O noworodku

Kąpiel noworodka - film instruktażowy [WIDEO]

Jak samemu wykąpać noworodka? Ten film instruktażowy jest świetną podpowiedzią, jak wykąpać noworodka, żeby nie płakał i żeby nie zrobić mu krzywdy.

Partnerzy szkoły

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (24)

Jak kąpać noworodka bez płaczu? Zobacz film, w którym nasza ekspertka, położna Katarzyna Płudowska, pokazuje, że pierwsza kąpiel to nie taka skomplikowana czynność! Kąpiel dziecka jest ważnym elementem codziennych rytuałów. Jednak pierwsza kąpiel noworodka często dla rodziców jest sporym stresem - maleństwo wydaje się takie kruche i sama myśl, że masz trzymać je w rękach, może działać paraliżująco.

Jak samemu wykąpać noworodka?

Pierwsza kąpiel noworodka musi być krótka i nie powinna trwać dłużej niż 3 minuty, tak aby nie wychłodzić dziecka. Kąpiel zacznij od sprawdzenia temperatury wody. Idealną temperaturą dla takiego maluszka jest 37 stopni Celsjusza. Możesz sprawdzić to łokciem (woda powinna być odrobinę cieplejsza niż twoja skóra) lub za pomocą termometru kąpielowego.

Jak kąpać noworodka, żeby nie płakał?

Jak trzymać dziecko w kąpieli? Bardzo ważne jest, aby robić to pewnie. Najlepiej chwyć maluszka w następujący sposób: jedną ręką przytrzymuj je pod pleckami (lewą dłonią chwyć je pod lewą paszkę tak, by główka spoczywała na twoim przedramieniu). Drugą ręką zaś umyj dziecko.

Delikatnymi ruchami myj dłonią maluszka, zaczynając od szyi, następnie przemyj klatkę piersiową, rączki, brzuszek, nóżki i pachwiny. Pamiętaj o umyciu wszystkich załamań w skórze, w takich miejscach jak paszki, zgięcia łokciowe.
 
Następnie odwróć maluszka na brzuszek i umyj plecy oraz pośladki. Na koniec jeszcze raz przekręć dziecko na plecy i delikatnie obmyj maluszkowi główkę. Po wyjęciu dziecka z wanienki, połóż je na ręcznik, najlepiej z kapturkiem i otul nim ciałko. Po wysuszeniu ciała, nałóż w pierwszej kolejności pieluszkę, a następnie ubranie.

Zobacz także:   
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Popularne tematy