Rozwój dziecka w 31. miesiącu życia. Czego się spodziewać?
Jak powinno rozwijać się twoje dziecko w 31. miesiącu? Coraz lepiej odnajduje się w świecie obrazków i literek. Połowa 3. roku życia to także dobry czas na kupno pierwszego rowerka. 2,5-latek staje się wymarzonym towarzyszem zabaw. Zobacz, jak wspierać swoje dziecko w 31. miesiącu.
Spis treści:
Rozwój fizyczny
Połowa trzeciego roku życia to dobry czas na kupno pierwszego rowerka dla dziecka. Jazda na rowerze biegowym lub trójkołowym, to bardzo atrakcyjne zajęcie dla dwuipółlatka, który wreszcie może przekroczyć granice własnych możliwości i poruszać się szybciej. Dzięki pedałowaniu w prawidłowy sposób rozwijają się stawy kolanowe dziecka i wzmacniają się mięśnie.
Jazda na rowerku przeciwdziała wykrzywianiu się dziecięcych nóżek, podobnie jak skakanie ze złączonymi stópkami – dwuipółlatek w niedługim czasie powinien skakać w ten sposób w kilku pozycjach: wyprostowany jak kangur i w lekkim przykucnięciu – jak mała żabka. Twoje dziecko nadal powinno przyjmować witaminę D, która m.in. wpływa na wzmocnienie kości. Spytaj o odpowiedni preparat swojego pediatrę - nie podawaj dziecku witamin bez zalecenia lekarza.
Od kilku miesięcy dziecko systematycznie doskonali nabyte wcześniej umiejętności: wspinania się na coraz wyższe krzesła, wchodzenia i schodzenia po schodach, czołgania się, biegania i skoków wzwyż i w dal. Dobrą zabawą dla dziecka w drugiej połowie trzeciego roku życia jest „zbieranie grzybów" – spacer z przykucaniem lub pochylaniem się nisko do ziemi. To znakomite ćwiczenie równowagi malca. Możecie też grać w klasy albo w raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy lub poszukiwanie skarbów.
Rady dla rodziców:
- Codzienna gimnastyka to dla dwuipółlatka świetna inwestycja w przyszłość. Dzięki ćwiczeniom twój maluszek będzie miał piękną, wyprostowaną sylwetkę i proste nóżki. Ćwiczcie „koci grzbiet" podczas zabawy w kotka i myszkę, po chwili, leżąc na plecach, wybierzecie się na wyimaginowaną wyprawę rowerową.
- Po zakończonej zabawie ruchowej zaproponuj dziecku malowanie. Dwuipółlatek trzyma kredkę w dwóch paluszkach i przyciskając ją z całej siły do powierzchni zapamiętale zapełnia kolejne kartki kółkami, długimi prostymi liniami (pionowymi i poziomymi) i krótkimi przecinkami.
Zobacz, co robić, gdy dziecko nie lubi rysować.
Rozwój emocjonalny
Dwuipółlatek staje się wymarzonym towarzyszem zabaw. Dla swoich rodziców oczywiście. Chętnie słucha poleceń i potrafi się do nich zastosować. Współpracuje podczas budowania konstrukcji z klocków (zobacz, jak wybrać najlepsze klocki dla dzieci), układania puzzli lub zabawy kolejką. Choć nadal często bywa apodyktyczny, umie też dostosować się do oczekiwań innych. Potrafi poczekać na swoją kolej w zabawie, negocjuje wymianę zabawek.
W najbliższych miesiącach rodzice będą świadkami nieoczekiwanej przemiany małego egocentryka. Wcześniej zaborczy i nieustępliwy – teraz nauczy się, że ważne są również uczucia innych osób. Gdy usłyszy płacz innego dziecka, rozejrzy się z przejęciem i z pewnością będzie chciał nieść pomoc. Kiedyś samotnik – teraz coraz częściej będzie cenił towarzystwo innych dzieci. Dużo zależy także od ciebie - zobacz, jak możesz uczyć dziecko pomagania innym.
Jeśli twój dwuipółlatek chodzi do żłobka lub przedszkola, po powrocie do domu z chęcią będzie opowiadać o zachowaniu swoich rówieśników. Trzeci rok życia to czas, kiedy dziecko zaczyna odczuwać potrzebę zabawy z innymi dziećmi. Rodzice – choć nadal najważniejsi – nie są już nieodzowni w każdej chwili dnia. Maluch bez trudu rozstaje się z mamą, pod warunkiem oczywiście, że nie zbliża się wieczór, kiedy jest śpiący i marudny. Wiesz, że to dobrze, że twój dwuipółlatek ma już swoje sprawy i swoje towarzystwo, jednak nie zawsze cieszy cię wpływ kolegów na twoje dziecko.
Rady dla rodziców:
- Zachęcaj dziecko do dzielenia się zabawkami z innymi dziećmi. Głośno chwal każdy objaw szczodrości i nagradzaj jego hojność atrakcyjnymi nagrodami. Ponieważ pochwały powinny mieć odpowiednie proporcje, poznaj naszą ściągawkę dla rodziców - jak chwalić dziecko.
Rozwój intelektualny
To, co twój dwuipółlatek narysował na kartce papieru, stanowi dla ciebie nierozwiązaną zagadkę (poznaj tajemnice dziecięcych rysunków). Ale dla malca jego rysunek jest tak samo jasny, jak ilustracja w książeczce. Jeśli go poprosisz, z chęcią opowie ci, co przedstawiają esy-floresy, które wyszły spod jego kredek. Już za chwilę dowiesz się, że tajemnicza czerwona plama to pies, a te dwie zawiłe linie to nikt inny, niż mama i tata! Maluch wskazuje palcem na poszczególne elementy narysowanego przezeń obrazka i objaśnia ich znaczenie.
Dziecko w trzecim roku życia coraz lepiej odnajduje się w świecie obrazków i literek. Jeśli chcesz, możesz zacząć ze swoim dwuipółlatkiem naukę czytania. Dziecko z zapałem wertuje książeczki, wpatruje się w ilustracje i domaga się objaśnień. Czytanie książek możesz czasem zastąpić opowiadaniem bajki. Rozmowa z dzieckiem coraz bardziej przypomina swobodną konwersację. Maluch mówi na tyle dobrze, że nawet nieznajomi potrafią zrozumieć, o co mu chodzi. Buduje logiczne kilkuwyrazowe zdania, korzysta z zaimków (ja, jego, mój, itd.) i przyimków (na, pod, z). Potrafi już też podać swoje imię, płeć i wiek. Nie bez znaczenie jest też to, jak ty do niego mówisz (poznaj nasz kurs mówienia dla początkujących).
Rady dla rodziców:
- Nawet gdy się śpieszysz lub jesteś zniecierpliwiona, postaraj się wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie pytania malca. To przede wszystkim od Ciebie dziecko uczy się zasad rządzących światem.
- Otaczaj dziecko książkami. Przygotuj na nie półkę na wysokości dziecięcych rączek, żeby maluch zawsze mógł sam po nie sięgnąć. Naukowo dowiedziono, że czytanie świetnie wpływa na rozwój dziecka.
Obejrzyj film: Jak rozpoznać alergię u dziecka
Co cię może niepokoić?
- Boi się lekarza - za każdym razem, gdy przestępujesz próg przychodni, dziecko zaczyna płakać i prosi cię, byś jak najszybciej wyszła na zewnątrz. Najwyższy czas, by oswoić dziecko z tym miejscem, np. poprzez zabawę w lekarza.
- Dużo je - skorzystaj z siatek centylowych, aby sprawdzić, czy dziecko waży prawidłowo, czy może jednak ma nadwagę.
- Mało mówi - nie wszystkie dzieci rozwijają się w tym samym tempie. Jeśli synek sąsiadów jest rozkosznym pleciugą, a twoje dziecko jeszcze mu nie dorównuje w mówieniu, nie przejmuj się tylko spokojnie je obserwuj. Możesz też przeczytać nasz tekst, czy twój trzylatek nie mówi za mało.
- Jest ciekawskie. Dziecko w w trzecim roku życia zadaje coraz bardziej skomplikowane pytania. Wciąż najczęściej pragnie dowiedzieć się: „czemu?" lub „dlaczego?", czasem jednak jego pytania mogą cię zaskoczyć, np. gdy dotyczą intymności - jak ty siusiasz, mamusiu, albo moralności - dlaczego powiedziałaś babci, że boli cię głowa, przecież jesteś zdrowa. Odpowiadanie na pytanie dziecka to jedna z zasad okazywania dziecku szacunku.
Co cię może zainteresować?
Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko
Po co na basen z dzieckiem?
Czy dwulatek może chodzić do przedszkola?
Jak poznać, czy dziecko jest gotowe do przedszkola?
Dlaczego rysowanie pomaga dziecku w rozwoju?
7 zabawek wszech czasów
Co jemy w weekend? Jadłospis do wydruku.
Ospa party - idziemy z dzieckiem czy nie?
Od czego psują się zęby? Nie tylko od słodyczy!