Samodzielne i mobilne – oto dziecko w 15. miesiącu życia. Trzeba je chronić!
Twoje 15-miesięczne dziecko chciałoby nie tylko chodzić, ale i wspinać się po schodach. Uwielbia też eksperymentowanie i samodzielność, choć nie przepada za rozstaniami z rodzicami. Sprawdź co jeszcze potrafi i czym może zaskoczyć cie maluch dziecko w 15. miesiącu życia.
Spis treści:
- Rozwój fizyczny
- Rozwój emocjonalny
- Rozwój intelektualny
- Co cię może niepokoić?
- Co cię może zainteresować?
Rozwój fizyczny
Choć 15 miesięczne dziecko wciąż ma trudności z utrzymaniem równowagi, coraz lepiej radzi sobie z przejściem bez szwanku przez cały pokój. Potrafi też schylać się i podnosić drobne zabawki.
Zabawki edukacyjne dla dzieci - sprawdź ranking i opinie rodziców!
Dziecko w wieku 15 miesięcy na ogół nie poprzestaje na chodzeniu: zaczyna piąć się coraz wyżej. I to dosłownie, bo dostrzega już uroki wspinaczki po schodach i oddaje się temu zajęciu całą duszą. Choć maluch z pewnością będzie domagał się pokonywania kolejnych pięter, nie wdrapujcie się za wysoko – pamiętaj, że drogę powrotną pokona na twoich rękach (nauka schodzenia potrwa jeszcze wiele miesięcy).
Coraz lepiej radzą też sobie małe rączki i paluszki. 15 miesięczne dziecko potrafi już wkładać małą zabawkę do pojemnika, z łatwością otwiera i zamyka pudełka albo szufladki, wyjmuje z nich interesujące przedmioty, gromadzi je i rozrzuca wokoło. Potrafi z łatwością zebrać z dywanu maciupeńkie okruszki, rozsypany groszek albo koraliki.
Dziecko może równie chętnie posługiwać się lewą i prawą ręką lub preferować jedną rączkę, by po kilku dniach przestawić się na drugą.
Sprawdź kiedy można stwierdzić, czy dziecko jest leworęczne
Rady dla rodziców:
- Pokaż dziecku jak się wchodzi po schodach. Zachęcaj je, aby na kolejnych stopniach stawiało naprzemiennie raz prawą, raz lewą nóżkę. Ćwiczenia, które polegają na naprzemiennej aktywności obu stron ciała, stymulują rozwój mózgu.
- Pozwól dziecku jeść samodzielnie. Dzięki takim próbom dziecko ćwiczy koordynację „oko-ręka”.
- Zrezygnuj z kojca. Dużo lepszym wyjściem jest zorganizowanie dziecku bezpiecznego kącika w pokoju lub kuchni. Kojec sztucznie ogranicza swobodę dziecka i nie pozwala mu na naturalny rozwój ruchowy.
- Baw się w berka na czworakach. Zabawa w pieska i kotka doskonale wpływa na mięśnie i na rozwój mózgu.
- Pozwól dziecku poznawać świat wszystkimi zmysłami. Niech obserwuje, nasłuchuje, dotyka, wącha, a nawet liże to, co chce zbadać.
Poznaj zabawy rozwijające zmysły
Rozwój emocjonalny
Maluch już doskonale zdaje sobie sprawę, że mama jest całkowicie odrębną istotą i że w każdej chwili może zniknąć z jego pola widzenia. Dlatego w tym wieku często powraca lęk przed rozstaniem, którego największe nasilenie przypadnie w okolicach 18-19 miesiąca.
Sprawdź czego boją się dzieci w różnym wieku
Mimo rosnącej samodzielności 15 miesięczne dziecko nadal jest łaknącym czułości i bliskości szkrabem, dla którego najważniejsze jest przebywanie z mamą. Dziecko w tym wieku jest rozdarte między potrzebą niezależności a pragnieniem bezpieczeństwa, jakie znajduje u rodziców. Rozłączone z nimi przeżywa wielki stres. Strach przed odejściem rodziców jest naturalnym etapem w rozwoju dziecka, ale dzięki twojemu umiejętnemu postępowaniu wkrótce powinien minąć.
Poznaj praktyczne rady na łagodne pożegnanie
W tym okresie dla dziecka niezwykle ważne stają się codzienne rytuały. Dzięki coraz lepszej pamięci dziecko zapamiętuje codzienny przebieg zdarzeń, a powtarzanie zachowań w tej samej kolejności daje mu poczucie bezpieczeństwa.
Rady dla rodziców:
- Nie zabraniaj dziecku wchodzić z tobą do łazienki. Choć dwuosobowe wycieczki do toalety teraz cię denerwują, niedługo je docenisz: zaowocują szybszą nauką siusiania do nocnika a co za tym idzie pożegnaniem z pieluszką.
Sprawdź kiedy dziecko będzie mogło pożegnać się z pieluszką
- Pomóż dziecku spotkać rówieśników. Stwarzaj mu jak najwięcej możliwości nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi, jednak nie oczekuj, że od razu zacznie się z nimi bawić. Na początku będzie je traktować trochę jak duże zabawki, które można odepchnąć albo wyjąć im z rąk wiaderko czy łopatkę. Będzie się bawić nie z nimi, a obok nich. To zupełnie normalne. Z czasem to się zmieni, jednak by tak się stało, dziecko musi zrozumieć, kim są te zabawne istoty, które czasem widuje.
Sprawdź jak traktuje rówieśników kilkunastomiesięczny maluch a jak starsze dziecko?
- Czytaj dziecku książki. Wieczorne czytanie jest znakomitym rytuałem ułatwiającym zasypianie. Cichy głos mamy lub taty, słabe światło i powtarzalność czynności działają uspokajająco i usypiająco.
Sprawdź, dlaczego warto czytać dziecku książki
Rozwój intelektualny
Jakie nowe słówko poznało w tym miesiącu twoje dziecko? Najprawdopodobniej jego słownik poszerzył się już o kilka nowych wyrazów, np. „daj”, „baba” lub „lala”.
15 miesięczne dziecko używa także kilku dwusylabowych wyrazów naśladujących odgłosy wydawane przez zwierzęta: „hau-hau” lub „ko-ko” i potrafi je przypisać właściwym zwierzętom.
Doskonali się dziecięca świadomość własnego ciała: maluch zapytany o jakąś część ciała może już umieć wskazać np. gdzie jest jego oczko, nos, ręka. Może też próbować wskazać je na twoim ciele.
Jedną z ulubionych zabaw w tym okresie może być opieka nad lalką – dzięki temu zajęciu malec lepiej poznaje ludzkie ciało.
Pojęcie „ulubiona zabawa” jest jednak dość umowne: obserwując swoje dziecko, możesz podejrzewać, że nie lubi żadnej zabawy, a wszystkie zabawki je nudzą. Tak nie jest. Malec porzuca kolejne zajęcia, bo nie umie jeszcze się skupić na jednej czynności. Jego uwaga jest rozproszona między zabawą, rodzicami a obserwacją świata.
Coraz większa sprawność motoryczna rąk i dłoni idzie w parze z rosnącą kreatywnością. Dziecko chętnie rysuje kredkami po czym tylko może – bazgranie jest dla niego nowym, ekscytującym doświadczeniem. Kiedy możesz spodziewać się uśmiechniętych słoneczek i domków z kominem? Jeszcze nieprędko.
Sprawdź jak rysuje dziecko - rok po roku
Rady dla rodziców:
- Zapisuj nowe słówka. Nawet jeśli teraz wydaje ci się, że zapamiętasz je na zawsze, mogą ulecieć z pamięci, a byłoby szkoda. Dzięki notatkom będziesz widzieć rozwój mowy dziecka jak na dłoni. Zapiski pozwolą ci także zauważyć wiele ciekawych rzeczy: może się np. okazać, że dziecko mówi „di” nie tylko na drzwi, ale np. na wszystko, co się otwiera i zamyka (np. usta). Prawda, że sprytnie?
- Baw się z dzieckiem przed lustrem. Z czasem zrozumie, że widzi w nim siebie. To będzie ogromny krok w jego rozwoju.
- Nie martw się, jeśli zauważysz, że dziecko najchętniej bazgrze ciemnymi kolorami. W tym okresie życia to nie jest objaw smutku lub problemów, ale tego, że malec – podobnie jak wszystkie dzieci w tym wieku – preferuje wyraziste, rzucające się w oczy barwy.
- Pomóż dziecku poznać zwierzęta. Baw się w „Jak mówi kotek” (piesek, krówka itd), pokazuj dziecku proste obrazki.
Obejrzyj film: Prezenty dla dzieci w wieku od roku do 3 lat
Co cię może niepokoić?
- Bazgranie po ścianach. Dziecko, które wie już, jaką frajdę daje bazgranie, próbuje rysować po wszystkim, a szczególnie atrakcyjne wydają mu się ściany. Postaw sprawę jasno: nie wolno i już. Jeśli nie zareagujesz stanowczo, ozdobi w ten sposób całe mieszkanie. Przerywaj rysowanie także wówczas, jeśli zauważysz, że dziecko najbardziej zainteresowane jest gryzieniem kredek lub łamaniem ich.
- Bicie rówieśników. 15 miesięczne dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, że bijąc kogoś sprawia mu ból (prawdę mówiąc nie zdaje sobie sprawy z tego, że inna osoba ma jakiekolwiek uczucia). Choć jest jeszcze za małe, by to pojąć, reaguj, gdy próbuje kogoś uderzyć, np. przytrzymaj dziecku rękę i powiedz „Nie bij! Bicie boli". Nigdy nie karz za agresję klapsami, bo osiągniesz skutek przeciwny do zamierzonego - nauczysz dziecko, że rozwiązywanie problemów przy pomocy siły jest w porządku.
Co cię może zainteresować?
Siatki centylowe - jak z nich korzystać?
10 mądrych zdań o wychowywaniu dzieci - Uwaga, chwytają za serce!
6 zdań, których dziecko nie powinno od ciebie usłyszeć
Przestańcie się kłócić
Jak rysuje dziecko? Rok po roku
Czego boją się dzieci
Katalog zabaw rozwijających 12 - 18 miesięcy
Zabawki, które rosną wraz z dzieckiem
14 produktów zakazanych dla dzieci
Jakie klocki dla rocznego dziecka - opinie