Kary za brak szczepień u dzieci
fot. Fotolia

Nie szczepisz dziecka? Grzywna to za mało, mogą ci je odebrać!

Na rodziców, którzy nie szczepią dzieci, nakłada się kary finansowe. To jednak nie wszystko – w niektórych przypadkach sąd może odebrać rodzicom prawa rodzicielskie!
Hanna Szczesiak
Kary za brak szczepień u dzieci
fot. Fotolia
Rodzicom, którzy nie szczepią dzieci, grożą nie tylko kary finansowe. Sądy mogą ograniczyć im władzę rodzicielską, przyznać nadzór kuratora, a nawet odebrać im dzieci i umieścić je w rodzinach zastępczych lub rodzinnych domach dziecka.

Kary finansowe to za mało

Już 14 czerwca w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu odbędzie się rozprawa dotycząca 3,5-miesięcznej Wandy. Rodzice dziewczynki nie zgodzili się na zaszczepienie córki w pierwszej dobie po porodzie.

"Rodziłam chora, moja starsza córka miała w tym czasie zapalenie oskrzeli i obawiałam się, że Wandzia też może mieć problemy ze zdrowiem. A wtedy szczepienie może zaszkodzić" – tak decyzję o odmowie szczepienia tłumaczy mama dziewczynki, pani Iwona. Starsza córka pani Iwony była szczepiona, jednak po szczepieniu dostawała wysokiej gorączki, miała problemy z oddychaniem i traciła przytomność. O decyzji mamy Wandy sąd został poinformowany przez dyrektora przychodni w Gniewkowie, Tadeusza Derezińskiego. W rozmowie z "Rzeczpospolitą"  Dereziński wyjaśnił, że zawiadomił o możliwości narażenia dziecka na utratę zdrowia i życia i to sąd powinien zadecydować, czy działania rodziców rzeczywiście mogły zaszkodzić dziewczynce.

To niejedyny taki przypadek w Polsce. W ciągu ostatnich miesięcy do Sądu Rejonowego w Pile wpłynęły już trzy podobne zawiadomienia. Sąd wszczął postępowanie w jednym z przypadków.
Redakcja poleca: Szczepienia: dlaczego rodzice bardziej wierzą doktorowi Google niż pediatrze? [WIDEO]
Rodzice często wybierają z Internetu negatywne informacje na temat szczepień. Dlaczego boją się szczepić? Bo szczepionki to dziwne produkty - mówi socjolog, dr Tomasz Sobierajski.

Nie wahaj się – szczep!

Każdego roku w Polsce wzrasta liczba nieszczepionych dzieci, głównie ze względu na coraz większą popularność tzw. ruchów antyszczepionkowych. Przypominamy jednak, że jedno z badań finansowanych przez antyszczepionkowców obaliło tezę, że szczepionki wywołują autyzm (choć, oczywiście, miało ją poprzeć). Szczepienia ratują tysiące dzieci i zapobiegają powrotom groźnych chorób, takich jak odra czy krztusiec. Choć nie zawsze chronią dziecko przed zachorowaniem, zmniejszają ryzyko powikłań po chorobie i łagodzą przebieg choroby!

Wasze maluchy są zaszczepione?

Zobacz także: Odszkodowania za powikłania po szczepieniach? Jest odpowiedź ministra!

Źródło: rp.pl, wp.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy