Picie alkoholu w ciąży jest zabronione i zagraża dziecku
fot. Fotolia

Film, który otwiera oczy: co dzieje się z dzieckiem, kiedy pijesz w ciąży

Jesteś w ciąży? Ten film otworzy ci oczy. Zobacz, jak zmienia się płód, kiedy w ciąży pozwalasz sobie na "lampkę wina".
Hanna Szczesiak
Picie alkoholu w ciąży jest zabronione i zagraża dziecku
fot. Fotolia
Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z 2005 roku (pobierzesz je tutaj), średnio co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol. Jak tłumaczą niektóre przyszłe mamy, "Lampka wina w ciąży nie zaszkodzi dziecku". Musimy obalić ten mit – nawet niewielkie ilości alkoholu mogą być dla dziecka zagrożeniem!

Według danych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób, 1 na 10 amerykańskich kobiet pije alkohol podczas ciąży. Ten film pokazuje, jak zmienia się płód, kiedy ciężarna pije alkohol – zobaczcie, na co narażone są maluszki!
 

Spożywanie alkoholu w ciąży prowadzi do:

nietypowych zmian w wyglądzie twarzy, nieprawidłowego rozwinięcia się czaszki, niskiego wzrostu, niewielkiej masy ciała, nadpobudliwości, trudności ze skupieniem uwagi, kłopotów z pamięcią, problemów w szkole, niepełnosprawności, opóźnień w rozwoju mowy, niskiego ilorazu inteligencji, problemów ze wzrokiem i ze słuchem, problemów z sercem, nerkami, kośćmi, alkoholowego zespołu płodowego.
Redakcja poleca: Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film
Niedawno w USA kelner odmówił podania wina kobiecie w ciąży. Nie ma bezpiecznej dawki: nawet lampka wina i szklanka piwa może zaszkodzić dziecku. Ale co robić, gdy widzimy, że kobieta w ciąży sięga po alkohol - mówi Jolanta Terlikowska z PARPA.

Co to jest alkoholowy zespół płodowy (FAS)?

FAS to nieuleczalny zespół chorobowy, skutek działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Jedynym sposobem, aby zapobiec FAS, jest całkowita abstynencja. Do najczęstszych objawów należą:
  • opóźnienia rozwojowe,
  • nadwrażliwość na bodźce,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • niski wzrost i niska waga,
  • zniekształcona twarz,
  • wady serca, wątroby, wzroku i słuchu,
  • problemy z jedzeniem.
Jeśli widzicie ciężarną, która pije alkohol, zwróćcie jej uwagę, że w ten sposób naraża zdrowie i życie swojego dziecka. Skończmy z mitem, który powielają nawet lekarze. Alkohol w ciąży szkodzi dziecku, jego spożywanie jest całkowicie zabronione!

Czytaj także: Chłopiec, którego nikt nie przytulał

źródło: pregnancyvideos.net
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy