały skórę i tym samym zapewniały bobasowi spokój, powinny być miękkie i przyjemne w dotyku. Nie mogą również być bielone szkodliwym chlorem, zawierać elementów lateksowych ani zapachów.
Jeśli chcesz mieć pewność, czy wybrana pieluszka jest bezpieczna dla twojego malucha, wybierz certyfikowany produkt. Jego jakość powinny potwierdzać testy dermatologiczne oraz pozytywne opinie np. Instytutu Matki i Dziecka.

Niezbędnik mamy – co jeszcze się przyda?

Dobrze dobrane pieluszki to podstawa komfortu i spokoju, zarówno dziecka, jak i mamy. Czynności pielęgnacyjne związane z ich zmianą ułatwią chusteczki nasączone – najlepiej takie, które można stosować dla każdego rodzaju skóry. Aby delikatnie oczyszczały, powinny być wykonane z miękkiej włókniny. Oprócz tego muszą mieć  starannie dobrany skład – m.in. bez parabenów, silikonów i alkoholu etylowego. Zmianę pieluszki ułatwią także podkłady do przewijania. Taki produkt świetnie zabezpieczy przed zabrudzeniami, sprawdzi się po kąpieli i dodatkowo można go wykorzystać zarówno w domu, jak i w podróży.
Chcesz, aby dziecko było dobrych rękach od pierwszych chwil? Wybierz produkty Bella Baby Happy, które pomogą zadbać o właściwy komfort i spokój malucha. Pieluszki jednorazowe pomagają w pielęgnacji zarówno prawdziwych kruszynek, czyli dzieci urodzonych przedwcześnie, jak również donoszonych noworodków, niemowląt i starszaków. Niezastąpionym wsparciem w trakcie zmiany pieluchy są także podkłady do przewijania. Do delikatnej pielęgnacji zaś sprawdzą się  chusteczki nasączone, dostępne również w wersji dla skóry wrażliwej, Sensitive.
Opieka nad dzieckiem to wielkie wyzwanie, dlatego jeśli potrzebujesz wsparcia, pobierz aplikację Happy Baby. To idealny, osobisty asystent, który sprawdzi się nie tylko w ciąży, ale także po urodzeniu malucha.
 
Materiał powstał z udziałem marki Happy
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Popularne tematy