Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Rozwój fizyczny
  2. Rozwój emocjonalny
  3. Rozwój intelektualny
  4. Co cię może niepokoić?
  5. Co cię może zainteresować?

Rozwój fizyczny

22 miesięczne dziecko coraz śmielej pokonuje nowe przeszkody: każde krzesło jest dla niego wielkim, intrygującym wyzwaniem. Wspinaczka sprawia mu prawdziwą przyjemność i rozwija jego zdolności motoryczne.

Choć dziecko jest coraz sprawniejsze i silniejsze, nadal przypomina małego bobasa. Wielu rodziców martwi się wystającym brzuszkiem dziecka i pozornym płaskostopiem. Zupełnie niepotrzebnie. Mniej więcej za rok lub dwa, kiedy wzmocnią się mięśnie, brzuszek nie będzie już wystawał. Płaskostopie zniknie, gdy tłuszczyk, który otacza łuki stóp, spłaszczy się i stanie się niewidoczny. Powinno się to stać zanim maluch skończy przedszkole (oczywiście pod warunkiem, że do tego czasu nie będzie jadł zbyt wiele słodyczy i siedział przed telewizorem, zamiast się ruszać).

Rady dla rodziców:

  • Bawcie się w berka. Do zabawy wybieraj bezpieczne miejsca, np., trawnik. Malec może mieć jeszcze problem z zakrętami.
  • Puszczaj dziecku bańki. Zabawa w łapanie baniek to świetne ćwiczenie dla całego ciała, ćwiczy także koordynację „oko-ręka”.
  • Doceniaj sukcesy. Każde osiągnięcie (wdrapanie się na drabinkę, szybki bieg itd.) nagradzaj pochwałą. Malec bardzo potrzebuje twojego podziwu.

Rozwój emocjonalny

W tym okresie budzi się dziecięca ciekawość własnego ciała. Uwaga! Dziecko może wkładać małe przedmioty do nozdrzy, uszu i ust.

Sprawdź co robić, gdy dziecko włoży do nosa, ust albo ucha ciało obce

22 miesięczne dziecko dostrzega też różnice między swoim ciałem, a ciałem mamy i taty. Rozróżnia płci i interesuje się narządami płciowymi: widok nagiego rodzica np. podczas wspólnej kąpieli może je rozśmieszyć lub przestraszyć.

Przeczytaj także: Nago przy dziecku - tak czy nie?

22 miesięczne dziecko nie identyfikuje się jeszcze z własną płcią. Zdarza się, że małe dziewczynki marzą o posiadaniu siusiaka, a chłopcy chcą malować sobie usta maminą szminką.

Przeczytaj także: Zabawki a płeć

22 miesięczne dziecko nadal jest egocentryczne. Wszystko - zabawki, przywileje, uwagę dorosłych - chce mieć na wyłączność. To zupełnie normalne.

Malec w tym okresie jak lew broni swoich zabawek, łóżka czy kubeczka. Chomikuje wszystko, co mu wpadnie w ręce. Ledwie wyjdzie na spacer, a jego kieszenie są pełne kamyków, liści, patyków i ulotek.

Rady dla rodziców:

  • Zamieńcie się rolami. Dzięki takiej zabawie dziecko szybciej nauczy się rozumieć uczucia innych.
  • Załóżcie kolekcję. Zdobywanie skarbów i posiadanie własnej kolekcji daje dziecku pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa.
  • Nie zmuszaj dziecka, by dzieliło się z innymi. Zacznij od zabawy w częstowanie i zamianę. Umiejętność dzielenia się z innymi to trudna sztuka - trzeba czasu, by się jej nauczyć.

Rozwój intelektualny

22 miesięczne dziecko z wielką przyjemnością uczy się nowych rzeczy. Z łatwością chłonie wiedzę, uwielbia słuchać nowych historyjek lub piosenek i stara się je powtarzać.

Coraz lepiej mówi. Składa słowa w dwuwyrazowe frazy typu: „Daj lalę”, „Pokaż to”.

Z wielkim przejęciem opowiada o tym, co widzi w książeczce – a sztuka to nie lada, ponieważ jego zasób słów nadal nie przekracza magicznej liczby 100.

Oprócz tego, że mówi coraz płynniej, rozumie już prawie wszystko. Potrafi wykonać dwustopniowe polecenia, np. pójść do drugiego pokoju i przynieść przedmiot, o który prosiłaś.

Malec z zapałem wykorzystuje poznane słówka podczas rozmów telefonicznych. Zaczyna powoli rozumieć, na czym polega działanie aparatu telefonicznego – chętnie przyciska słuchawkę do ucha i z przejęciem słucha swojego rozmówcy. Świadczy to o zaawansowanym rozwoju wyobraźni dziecka, które nie widząc osoby, z jaką rozmawia, potrafi sobie ją zwizualizować.

Rada dla rodziców:

  • Nie martw się, jeśli dziecko jeszcze nie mówi. Rozwój mowy wiąże się z wieloma czynnikami: temperamentem malca, potrzebą ekspresji, a nawet płcią (chłopcy ze względu na inny od dziewczynek rozwój mózgu zaczynają mówić nieco później). Staraj się jednak troszkę rozkręcić milczka.
  • Zachęcaj do planowania czynności, np. podczas zabawy klockami. Pytaj dziecko, co zamierza z nich zbudować.
  • Pokazuj zdjęcia. Aby ułatwić dziecku uświadomienie sobie, z kim rozmawia przez telefon, podczas telefonicznych pogaduszek np. z babcią pokazuj dziecku jej fotografię. Maluch w tym wieku doskonale potrafi skojarzyć imię osoby z jej zdjęciem. Przygotuj dla malca specjalny album.

Obejrzyj film: Jak wspierać rozwój mowy

Co cię może niepokoić?

  • Dotykanie narządów płciowych. W tym wieku często dziecko fascynuje się własnym ciałem, a więc i jego intymnymi okolicami. To naturalne. Nie nakazuj maluchowi powstrzymywania się od tego, bo w dziecku może zrodzić przekonanie, że przyjemne uczucia, jakie wywołuje dotyk, są zakazane i złe. Jeśli jednak niepokoi cię zbyt częste manipulowanie dziecka przy intymnych okolicach ciała, spróbuj zachęcić je do innej aktywności, np. zabawy klockami.
  • Niezdarność. Jedne dzieci są sprawę jak wiewiórki, inne potykają się o własne nóżki. Jeśli twoje dziecko jest wyraźnie mniej sprawne od rówieśników, wybierz się z nim do lekarza i sprawdź, czy wszystko jest w porządku. Przyczyną niezdarności może być m.in. nadwaga, krótkowzroczność albo obniżone napięcie mięśniowe. Niezdarność może *ale nie musi!) wiązać się z ryzykiem dysleksji w późniejszym wieku. Może być także wynikiem najzwyklejszego braku doświadczenia (np. w korzystaniu z urządzeń na placu zabaw). Tak czy inaczej trzeba zachęcać malca do zabaw ruchowych, i dodawać mu otuchy, by uwierzył we własne siły.
Reklama

Co cię może zainteresować?

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)​
Księżniczka i łobuziak
8 drobiazgów, które można podarować dziecku zamiast słodyczy

Naucz dziecko pewności siebie
Ile snu potrzebuje dziecko
Dla mamy jedynaka
Czytanie rozwija
Katalog zabaw rozwijających dla dzieci w wieku od 18 do 24 miesięcy
Kiedy dziecko powinno zacząć sprzątać
Na kogo wyrośnie twoje dziecko?
6 zdań, których dziecko nie powinno od ciebie usłyszeć
Pierwszy rowerek biegowy - sprawdź opinie!

Reklama
Reklama
Reklama