kiedy dziecko zaczyna mówić
fot. AdobeStock

Kiedy dziecko zaczyna mówić i jak się tego uczy

Kiedy dziecko zaczyna mówić to znak, że jest już na to gotowe. Sporu rozumie i chce zacząć się komunikować. Na pierwsze zdania trzeba jednak poczekać do 2-3 roku życia.
kiedy dziecko zaczyna mówić
fot. AdobeStock
Kiedy dziecko zaczyna mówić? Tak naprawdę rozwój mowy dziecka trwa od pierwszych tygodni jego życia. Co więcej – maluch osłuchuje się z językiem jeszcze w czasie życia płodowego. Mimo takiego długiego treningu mówienia, na pierwsze słowa trzeba trochę poczekać. Sprawdź, czy nie czekasz zbyt długo.

Kiedy dziecko zaczyna mówić:

Kiedy roczne dziecko zaczyna mówić

Słowa „mama” i „tata” zwykle można usłyszeć dopiero po pierwszych urodzinach dziecka. I to nie od razu – ale miesiąc, a nawet dwa później. Normą jest, że kiedy dziecko zaczyna mówić w wieku 18 miesięcy, wymawia tylko pojedyncze słowa. Natomiast dwulatek, który układa piękne zdania, należy do rzadkości. Dziecko w wieku 18. miesięcy zna zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu słów. Są to:
  • określenia członków rodziny – mama, tata, baba,
  • zabawek – lala, miś,
  • codziennych czynności – pić, am siusiu.

Kiedy dziecko zaczyna mówić, niebawem poznane słowa próbuje łączyć w proste zwroty (mama am, baba pij, kotek śpi).
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy sześciolatka? - film
Jak wspierać rozwój mowy dziecka, które idzie do szkoły? Jakie kompetencje językowe powinien posiadać uczeń pierwszej klasy?

Czy dziecko mówi tyle, ile powinno

Rozwój mowy przebiega w kilku etapach, które noszą nazwy: okres melodii, wyrazu i zdania. U normalnie rozwijającego się dziecka etapy te mogą ulegać przesunięciu nawet o około pół roku. I jest to traktowane jako norma. Dlatego rodzice nie powinni się zbytnio denerwować, jeśli ich maluch wykazuje lekkie opóźnienie w rozwoju mowy. Warto natomiast zachować czujność i przede wszystkim dużo do dziecka mówić, czytać mu książki, opowiadać o mijanych na spacerze drzewach, samochodach, domach. To wszystko jest bardzo dobrym treningiem mówienia.
 
 
 
Etapy rozwoju mowy
 
okres melodii do końca 1. roku życia
Dziecko najpierw przechodzi głużenie (ok. 2-3 miesiąc),
potem gaworzenie (5-10 miesiąc). Okres melodii kończy się,
gdy dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze słowa
(mama, tata, baba, papa, da)
okres wyrazu do 2. roku życia
Dziecko wypowiada coraz więcej
pojedynczych słów. Często je zniekształca, wymawia
tylko pierwszą sylabę lub końcówkę słowa
np. ampa (lampa). Reaguje na polecenia i stara się odpowiadać na pytania.
okres zdania 2–3 rok życia
Dziecko wymawia pierwsze
dwuwyrazowe zdania (mama am).
Używa ok. 800–1500 słów, ale wiele z nich
nie brzmi jeszcze tak, jak powinno. Może mylić słowa o podobnym brzmieniu, np. kok i kot.
 

Dziecko zaczynające mówić już wiele rozumie

Choć dziecko nie wymawia jeszcze pierwszych słów, można się z nim całkiem dobrze porozumieć. Mowa o maluchach, które mają ok. 10 miesięcy. Mówienie jest bowiem poprzedzone rozumieniem mowy. Dziecko w tym wieku łączy poszczególne słowa z osobami, przedmiotami lub czynnościami. Gdy spytasz: „Gdzie jest tata?”, maluch powinien odwrócić główkę we właściwą stronę. Roczne dziecko może rozumieć około 50 słów, m.in. powinno reagować na własne imię.

Dziecko zaczyna mówić od głużenia

Około 2. miesiąca niemowlę zaczyna głużyć (wymawia: g, gli, k), a potem – mniej więcej w drugim półroczu rozpoczyna się gaworzenie (sylaby: ma, ta, ba). Powtarzaj dźwięki, które udaje się dziecku wymówić. Twój udział w takiej rozmowie odgrywa ważną rolę. Kiedy wypowiadasz słowo podobne do tego, które przed chwilą udało się wymówić dziecku, powodujesz pobudzenie słuchowe i w efekcie słowną reakcję malucha. Dziecko cieszy się, że słyszy to, co umie powiedzieć. Kiedy skończy 9 miesięcy będzie próbowało ci odpowiedzieć. Wtedy wchodzi w fazę naśladowania i powtarzania dźwięków (tzw. echolalia).

Kiedy dziecko zaczyna mówić z opóźnieniem

Choć tempo nauki mowy jest sprawą dość indywidualną, są pewne wytyczne, które mogą sugerować, że mowa jest opóźniona. Oto czynniki, które mogą o tym świadczyć (pamiętaj o półrocznym okresie tolerancji!):

Pytanie do psychologa

„Mikołaj ma 14 miesięcy i do tej pory nie powiedział ani słowa. Inne dzieci, które spotykamy na spacerze, mówią już „mama”, „tata”, a mój synek jeszcze nie. Czy powinnam się niepokoić?’’ Alina

Odpowiada Beata Chrzanowska-Pietraszak, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Rzeczywiście, dziecko zaczyna gaworzyć, np. „bababa”, „tatatata”, „papapapa”, „mamamama”, zanim skończy rok, a kilka miesięcy później – czyli w wieku Mikołaja – nadaje już znaczenie wydawanym przez siebie dźwiękom. Jeśli synek tego nie robi, a w dodatku nie gaworzył, radzę skonsultować się z pediatrą lub logopedą. A poza tym... Dużo śpiewać, recytować wierszyki i jak najwięcej do niego mówić. Dobrze jest też komentować to, co maluszek robi.  

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy