GRY

Kiedy dziecko powinno zacząć mówić

Dziecko zaczyna mówić wtedy, kiedy jest na to gotowe. Sprawdzamy, jak wyglądają normy i kiedy rzeczywiście można od dziecka usłyszeć pierwsze „mama” lub „tata”.
Kiedy dziecko mówi?
fot. AdobeStock
Rozwój mowy dziecka trwa od pierwszych tygodni jego życia. Co więcej – maluch osłuchuje się z językiem jeszcze w czasie życia płodowego. Mimo takiego długiego treningu mówienia, na pierwsze słowa trzeba trochę poczekać. Sprawdź, czy nie czekasz zbyt długo.

Czy dziecko, które skończy rok powinno mówić?

Słowa „mama” i „tata” zwykle można usłyszeć dopiero po pierwszych urodzinach dziecka. I to nie od razu – ale miesiąc, a nawet dwa później. Normą jest, że dziecko, które ma półtora roku (18 miesięcy) wymawia pojedyncze słowa. Natomiast dwulatek, który układa piękne zdania, należy do rzadkości. Dziecko w wieku 18. miesięcy zna zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu słów. Są to:
 
  • określenia członków rodziny – mama, tata, baba
  • zabawek – lala, miś
  • codziennych czynności – pić, am siusiu

Dziecko poznane słowa próbuje łączy w proste zwroty (mama am, baba pij, kotek śpi).
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Skąd wiadomo, czy dziecko mówi tyle, ile powinno?

Rozwój mowy przebiega w kilku etapach, które noszą nazwy: okres melodii, wyrazu i zdania. U normalnie rozwijającego się dziecka etapy te mogą ulegać przesunięciu nawet o około pół roku. I jest to traktowane jako norma. Dlatego rodzice nie powinni się zbytnio denerwować, jeśli ich maluch wykazuje lekkie opóźnienie w rozwoju mowy. Warto natomiast zachować czujność i przede wszystkim dużo do dziecka mówić, czytać mu książki, opowiadać o mijanych na spacerze drzewach, samochodach, domach. To wszystko jest bardzo dobrym treningiem mówienia.
 
 
 
Etapy rozwoju mowy
 
okres melodii do końca 1. roku życia
Dziecko najpierw przechodzi głuźenie (ok. 2-3 miesiąc),
potem gaworzenie (5-10 miesiąc). Okres melodii kończy się,
gdy dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze słowa
(mama, tata, baba, papa, da)
okres wyrazu do 2. roku życia
Dziecko wypowiada coraz więcej
pojedynczych słów. Często je zniekształca, wymawia
tylko pierwszą sylabę lub końcówkę słowa
np. ampa (lampa). Reaguje na polecenia i stara się odpowiadać na pytania.
okres zdania 2–3 rok życia
Dziecko wymawia pierwsze
dwuwyrazowe zdania (mama am).
Używa ok. 800–1500 słów, ale wiele z nich
nie brzmi jeszcze tak, jak powinno. Może mylić słowa o podobnym brzmieniu, np. kok i kot.
 

Czy dziecko coś rozumie, zanim zacznie mówić?

Choć dziecko nie wymawia jeszcze pierwszych słów, można się z nim całkiem dobrze porozumieć. Mowa o maluchach, które mają ok. 10 miesięcy. Mówienie jest bowiem poprzedzone rozumieniem mowy. Dziecko w tym wieku łączy poszczególne słowa z osobami, przedmiotami lub czynnościami. Gdy spytasz: „Gdzie jest tata?”, maluch powinnien odwrócić główkę we właściwą stronę. Roczne dziecko może rozumieć około 50 słów, m.in. powinno reagować na własne imię.

Jak nazwać dźwięki, które dziecko wydaje wcześniej?

Około 2. miesiąca niemowlę zaczyna głużyć (wymawia: g, gli, k), a potem – mniej więcej w drugim półroczu rozpoczyna się gaworzenie (sylaby: ma, ta, ba). Powtarzaj dźwięki, które udaje się dziecku wymówić. Twój udział w takiej rozmowie odgrywa ważną rolę. Kiedy wypowiadasz słowo podobne do tego, które przed chwilą udało się wymówić dziecku, powodujesz pobudzenie słuchowe i w efekcie słowną reakcję malucha. Dziecko cieszy się, że słyszy to, co umie powiedzieć. Kiedy skończy 9 miesięcy będzie próbowało ci odpowiedzieć. Wtedy wchodzi w fazę naśladowania i powtarzania dźwięków (tzw. echolalia).

Po czym można rozpoznać opóźniony rozwój mowy?

Jest kilka czynników, które mogą o tym świadczyć:    

Pytanie do psychologa

Mikołaj ma 14 miesięcy i do tej pory nie powiedział ani słowa. Inne dzieci, które spotykamy na spacerze, mówią już „mama”, „tata”, a mój synek jeszcze nie. Czy powinnam się niepokoić? Alina

Odpowiada Beata Chrzanowska-Pietraszak, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Rzeczywiście, dziecko zaczyna gaworzyć, np. „bababa”, „tatatata”, „papapapa”, „mamamama”, zanim skończy rok, a kilka miesięcy później – czyli w wieku Mikołaja – nadaje już znaczenie wydawanym przez siebie dźwiękom. Jeśli synek tego nie robi, a w dodatku nie gaworzył, radzę skonsultować się z pediatrą lub logopedą. A poza tym... Dużo śpiewać, recytować wierszyki i jak najwięcej do niego mówić. Dobrze jest też komentować to, co maluszek robi.  

Zobacz też:

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Zdrowie malucha