żel antybakteryjny
fot. adobe stock

Jak zrobić żel antybakteryjny w domu?

Lęk przed koronawirusem jest tak duży, że na sklepowych półkach brakuje płynów do dezynfekcji rąk. Jednym z podstawowych zaleceń, aby uchronić się przed koronawirusem, jest częsta dezynfekcja rąk. Podpowiadamy, jak zrobić żel antybakteryjny w domu!
Katarzyna Gałązkiewicz
żel antybakteryjny
fot. adobe stock
Ludzie na całym świecie są sparaliżowani lękiem przed koronawirusem. We włoskich sklepach brakuje nie tylko środków do dezynfekcji rąk, lecz także żywności, w Japonii z półek zniknęła tzw.polska wódka o wysokiej zawartości alkoholu, czyli Spirytus Rektyfikowany, który w Kraju Kwitnącej Wiśni jest stosowany jako alternatywa dla tradycyjnych środków dezynfekujących. Polacy w obawie przed koronawirusem wykupili niemal wszystkie mydła antybakteryjne i żele dezynfekujące. Preparatów brakuje w sklepach, aptekach, a nawet w hurtowniach.

Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia i WHO apelują: najłatwiejszy sposób, by uchronić się przed koronawirusem, to:
Niestety, nagle okazało się, że kupno żelu antybakteryjnego graniczy z cudem, gdyż sklepowe półki świecą pustkami. Podpowiadamy zatem jak wykonać żel antybakteryjny w domu!

Jak zrobić domowy żel antybakteryjny?

Składniki na żel antybakteryjny kupimy w aptekach i drogeriach. Oto prosty przepis na domowy płyn do dezynfekcji rąk!

Do stworzenia żelu antybakteryjnego potrzebujemy:
  • żel aloesowy (1/4 szklanki)
  • olejek antybakteryjny (kamforowy, lawendowy, goździkowy, eukaliptusowy, cynamonowy lub z drzewa herbacianego) - 30 kropli
  • spirytus salicylowy lub ratyfikowany - najlepiej, aby stanowił połowę zawartości naszego pojemnika. Stężenie alkoholu musi przekraczać 60%, ponieważ tylko wtedy preparat jest skuteczny.

Najlepiej aby spirystus stanowił 80-90% żelu
 
  • opcjonalnie olejek z witaminą E (chroni skórę przed wysuszeniem)
  • pojemnik z dozownikiem
 

Składniki potrzebne do wykonania żelu antybakteryjnego w domu, bez problemu znajdziesz w drogeriach oraz na allegro.pl


Aby otrzymać żel antybakteryjny, wystarczy wymieszać ze sobą wszystkie składniki i przelać do pojemnika. Nasz środek dezynfekujący jest już gotowy do użycia — można nim odkażać ręce, a nawet wziąć małą buteleczkę do kieszeni i używać preparatu w pracy, komunikacji miejskiej, sklepach czy urzędach. Okres przydatności domowego specyfiku do dezynfekcji rąk to nawet 2-3 miesiące.

źródło: forbes.com

Zobacz także:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy