Koronawirus: GIS radzi: noś okulary zamiast soczewek!
fot. adobe stock

Koronawirus: GIS radzi: noś okulary zamiast soczewek!

W związku z epidemią koronawirusa prof. Marek Rękas, krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki oraz Główny Inspektorat Sanitarny zalecają, aby zamiast soczewek kontaktowych nosić okulary. Dlaczego? Odpowiadamy.
Katarzyna Gałązkiewicz
Koronawirus: GIS radzi: noś okulary zamiast soczewek!
fot. adobe stock
Jak dowiedziono, ochrona oczu, ust i dłoni może spowolnić rozprzestrzenianie wirusów takich jak COVID-19. Koronawirusem można zarazić się drogą kropelkową, co oznacza, że jeśli osoba zakażona COVID-19 kicha, kaszle czy nawet mówi, wirus wraz z drobnymi kropelkami może wydostawać się zarówno z ust, jak i nosa. Następnie poprzez usta czy nos, a także, co ważne — również za pośrednictwem śluzówki oka może dostać się do organizmu innej osoby. I to właśnie na oczy szczególną uwagę zwrócił Główny Inspektorat Sanitarny, który w piątek 27 marca, za pośrednictwem Twittera, poinformował:

„W związku z epidemią koronawirusa w Polsce @GIS_gov oraz prof. Marek Rękas — krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki rekomendują używanie okularów zamiast soczewek kontaktowych”

Noś okulary zamiast soczewek 

Jak można zarazić się koronawirusem?  Bardzo często poprzez dotykanie przedmiotów, na których znajdują się cząstki wirusa. COVID-19 może znajdować się na stole, klamce czy poręczy. Ludzie często automatycznie dotykają takich przedmiotów, a następnie nieświadomie pocierają palcami oczy. Z opublikowanej informacji wynika, że noszenie okularów eliminuje konieczność dotykania oczu przy wkładaniu i wyjmowaniu soczewek, a to z kolei może zminimalizować ryzyko przedostania się wirusa do organizmu.

źródło: Twitter @GIS_gov

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!
Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące komunikowania się na terenie całego kraju. Dozwolone są wciąż zakupy w sklepach i aptekach. Sprawdź, co należy robić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem w tych miejscach.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy