Karmienie piersią niemowlaka
fot. Fotolia

Umiera coraz więcej dzieci, bo matki nie karmią piersią. Raport UNICEF szokuje!

Co się stanie, gdy matki przestaną karmić piersią? Najnowszy raport UNICEF nie pozostawia wątpliwości. To lekcja dla wszystkich młodych mam!
Hanna Szczesiak
Karmienie piersią niemowlaka
fot. Fotolia
W związku z trwającym Światowym Tygodniem Karmienia Piersią UNICEF poinformował, że tylko 40% niemowląt poniżej 6. miesiąca życia jest karmionych wyłącznie mlekiem mamy. Statystyki przerażają!

Karmienie piersią to najlepszy start

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, by karmić wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Po tym czasie można zacząć rozszerzać dietę niemowlaka. WHO zaleca jednak, by kontynuować karmienie do ukończenia 2. roku życia.

"Karmienie piersią daje dzieciom najlepszy start w życie. Kobiece mleko działa jak pierwsza szczepionka dla dziecka, chroniąc je przed potencjalnie zabójczymi chorobami. Mleko matki jest też najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka i daje mu wszystko, co jest niezbędne do przeżycia" – wyjaśnił dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus w raporcie przywoływanym przez UNICEF.
Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.

Dzieci umierają, bo nie są karmione piersią

Badanie przeprowadzone w 194 krajach pokazuje, że brak inwestycji w edukowanie o zaletach karmienia piersią skutkuje śmiercią 236 tys. dzieci rocznie. "Trwała niechęć rządu do inwestowania w karmienie piersią jest trudna do zrozumienia. Wiele tysięcy niemowląt umiera każdego roku, bo nie może się cieszyć korzyściami płynącymi z karmienia piersią. Jeszcze więcej dzieci dorasta bez dostępu do tego cudu Boga natury i matki" – tłumaczy dr Prakash Sunder Shrestha, prezes Forum Promocji Karmienia Piersią w Nepalu.

Z raportu UNICEF wynika, że inwestowanie w karmienie piersią pomoże uratować życie ponad pół miliona dzieci w ciągu najbliższych 10 lat. Co więcej, zmaleje liczba zachorowań wśród dzieci i zmniejszą się koszty związane z opieką medyczną. W końcu karmienie piersią "pomaga zapobiegać chorobom biegunkowym i zapaleniu płuc, czyli dwóm najczęstszym przyczynom zgonów dzieci" – podkreśla UNICEF.

Jak długo karmiłyście dzieci piersią?

Zobacz także: Ania Lewandowska pokazała zdjęcie, jak karmi piersią!

Źródło: rynekzdrowia.pl, who.int
Oceń artykuł

Ocena 3 na 55 głosy

Zobacz także

Popularne tematy