Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Rozwój fizyczny
  2. Rozwój emocjonalny
  3. Rozwój intelektualny
  4. Co cię może niepokoić?
  5. Co cię może zainteresować?

Rozwój fizyczny

20 miesięczne dziecko jest już bardzo sprawne ruchowo. Coraz rzadziej potyka się i upada, porusza się z większą pewnością siebie. Mało tego: jest w stanie wykonywać dwie czynności jednocześnie, np. raźno maszerować ciągnąc za sobą na sznurku zabawkę.

Kopnięta przez nie piłka toczy się w kierunku, jaki został wybrany. Nową umiejętnością jest rzucanie jej oburącz znad głowy. Choć zdarza się, że zdradziecko wymyka się ściskającym ją paluszkom, trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że w waszym domu zamieszkał prawdziwy sportowiec.

20 miesięczne dziecko ani jednej chwilki nie potrafi usiedzieć w miejscu: biega, tańczy, wdrapuje na krzesło, a nawet ... skacze! Po wielu miesiącach usilnych prób pokonania grawitacji wreszcie nadszedł czas spijania śmietanki: ugięcie nóżek, chwila skupienia i „hop!” - chwila w powietrzu to cudowne doświadczenie dla twojej pociechy.

Rady dla rodziców:

  • Wspieraj rozwój fizyczny dziecka poprzez wspólne zabawy ruchowe. Skaczcie jak kangury albo kicajcie jak małe zajączki. Tego typu gimnastyka znakomicie wpływa na rozwój tzw. dużej motoryki, czyli umiejętności związanych z czynnościami całego ciała.

Sprawdź jak zorganizować dziecku spacer z przedszkodami

  • Poproś dziecko o wyręczanie cię podczas codziennych czynności: naciskania klamki u drzwi, przewracania kartek w książce, wkładania garnków na półkę... Tego typu ćwiczenia pozwalają doskonalić koordynację ruchów rąk,
  • Kup dziecku ciastolinę. Lepienie, ugniatanie itd. rozwija sprawność rąk.
  • Zabieraj dziecko do piaskownicy. Robienie babek z piasku, zabawa łopatka i grabkami itd to także doskonałe ćwiczenia.

Rozwój emocjonalny

Twoje dziecko weszło już prawdopodobnie jakiś czas temu w okres buntu dwulatka. Jeśli tak, nie zdołasz tego przeoczyć: każda twoja propozycja spotyka się ze wzgardliwym odrzuceniem.

Maluch może np. zaciskając usta odmawiać jedzenia potraw, które uzna za niesmaczne, głośno protestować przy porannym ubieraniu, krzykiem zaznaczać swoją niechęć do mycia główki.

Przeczytaj także: Grzeczne czy przebojowe? Wywiad z Dorotą Zawadzką, Supernianią

Mimo buntu 20 miesięczne dziecko da się przekonać do współpracy podczas codziennych czynności – dziecko w tym wieku, choć uparte, jest komunikatywne i z łatwością zapomina o swoich wcześniejszych dąsach. Niechętnie, ale podporządkuje się twoim naleganiom, jeśli tylko dostrzeże w tym jakąś korzyść. Podczas zabawy łatwo daje się przekonać nawet do nieprzyjemnych obowiązków, natomiast na krzyk i gniewny ton reaguje trwaniem w swoim uporze.

Sprawdź jak postępować ze zbuntowanym maluchem

20 miesięczne dziecko nadal woli bawić się z dorosłymi. Pozostawione w towarzystwie dzieci bawi się obok nich, a nie razem z nimi. Etap tzw. zabawy równoległej minie dopiero ok. połowy trzeciego roku życia.

Rady dla rodziców:

  • Trzymaj nerwy na wodzy. Objawy buntu przyjmuj ze spokojem, ale nie rezygnuj z konsekwentnego egzekwowania swoich żądań. Stanowczość to najlepsza metoda postępowania z małym buntownikiem.

Przeczytaj także: Gdy puszczają nerwy. Jak okiełznać emocje?

  • Pozwól maluchowi decydować w sprawach, które możesz pozostawić jego uznaniu. Dzięki twoim małym ustępstwom dziecko poczuje się niezależne i samodzielne, a jego rodząca się właśnie pewność siebie już wkrótce pomoże mu w życiu przedszkolaka i ucznia.

Sprawdź jak inne mamy radzą sobie z okiełznaniem małego buntownika

Rozwój intelektualny

20 miesięczne dziecko zna już około 50 słów i powoli zaczyna je łączyć w kilkuwyrazowe szeregi np. „mama – książka – ja”. Jego mowa staje się coraz bardziej zrozumiała dla otoczenia, choć oczywiście nie możesz jeszcze zrezygnować z funkcji tłumacza.

Twoim dzieckiem owładnęła mania nazywania wszystkiego, co widzą jego ciekawskie oczy: domowych mebli, przedmiotów na obrazkach, napotkanych podczas spaceru ludzi i zwierząt? Świetnie! To znak, że jego słownik poszerza się coraz szybciej.

Dzięki znakomitemu zmysłowi obserwacji dziecko potrafi dostrzec niezauważalne dla twoich oczu różnice np. w położeniu książek na biurku lub szczotki na półce obok lustra.

Właśnie przed lustrem maluch będzie spędzał teraz długie chwile, przyglądając się z upodobaniem swojemu odbiciu. Mniej więcej w 20 miesiącu życia dziecko zaczyna rozpoznawać swoje lustrzane odbicie (wcześniej spoglądało na nie, jak na inne obce dziecko) i zauważa zmiany w swoim wyglądzie np. upięte na czubku głowy włosy. Aby sięgnąć do gumki spinającej loczki, maluch skieruje swoją rękę w stronę głowy, a nie, jak to było we wcześniejszych miesiącach – w stronę jej odbicia w lustrze.

Kolejną ważną umiejętnością dziecka jest liczenie do dwóch – niektóre, wybitnie inteligentne dzieci, mogą nawet wyrecytować ciąg liczb od jeden do pięć. Nie oznacza to, że dwudziestomiesięczne dziecko rozumie już, co oznacza liczba dwa – zrozumienie abstrakcyjnego pojęcia podwójności przyjdzie dopiero po drugich urodzinach.

Rady dla rodziców:

  • Nie rezygnuj z czytania. W tym okresie skupienie się na czytanej książeczce lub opowiadanej bajce może okazać się zbyt trudne dla twojego malucha. Nie poddawaj się jednak. Możesz mu czytać wówczas, gdy nie ma możliwości biegania, np. podczas kąpieli lub jazdy samochodem.
  • Pozwalaj dziecku bawić się piaskiem i wodą. To świetne pomoce naukowe do badania podstawowych zjawisk fizycznych.

Sprawdź także: Skarby na spacerze

  • Zachęcaj dziecko do badania otoczenia. Po gruntownym spenetrowaniu domu przyszła pora na poznawanie świata. Daj dziecku czas, na przyjrzenie się temu, co je interesuje, choćby nawet obiektem jego fascynacji była zwykła osiedlowa ławka.

Sprawdź w co się bawić na dworze

Obejrzyj film: Najważniejsze produkty w diecie dziecka

Co cię może niepokoić?

  • Brudzenie się podczas spacerów. Dziecko wraca z podwórka brudne jak nieboskie stworzenie? To świetnie: wykorzystało czas w 100 procentach, badało świat na różne sposoby i na pewno się nie nudziło!

Przeczytaj także: Szczęśliwe i odporne. Czyste? Niekoniecznie!

  • Agresja. Twoje dziecko bije rówieśników i zabiera im zabawki? To normalne w jego wieku, co jednak nie znaczy, że wolno mu na to pozwalać. Reaguj: mów, że nie wolno tak robić. Podpowiedz, jak może rozwiązać swój problem (np. poprzez wymianę zabawek). Nie krzycz ani nie karz klapsami, bo nauczysz je, że rozwiązywanie problemów i rozładowywanie napięcia przy pomocy siły jest czymś odpowiednim.
Reklama

Co cię może zainteresować?

Siatki centylowe - jak z nich korzystać?​
Bunt dwulatka - Lek na atak histerii
Tylko nie nie mów o mnie „nieśmiały”!
S.O.S. na placu zabaw
Dzieci a telewizja
Meody wychowawcze, których lepiej unikać
4 zdania, które ułatwiają wychowywanie dzieci
Kiedy pora na drugie dziecko?
6 zdań, których dziecko nie powinno od ciebie usłyszeć
Jaki rowerek trójkołowy - sprawdź opinie

Reklama
Reklama
Reklama