Pierwsza kąpiel noworodka - jak to zrobić [WIDEO]

Pierwsza kąpiel noworodka nigdy nie jest łatwa - zwłaszcza jeśli robi się to po raz pierwszy. Z każdą kąpielą będzie łatwiej. Zobacz w naszym poradnikowym filmie, jak wykąpać po raz pierwszy maluszka.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (23)

Kąpiel dziecka to ważny element codziennych rytuałów. Ale pierwsza kąpiel noworodka często dla rodziców jest sporym stresem - maleństwo wydaje się takie kruche i sama myśl, że mamy trzymać je w rękach może działać paraliżująco. Zobacz nasz film, w którym nasza ekspertka, położna Katarzyna Płudowska, pokazuje, że pierwsza kąpiel to nie taka skomplikowana czynność!

Zadbaj o odpowiednią temperaturę wody

Pierwsza kąpiel noworodka musi być krótka i nie powinna trwać dłużej niż 3 minuty, tak aby nie wychłodzić dziecka. Kąpiel zacznij od sprawdzenia temperatury wody. Idealną temperaturą dla takiego maluszka jest 37 stopni Celsjusza. Możesz sprawdzić to łokciem (woda powinna być odrobinę cieplejsza niż twoja skóra) lub za pomocą termometru kąpielowego.

Jak trzymać dziecko w kąpieli?

Bardzo ważne jest, aby trzymać dziecko pewnie. Najlepiej chwyć maluszka w następujący sposób: jedną ręką przytrzymuj je pod pleckami (lewą dłonią chwyć je pod lewą paszkę tak, by główka spoczywała na twoim przedramieniu). Drugą ręką zaś umyj dziecko.

Delikatnymi ruchami myj dłonią maluszka, zaczynając od szyi, następnie przemyj klatkę piersiową, rączki, brzuszek, nóżki i pachwiny. Pamiętaj o umyciu wszystkich załamań w skórze, w takich miejscach jak paszki, zgięcia łokciowe.
 
Następnie odwróć maluszka na brzuszek i umyj plecy oraz pośladki. Na koniec jeszcze raz przekręć dziecko na plecy i delikatnie obmyj maluszkowi główkę. Po wyjęciu dziecka z wanienki, położ je na ręcznik, najlepiej z kapturkiem i otul nim ciałko. Po wysuszeniu ciała, nałóż w pierwszej kolejności pieluszkę, a następnie ubranie.
Zobacz też: Zabiegi pielęgnacyjne u noworodka: jak myć oczka, obcinać paznokcie itp. [WIDEO]
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy