Ciężarna przed porodem
fot. Fotolia

Jaka jest najgorsza pora dnia na poród? Lekarze już wiedzą

Badacze z Uniwersytetu w Teksasie odpowiedzieli na często zadawane pytanie: czy pora dnia, w której kobieta rodzi dziecko, ma znaczenie? Sprawdź!
Hanna Szczesiak
Ciężarna przed porodem
fot. Fotolia
Kiedy dziecko przyjdzie na świat – przed wyznaczonym terminem, po nim czy idealnie na czas? To pytanie zadaje sobie niejedna ciężarna. Jak wiadomo, termin porodu ma duże znaczenia dla dziecka i jego mamy. Grupa naukowców z Uniwersytetu w Teksasie sprawdziła, czy pora dnia, o której rodzi się dziecko, również ma znaczenie dla jego rozwoju.

Czy czas porodu ma znaczenie?

Dr James Scott i grupa innych naukowców przeanalizowali 24 506 porodów odebranych między styczniem 2008 a październikiem 2013 w Wielkiej Brytanii. Co ważne, badacze brali pod uwagę wyłącznie nieplanowane porody (nie uwzględniali tzw. cesarki na życzenie). Badacze pracowali bez przerwy, w dwóch zmianach po 12 godzin.

Wyniki zaskoczyły samych badaczy: okazało się, że pora dnia, o której rodzi się dziecko, nie ma żadnego znaczenia. Dowiedzieli się jednak czegoś innego: im dłużej pracowali, tym więcej szczegółów dotyczących stanu zdrowia dziecka i matki im umykało. "Są różne badania dotyczące czasu porodu, ale nikt wcześniej nie sprawdził, czy jest jakiś związek między porodem a zmęczeniem lekarzy" – skomentował dr Scott. Oznacza to, że im lekarz dłużej pracuje i jest bardziej zmęczony, tym jest mniej uważny w swojej pracy, np. po 10 godzinach pracy lekarza, ryzyko utraty dużej ilości krwi przez matkę wzrasta aż o 30 procent.

Z jednej strony mamy mogą być spokojne, bo godzina porodu nie ma znaczenia dla nich ani dla zdrowia ich dzieci. Z drugiej strony, świadomość, że zmęczony lekarz nie jest tak uważny i skoncentrowany, może niepokoić.

Zobacz także: Czy to już poród? Zrób nasz test!

Źródło: mamamia.com.au
Redakcja poleca: Jak obliczyć termin porodu? - film
Sprawdź, jak obliczyć termin porodu. Dowiedz się, dlaczego prawidłowe obliczenie tego terminu jest tak ważne.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy