Salmonella w przedszkolu w Kielcach
fot. Fotolia

Salmonella w przedszkolu! Dzieci zatruły się jedzeniem?

Badania kieleckiego sanepidu potwierdziły obecność bakterii salmonelli u dzieci. Gdzie maluchy zaraziły się chorobą? Sprawdź!
Hanna Szczesiak
Salmonella w przedszkolu w Kielcach
fot. Fotolia
Badania sanepidu w Kielcach wykazały bakterie salmonelli u 14 dzieci i opiekunki z jednego z przedszkoli należącego do sieci prywatnych placówek. Wszyscy chorzy mieli objawy zatrucia pokarmowego.

Salmonella w przedszkolach w Kielcach

Jak podaje Rynek Zdrowia, rodzice zauważyli objawy zatrucia pokarmowego pod koniec pierwszego tygodnia lipca. Opiekunowie zgłosili podejrzenie zatrucia dyrektorce jednego z przedszkoli, kobieta skierowała sprawę dalej. Szefowie sieci poinformowali kielecki sanepid. Badania potwierdziły obecność bakterii salmonelli u 15 osób, 14 dzieci i opiekunki.

Przedstawicielka kieleckiego sanepidu Grażyna Majewska wyjaśniła, że pałeczki salmonelli rozprzestrzeniły się w jedzeniu dostarczanym przez firmę cateringową. Nie można jednak ustalić, w jakich produktach znajdowały się bakterie, bo takie badanie jest możliwe wyłącznie po pojawieniu się pierwszych objawów zachorowania. Sieć przedszkoli zrezygnowała z usług obecnej firmy cateringowej.
Redakcja poleca: Bóle brzucha u dzieci - film
Co pomoże na ból brzucha u dziecka? O łagodzeniu dolegliwości związanych z biegunką opowiada pediatra.

Jakie są objawy salmonellozy?

  • Ból brzucha,
  • gorączka u dziecka,
  • nudności
  • biegunka,
  • wymioty,
  • ogólne odwodnienie organizmu.
Jeśli zauważysz u dziecka powyższe objawy, zgłoś się do najbliższej przychodni lub szpitala. Podawaj dziecku dużo płynów!

Zobacz także: Jak rozwija się dziecko w 12. tygodniu ciąży?

Źródło: rynekzdrowia.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy