Zima
fot. Decathlon

Aktywna zima. Jak wybrać sprzęt narciarski dla dziecka?

Lubicie białe szaleństwo i właśnie szykujecie się do wyjazdu na narty z dzieckiem? Doskonale! Eksperci sklepów Decathlon podpowiadają, jak wybrać sprzęt narciarski dla dziecka i jakie akcesoria będą maluchowi niezbędne na stoku.
Zima
fot. Decathlon

Jakie cechy powinien mieć zimowy sprzęt dla dziecka? 

Sprzęt dla dzieci musi być przede wszystkim bezpieczny. Narty powinny mieć odpowiednią długość – najlepiej, jeśli sięgają do wysokości nosa lub brody dziecka. Należy także pamiętać o właściwym ustawieniu wiązań narciarskich. Siła wypięcia, tzw. skala DIN, powinna być ustawiona z uwzględnieniem wagi i umiejętności dziecka. Taką regulację można przeprowadzić w sklepach Decathlon. Nie zapominajmy także o serwisowaniu nart – ostre i nasmarowane pozwolą dzieciom w pełni cieszyć się tym zimowym sportem. Wybierając rozmiar butów narciarskich, pamiętajmy, by nie były one za duże, ponieważ to negatywnie wpływa na precyzję ruchów i może być powodem wielu niebezpiecznych sytuacji na stoku.

Jakie akcesoria przydadzą się dziecku podczas uprawiania zimowych sportów? 

Ważnym elementem wyposażenia młodego narciarza są kask i gogle. W Polsce każde dziecko do 16. roku życia obowiązkowo musi jeździć w kasku. Warto wybierać te modele, które spełniają normy bezpieczeństwa (w Decathlon wszystkie kaski). Gogle natomiast ochronią oczy przed promieniowaniem UV i złymi warunkami atmosferycznymi, a w razie upadku nie złamią się tak jak zwykłe okulary. Kijki przydadzą się maluchom, które już nieco pewniej czują się na nartach i potrafią samodzielnie skręcać. Aby wyjazd na narty był udany, dziecko potrzebuje także ciepłej, nieprzemakalnej kurtki, spodni oraz rękawiczek. Najlepiej jeśli taka odzież posiada membranę, która zwiększa przepuszczalność powietrza i wodoodporność. Nie zapominajmy także o oddychającej bieliźnie narciarskiej, która odprowadzi wilgoć i zadba o to, by maluchowi było ciepło.

Własny czy wypożyczony – jaki sprzęt będzie lepszy dla dziecka?

Jeśli całe wyposażenie młodego narciarza jest nowe, to mamy pewność, że sprzęt jest bezpieczny. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zakup całego sprzętu, tym, w co na pewno warto zainwestować, są buty narciarskie, gdyż nowa wkładka wewnętrzna dostosowuje się indywidualnie do każdej stopy. Kask także powinien być nowy, ponieważ używany może posiadać mikropęknięcia, które nie są dla nas widoczne. Narty oraz kije można wypożyczyć lub kupić używane. Jeśli zdecydujemy się na używany sprzęt, zwróćmy uwagę, czy ślizg nart oraz krawędzie są w dobrym stanie oraz czy wiązania są bezpieczne i mają możliwość regulacji do nowych butów.


Używany sprzęt można sprzedać w komisach sportowych, które organizowane są przy sklepach Decathlon w całej Polsce dwa razy w roku.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy