kiedy dziecko zaczyna mówić
fot. AdobeStock

Kiedy dziecko zaczyna mówić i jak się tego uczy?

Dziecko zaczyna mówić, gdy jest już do tego gotowe, czyli gdy sporo rozumie i chce zacząć się komunikować. Zwykle pierwsze słowa dziecka padają około 1. urodzin, na pierwsze zdania trzeba jednak poczekać trochę dłużej – tempo rozwoju mowy zależy od wielu czynników. Dowiedz się, kiedy dziecko mówi „mama”, w jakim wieku wypowie swoje pierwsze zdania i jak wspierać je w nauce mówienia.
kiedy dziecko zaczyna mówić
fot. AdobeStock
Nie ma jednego ściśle określonego terminu, kiedy dziecko zaczyna mówić. Rozwój mowy rozpoczyna się już od pierwszych tygodni życia, a maluch osłuchuje się z językiem jeszcze w okresie życia płodowego! To właśnie wtedy kształtują się też narządy mowy. Rozwój mowy dziecka zależy od czynników biologicznych, ale także społecznych. Istotny wpływ na to, kiedy dziecko zaczyna mówić, mają rodzice. Powinni oni mówić do dziecka dużo i często, używając różnorodnych słów. Zwykle mimo długiego treningu mówienia na pierwsze słowa malucha trzeba poczekać jednak jeszcze wiele miesięcy. Sprawdź, kiedy dzieci zaczynają mówić, czy nie czekasz na pierwsze słowa zbyt długo i kiedy warto poprosić o pomoc specjalistę.

Spis treści:
  1. Czy dziecko mówi tyle, ile powinno?
  2. Kiedy dziecko zaczyna mówić: okres melodii
  3. Pierwsze słowa dziecka: okres wyrazu
  4. Kiedy dziecko zaczyna mówić pełnymi zdaniami?
  5. Kiedy dziecko zaczyna mówić, wiele już rozumie
  6. Kiedy dziecko zaczyna mówić z opóźnieniem: objawy

Czy dziecko mówi tyle, ile powinno?

Rozwój mowy przebiega w kilku etapach, które noszą nazwy: okres melodii, wyrazu i zdania. U normalnie rozwijającego się dziecka etapy te mogą ulegać przesunięciu nawet o około pół roku. I jest to traktowane jako norma. Dlatego rodzice nie powinni się zbytnio denerwować, jeśli ich maluch wykazuje lekkie opóźnienie w rozwoju mowy. Warto natomiast zachować czujność i przede wszystkim dużo do dziecka mówić, czytać mu książki, opowiadać o mijanych na spacerze drzewach, samochodach, domach. To wszystko jest bardzo dobrym treningiem mówienia.

Kiedy dziecko zaczyna mówić: okres melodii

Okres melodii trwa do końca 1. roku życia. Dziecko najpierw przechodzi głużenie (ok. 2-3 miesiąc), potem gaworzenie (5-10 miesiąc). Około 2. miesiąca niemowlę zaczyna głużyć (wymawia: g, gli, k), a potem – mniej więcej w drugim półroczu rozpoczyna się gaworzenie (sylaby: ma, ta, ba). Okres melodii kończy się, gdy dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze sylaby (ma-ma, ta-ta, ba-ba, pa-pa, da).

Jak wspomagać rozwój mowy dziecka w czasie pierwszego roku życia? Powtarzaj dźwięki, które udaje się dziecku wymówić. Twój udział w takiej rozmowie odgrywa ważną rolę. Kiedy wypowiadasz słowo podobne do tego, które przed chwilą udało się wymówić dziecku, powodujesz pobudzenie słuchowe i w efekcie słowną reakcję malucha. Dziecko cieszy się, że słyszy to, co umie powiedzieć. Zwykle kiedy skończy 9 miesięcy, będzie próbowało ci odpowiedzieć. Wtedy wchodzi w fazę naśladowania i powtarzania dźwięków (tzw. echolalia).

Pierwsze słowa dziecka: okres wyrazu

Okres ten, tzw. okres wyrazu, trwa do 2. roku życia. Dziecko wypowiada coraz więcej pojedynczych słów. Często je zniekształca, wymawia tylko pierwszą sylabę lub końcówkę słowa np. ampa (lampa). Reaguje na polecenia i stara się odpowiadać na pytania.

Słowa „mama” i „tata” zwykle można usłyszeć dopiero po pierwszych urodzinach dziecka. I to nie od razu, ale miesiąc, a nawet dwa później. Normą jest, że kiedy dziecko zaczyna mówić w wieku 18 miesięcy, wymawia tylko pojedyncze słowa. Natomiast dwulatek, który układa piękne zdania, należy do rzadkości. Dziecko w wieku 18. miesięcy zna zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu słów. Są to:
  • określenia członków rodziny – mama, tata, baba,
  • zabawek – lala, miś,
  • codziennych czynności – pić, am, siusiu.

Kiedy dziecko zaczyna mówić, niebawem poznane słowa próbuje łączyć w proste zwroty (mama am, baba pij, kotek śpi).

Kiedy dziecko zaczyna mówić pełnymi zdaniami?

Okres zdania trwa od 2. do 3. roku życia. Dziecko wymawia pierwsze dwuwyrazowe zdania (mama am). Używa ok. 800–1500 słów, ale wiele z nich nie brzmi jeszcze tak, jak powinno. Może mylić słowa o podobnym brzmieniu, np. kok i kot. Wraz z upływem czasu te nawyki zaczynają jednak znikać. Dziecko w tym okresie mówi już coraz wyraźniej, a także tworzy już dłuższe zdania, podczas których mówienia będzie wyrażać swoje emocje.

Kiedy dziecko zaczyna mówić, wiele już rozumie

Choć dziecko nie wymawia jeszcze pierwszych słów, można się z nim całkiem dobrze porozumieć. Mowa o maluchach, które mają ok. 10 miesięcy. Mówienie jest bowiem poprzedzone rozumieniem mowy. Dziecko w tym wieku łączy poszczególne słowa z osobami, przedmiotami lub czynnościami. Gdy spytasz: „Gdzie jest tata?”, maluch powinien odwrócić główkę we właściwą stronę. Roczne dziecko może rozumieć około 50 słów, m.in. powinno reagować na własne imię.
 

Kiedy dziecko zaczyna mówić z opóźnieniem: objawy

Choć tempo nauki mowy jest sprawą dość indywidualną, są pewne wytyczne, które mogą sugerować, że mowa jest opóźniona. Oto czynniki, które mogą o tym świadczyć (pamiętaj o półrocznym okresie tolerancji!):

Pytanie do psychologa

„Mikołaj ma 14 miesięcy i do tej pory nie powiedział ani słowa. Inne dzieci, które spotykamy na spacerze, mówią już »mama«, »tata«, a mój synek jeszcze nie. Czy powinnam się niepokoić?’’, Alina

Odpowiada Beata Chrzanowska-Pietraszak, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny:
Rzeczywiście, dziecko zaczyna gaworzyć, np. „bababa”, „tatatata”, „papapapa”, „mamamama”, zanim skończy rok, a kilka miesięcy później – czyli w wieku Mikołaja – nadaje już znaczenie wydawanym przez siebie dźwiękom. Jeśli synek tego nie robi, a w dodatku nie gaworzył, radzę skonsultować się z pediatrą lub logopedą. A poza tym... Dużo śpiewać, recytować wierszyki i jak najwięcej do niego mówić. Dobrze jest też komentować to, co maluszek robi.  

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy